Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Krwawy Tomaszów

Tego, co wydarzyło się 158 lat temu, 5 lutego, w Tomaszowie Lubelskim nie sposób zapomnieć.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2021, str. I

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

upamiętnienie

Ewa Monastyrska

Przed krzyżem powstańczym

Przed krzyżem powstańczym

Polacy niesieni chęcią odzyskania niepodległości, organizowali się w grupy, by wspólnie walczyć o kraj. Ich wolę odzyskania wolności przerwał jeden człowiek, który przyczynił się do przelania krwi niewinnych Polaków.

– Żyd Gołdak, to o nim mowa. On jako farmaceuta i felczer był zazdrosny o to, że rośnie mu konkurencja wśród Polaków. Spójrzcie, jaką siłę ma zazdrość i do czego może ona doprowadzić. Nie bacząc na skutki, doniósł na swoich. Kozacy nie czekając, wymordowali powstańców. Zazdrość jest okrutnym grzechem – powiedział podczas Mszy św. sprawowanej w intencji powstańców proboszcz parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, ks. prał. Czesław Grzyb.

Reklama

Ten dzień został nazwany Krwawym Dniem w Tomaszowie Ordynackim. Zginęło wówczas 24 mieszkańców miasta, w tym ówczesny burmistrz.

7 lutego przedstawiciele władz powiatu, miasta, instytucji oraz służb mundurowych złożyli przed Krzyżem Powstańczym kwiaty oraz zapalili znicze. Krzyż ten początkowo znajdował się w miejscu, gdzie obecnie stoi Urząd Miasta. Przeniesiony na ul. Żeromskiego, przypomina mieszkańcom o tragicznej historii rodaków. Po zakończonej Eucharystii znicze zapalono także przy Kolumnie Pamięci, dedykowanej powstaniom narodowym.

Na legendzie powstania wychowało się wielu Polaków. Szczególną czcią otaczano powstańców w okresie międzywojennym.

– Na legendzie tego zrywu wychowało się wielu Polaków. Szczególną czcią otaczano powstańców w okresie międzywojennym. W 1919 r. Józef Piłsudski przyznał weteranom Powstania Styczniowego pensję, stopień podporucznika, prawo noszenia specjalnych mundurów, a salutować musieli im, jako pierwsi, nawet generałowie – przypomniał w przemówieniu burmistrz Wojciech Żukowski.

Chwała bohaterom.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościelne obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego

[ TEMATY ]

Kościół

Powstanie Styczniowe

ALEKSANDER SOCHACZEWSKI

"Branka" 1863 r.

Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego 22 stycznia w Warszawie będzie centralnym punktem kościelnych obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego - największego zrywu Polaków przeciw zaborcom. Tego dnia uroczystości rozpoczną się o godz. 16 modlitwą ekumeniczną i apelem poległych z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który zapali znicze na mogiłach Powstańców z 1863 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Kwaterze Powstańców Styczniowych.

CZYTAJ DALEJ

Kocham kapłaństwo

2021-06-08 12:34

Niedziela warszawska 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Archiwum KSJB

Ks. Jakub Bartczak

Ks. Jakub Bartczak

O koncercie na Bielanach, radości płynącej z wiary i ewangelizowaniu przez muzykę z ks. Jakubem Bartczakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Doczekaliśmy się w końcu Księdza w Warszawie. Co usłyszymy 20 czerwca w „Dobrym Miejscu” na Dewajtis?

Ks. Jakub Bartczak: Bardzo się cieszę, że będę mógł wystąpić w Warszawie. Będzie o budowaniu relacji międzyludzkich w kontekście powrotu do normalności po pandemii. Wykonam utwory z mojej najnowszej płyty Siemodle, którą nagrałem kilka miesięcy temu. Zabrzmi też to, co jako ksiądz przez wszystkie lata nagrywałem. Będzie ewangelizacyjnie i z uwielbieniem, aby móc poczuć radość ze wspólnego bycia ze sobą.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję