Reklama

Niedziela Kielecka

W drodze po trzeźwość

W pierwszy piątek Wielkiego Postu na Świętym Krzyżu odbyła się Diecezjalna Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości, po raz pierwszy nie w terenie.

Niedziela kielecka 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

trzeźwość

T.D.

Eucharystia na Świętym Krzyżu w intencji trzeźwości

Eucharystia na Świętym Krzyżu w intencji trzeźwości

W tym roku było nieco inaczej, choć w tym samym terminie: całość modlitewnego wydarzenia, tzn. Drogę Krzyżową ze świadectwami i Mszę św. przeniesiono do bazyliki.

Walczą i zwyciężają

Mękę Chrystusa rozważano w krużgankach, a uzupełnienie stanowiły fragmenty „Dzienniczka” św. Faustyny oraz świadectwa tych, którzy stanęli do walki z nałogiem.

Reklama

Gdy miał kilkanaście lat, po spożyciu alkoholu „świetnie się czuł”, panował nad wszystkim, czarował, a gdy miał ponad 20 – już nie. Najsilniej alkohol „dopadł go” po narodzinach syna. Leczenie odwykowe i ludzie, którzy stanęli na drodze Darka, wyciągnęli go z przepaści. Nadgonił stracony czas: uporządkował życie rodzinne, skończył studia, obronił doktorat. Nie pije już 33 lata, a czas trzeźwości odpowiada wiekowi jego syna. – Wszystko, co dobre, dostałem w moim życiu dzięki trzeźwości – mówi. Tego typu poruszające świadectwa towarzyszyły rozważaniom o męce Chrystusa. Pomimo pandemii licznie stawili się trzeźwiejący alkoholicy, ich rodziny, terapeuci. Chór Masłowianie zbudował klimat muzyczny.

– Wiele razy próbowałem i znowu piłem…, ale to przecież ja decyduję, kim chcę być…, opętani chorobą, nie chcieliśmy się leczyć…, duchowa pomoc jest bardzo potrzebna uzależnionym…, matki alkoholików bardzo cierpią…, nie byłem dobrym synem, mężem, ojcem – można było usłyszeć. – Umęczony, upodlony wieloletnim piciem, straciłem nadzieję. Myślałem, że ta bańka w końcu pęknie, że umrę. Modliłem się i piłem, a miałem wtedy 4-letniego syna. Modlitwa mnie uratowała – zakończyłem terapię, nie piję ponad 15 lat – mówił Marek. Przejmujące świadectwo złożył m.in. niewidomy Tadeusz, który stracił wzrok po alkoholu. Mityngi uważa za skarb.

Odwagi!

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej uczestnicy wzięli udział we Mszy św., pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, który także wygłosił homilię. Mówił w niej m. in. o ludzkich wyborach, wolnej woli, drodze otwartej do poprawy. – Wybory w naszym życiu są wpisane w ludzką naturę – zauważył bp Piotrowski, zachęcając do czerpania przykładu ze św. Augustyna, nawróconego w późnym wieku, z odwagi przyjaciół paralityka, niosących go do Jezusa. Zachęcał także do poznawania siebie, do przejścia procesu nawrócenia i pracy nad sobą. – Pan Bóg w Jezusie Chrystusie nie wstydzi się wędrować z nami, grzesznikami, a to przecież nie tylko alkoholicy. Każdy z nas, nie pomijając biskupa, musi wiedzieć swoje niedostatki – mówił bp Piotrowski. Zachęcał do „odwagi cieśli z Nazaretu” oraz do lektury listu papieża Franciszka na Wielki Post.

Wydarzenie, organizowane po raz 6. wpisało się w Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Chętni mogli wpisać się do wyłożonej w bazylice Księgi Trzeźwości i podjąć decyzję o abstynencji. Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe książeczki „Boże Miłosierdzie”.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim