Reklama

Niedziela Podlaska

Różne posługi dla wspólnego celu

Święty Paweł już w pierwotnym Kościele zauważał potrzebę spełniania przez różne osoby różnych posług dla budowania całości Kościoła.

Niedziela podlaska 9/2021, str. VII

[ TEMATY ]

alumni

Ks. Marcin Gołębiewski

Nowy akolita al. Daniel Piotrowski i lektorzy al. Michał Dziedzic i al. Karol Młynarczyk

Nowy akolita al. Daniel Piotrowski i lektorzy al. Michał Dziedzic i al. Karol Młynarczyk

W kaplicy seminaryjnej WSD w Drohiczynie bp Piotr Sawczuk 21 lutego udzielił posługi lektoratu dwóm alumnom III roku oraz posługi akolitatu jednemu alumnowi IV roku. Czym właściwie są owe posługi? Co dadzą Kościołowi i w jaki sposób zmienią życie alumnów?

Trafiać do serc

Jeszcze do 1972 r. w Kościele rzymskokatolickim kandydatowi do kapłaństwa udzielano tzw. święceń niższych (ostiariat, lektorat, egzorcystat i akolitat). Ojciec Święty Paweł VI po Soborze Watykańskim II postanowił odnowić formację seminaryjną i zrezygnował ze święceń niższych oraz subdiakonatu, wprowadzając w to miejsce dwa rodzaje posług: lektoratu i akolitatu, które od tej pory zostały udostępnione również osobom świeckim. W czasie liturgii Kościół dla swoich wiernych zastawia dwa stoły: Słowa Bożego i Eucharystyczny. Można powiedzieć, że zadaniami lektorów i akolitów jest obsługa właśnie tych dwóch stołów.

Reklama

Posługa lektora polega przede wszystkim na odczytywaniu słowa Bożego w czasie Mszy św. i nabożeństw (za wyjątkiem tekstów z Ewangelii, które są zarezerwowane dla kapłanów). Lektor powinien więc, nie tylko starać się, jak najpiękniej odczytywać Pismo Święte, ale również starać się zgłębiać je, tak, by być wiernym przekazicielem, który rozumie, co czyta i dzięki temu lepiej trafia do serc słuchaczy. Lektor – kandydat do święceń kapłańskich, poza liturgią ma prawo w imieniu Kościoła: przewodniczyć nabożeństwom (np. Różaniec, Gorzkie żale, majowe, czerwcowe itp.), błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę i pojazdy mechaniczne we wspomnienie św. Krzysztofa, przewodniczyć modlitwom przy zmarłym i prowadzić podczas pogrzebu stacje w domu i na cmentarzu.

Wielka misja

Głównym zadaniem akolity jest niesienie Komunii św. ludziom chorym. Akolita może też spełniać różne posługi w czasie liturgii. Gdy jest taka potrzeba, jako pierwszy z szafarzy nadzwyczajnych, może pomagać szafarzom zwyczajnym (diakonom, prezbiterom i biskupom) w udzielaniu Komunii św. podczas Eucharystii. Może także puryfikować naczynia liturgiczne (czyli spożywać resztki Krwi i Ciała Pańskiego, które pozostają w kielichu i puszce) oraz dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu, jednak bez prawa błogosławienia wiernych. W czasie obrzędu ustanowienia akolity, biskup zwraca się do alumna słowami: „Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim”. Wskazuje to na potrzebę nieustannego wysiłku i formowania samego siebie, tak, żeby postawa akolity nie była sprzeczna z postawą Tego, którego ma zanosić ludziom – Chrystusa. Dlatego też zachęca się akolitów np. do częstszej adoracji Najświętszego Sakramentu, czy też większego zaangażowania w pracę na rzecz chorych, tak, aby lepiej przygotować się i zrozumieć istotę swojej misji.

Obie posługi są dla kleryków przystankami w czasie długiej wędrówki ku święceniom kapłańskim. Módlmy się za alumnów, którzy przyjęli posługi, aby wytrwali na drodze powołania. By ci, którzy teraz mogą czytać słowo Boże, za jakiś czas mogli nie tylko odczytywać, ale głosić z mocą orędzie Dobrej Nowiny. By ci, którzy teraz zanoszą Ciało Chrystusa wiernym, już niedługo mogli nie tylko trzymać w rękach Najświętsze Postaci, ale sprawiać, że na ich słowo na ołtarzu chleb będzie stawał się Ciałem Pańskim. A wszystko to dla budowania jednego ciała, jakim jest Kościół.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podwójnie nowa droga

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2021, str. I

[ TEMATY ]

alumni

Robert Karp

Nowi alumni będą formowani wg nowego programu

Nowi alumni będą formowani wg nowego programu

Ośmiu kandydatów do stanu kapłańskiego otrzymało od bp. Romana Pindla suscepty.

Są to oficjalne dokumenty potwierdzające przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Rozpoczynający nowy rozdział w swoim życiu alumni będą pierwszym rocznikiem formowanym według niedawno przyjętej Drogi formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia. Pochodzą z różnych parafii diecezji bielsko-żywieckiej: Bielska-Białej, Oświęcimia, Cieszyna, Kamesznicy, Gierałtowic, Hecznarowic Lalik i Ogrodzonej.

CZYTAJ DALEJ

Paulini z Jasnej Góry zapraszają na jutrzejsze uroczystości ku czci Niepokalanej

2021-12-07 19:36

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, ma szczególny wymiar. Przypomina o tym udekorowana białymi kwiatami figura Maryi na placu przed szczytem. To tam już po raz 13. odbędzie się „Hołd z kwiatów” (g.17.00).

Poprzedzą go Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. W południe trwać będzie modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. Dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”, który podobnie jak rok temu ustawiony będzie przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Każdy kto chce wybić na nim gong, powinien w swoim sumieniu zadeklarować troskę o życie poczęte. Mszę św. o godz. 12.00 celebrować ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie kondolencje po wybuchu wulkanu w Indonezji

2021-12-07 19:43

[ TEMATY ]

wybuch

papież Franciszek

Indonezja

Copyright: Vatican Media

W imieniu papieża Franciszka kard. Pietro Parolin wysłał telegram kondolencyjny po wybuchu wulkanu Semeru w Indonezji. W wyniku erupcji śmierć poniosły 22 osoby, a kolejne 27 uważa się za zaginione.

Na ręce nuncjusza apostolskiego w Indonezji abp. Piera Pioppo sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przekazał zapewnienie o solidarności papieża z wszystkimi poszkodowanymi w tej tragedii, a także o jego modlitwie za zmarłych, rannych, przesiedlonych oraz za służby ratunkowe i władze cywilne zaangażowane w niesienie pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję