Reklama

Niedziela Wrocławska

A może wrócić do Panamy?

Dwa lata temu odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Obecni tam byli młodzi z tereny naszej archidiecezji. Zaglądamy do Ameryki Środkowej, aby zobaczyć, jak wygląda życie Panamczyków po ŚDM.

Niedziela wrocławska 9/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Panama

ŚDM w Panamie

Panamczycy

Panamczycy wykazali się wielką gościnnością

Panamczycy wykazali się wielką gościnnością

Przygotowania do panamskiej podróży trwały kilka lat. To pozwoliło nie tylko zebrać potrzebne fundusze, aby udać się na drugi koniec świata, ale przede wszystkim wzmocnić się duchowo. Spotkanie z nową kulturą, zobaczenie przeżywania wiary katolickiej w nowej perspektywie, pokazuje piękno Kościoła w świecie. Gdy Polacy przybyli na ziemię panamską, zaskoczeniem była gościnność miejscowych katolików. Jedną ze wspólnot, która przyjmowały pielgrzymów z Wrocławia, była parafia św. Piotra Apostoła w Los Posoz (diecezja Chitre). Jak wspomina proboszcz ks. Carlos Eliecer Rivera Moreno: – To były dni pełne Boga, gdzie bariera językowa nie była przeszkodą w komunikacji i przeżywaniu tego wielkiego doświadczenia. Zapisało się ono w sercach i w pamięci każdego Panamczyka, który uczestniczył w tym wielkim spotkaniu między braćmi. Radość, którą się czuło w czasie tych dni w diecezjach z obecnością pielgrzymów, dotknęła serca każdej osoby z naszej wspólnoty, poruszała nas także do współpracy w każdej aktywności, którą organizowaliśmy. Szczególnie zapamiętane zostały śpiewy, tańce i prostota, z jaką dzieliliśmy życie i wiarę.

Na chwałę Bożą

Wśród osób zaangażowanych w przygotowania w parafiach oraz przyjęcia gości z Wrocławia była Adriana Flores de Aruaz z parafii San Gerardo de Mayela w Panama City. – Moje zadania skupiało się na koordynacji chóru parafialnego odpowiedzialnego za animację działań w parafii, a także za wybór piosenek, tworzenie repertuaru i organizowanie muzyków czy sprzętu muzycznego. Pod moją opieką były próby śpiewu. Cieszę się, że wszystko to mogło być na większą chwałę Bożą! Niesamowita sprawa zostać narzędziem jednoczącym wielu innych młodych ludzi, którzy byli w tym czasie w naszym kościele. Wielką radość sprawiały mi wspólne śpiewy. To wszystko ma wpływ na ożywienie Eucharystii. Organizowaliśmy również Dzień Alfonsjański, który zgromadził młodzież ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów oraz przyjmował przełożonego tej Kongregacji Michaela Brehla.

Świadectwa wiary

Reklama

Przyjazd młodzieży z Wrocławia był nowym doświadczeniem, stał się świetną okazją do wzajemnego świadectwa wiary i wymiany myśli. Panamczycy pokazali przede wszystkim radość przeżywania prawd wiary. Podobnie jak wrocławianie, którzy wrócili ubogaceni z Ameryki Środkowej, tak samo mieszkańcy Panamy skorzystali z wizyty np. Europejczyków. Przecież wielu z nich nigdy na Stary Kontynent się nie uda. – Po doświadczeniu ŚDM, zwłaszcza dni w diecezjach, możemy odważnie powiedzieć, że życie w Los Posoz całkowicie się zmieniło. Stało się miejscowością radosną i z nadzieją, miasteczkiem działającym charytatywnie i empatycznie, miasteczkiem służby – zauważył ks. Moreno.

Podobną zmianę zauważyła Adriana. – Obecność młodzieży z Polski i jej wiara dały mi poczucie większej wspólnoty, co przyczyniło się do jeszcze większej chęci służenia w mojej parafii. Niestety pandemia zniweczyła wiele naszych pomysłów. O wiele trudniej było być fizycznie w naszym kościele, ale z drugiej strony pojawiło się więcej czasu, aby ofiarować go Bogu. Przeszliśmy do wirtualnej rzeczywistości i przez Internet budowaliśmy wspólnotę parafii. To nam pokazało, że niezależnie od warunków, w przypadku spraw Bożych zawsze jest na nie czas – powiedziała.

Wirtualna rzeczywistość

Mimo trudności z bezpośrednim spotkaniem na Eucharystii czy spotkaniach w grupach parafialnych, Panamczycy nie mają problemów, aby wykorzystywać najnowsze środki komunikacji. Trudności nie sprawia to nawet seniorom. – Media wirtualne, takie jak WhatsApp i Zoom, pozwoliły nam pozostać zjednoczonymi w tej „nowej rzeczywistości” pomimo dzielących nas odległości. Miło jest zobaczyć, jak młodzi ludzie i dorośli uczą się obsługi tych nowych technologii, aby zachować jedność! Na przykład grupa Archicofradia del Perpetuo Socorro, do której należę, składa się głównie ze starszych pań. Ten ostatni czynnik nie przeszkodził nam w spotkaniach na Zoomie, aby się modlić, śmiać i spędzać razem czas – podkreśla Adriana Flores de Arauz.

Reklama

Pandemia była zaskoczeniem dla niemalże całego świata. Każdy kraj na swój sposób chronił się przed jej wpływem. – W Panamie, podobnie jak w pozostałych krajach, sytuacja jest bardzo złożona. Zaczęliśmy od bardzo rygorystycznej kwarantanny, potem pod koniec listopada złagodzono kontrole i rok 2021 znów zaczęliśmy od kwarantanny. Mimo to najważniejsze jest dostrzeganie pozytywnych stron: dzięki Bogu, moja rodzina i ja jesteśmy zdrowi, bardziej zjednoczeni, a ponieważ pracujemy w domu, pozwala nam to spędzać więcej czasu razem. W rzeczywistości umożliwiło nam to również być bliżej Jezusa, modlić się i wirtualnie uczestniczyć w celebracjach eucharystycznych. Lepsze to niż nic – mówi Adriana mieszkająca w stolicy kraju.

Trudniejsza sytuacja jest w wiejskich miejscowościach, jak Los Pozos. – Jest to czas wymagający od nas przemyślenia misji i działań pastoralnych. Musi nastąpić całkowita zmiana bycia i ożywiania wspólnot, które wchodzą w skład naszej parafii (46 kaplic). Wiele z nich oddalonych jest od centrum parafii i z powodu restrykcji nie można tam dotrzeć. Social media są w tym czasie bardzo pomocne. Dzięki nim możemy przybliżyć Ewangelię wszystkim wspólnotom naszej parafii i w ten sposób trwać zjednoczeni zawsze w Panu. Nasza parafia w całości jest wiejska. Przez to istnieją limity w nabywaniu jedzenia. W naszej parafii pojawiła się inicjatywa zbiórki żywności, która rozdzielana jest między rodziny najbardziej potrzebującei. Jesteśmy wdzięczni Bogu miłosiernemu, ponieważ pomimo tej trudnej sytuacji, którą przeżywa cała ludzkość, zachowujemy żywą wiarę i nadzieję – podkreśla Adrianna.

Na ten moment w Panamie restrykcje zostały trochę poluzowane. Jednak uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii nadal nie jest możliwe.

– W tej chwili kościoły są otwarte tylko od poniedziałku do piątku, a w weekendy jesteśmy na kwarantannie. Niedzielne Msze św. odprawiamy w naszym pokoju, aktywnie uczestnicząc w pięknym Kościele domowym – opowiada mieszkania Panamy.

Adriana, podobnie jak inni Panamzycy, z utęsknieniem wypatruje końca pandemii. Spotkania on-line, mimo że są udogodnieniem w komunikacji między ludźmi, nigdy nie zastąpią spotkania twarzą w twarz, nie mówiąc już o przeżywaniu Eucharystii w kościele.

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2023 r. w Lizbonie w Portugalii. Nasze Archidiecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży oraz niektóre parafie naszej archidiecezji przygotowują się już do nich.

Tłumaczenie z hiszpańskiego: Marta Włodarska i ks. Marcin Werczyński

2021-02-23 11:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM w Panamie: obecność figury Matki Bożej Fatimskiej "czasem łaski"

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

Panama

ŚDM w Panamie

BOŻENA SZTAJNER

"Czasem łaski" nazwali przedstawiciele sanktuarium w Fatimie peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej w Panamie. Dotarła ona tu 21 stycznia i pozostanie do 27 stycznia.

- Przyjęcie pielgrzymującej figury Matki Bożej w Panamie było bardzo gorące. Powiedziałbym, że jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Spodziewaliśmy się serdecznego powitania, ale przerosło ono nasze najśmielsze oczekiwania - podkreślił rektor portugalskiego sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję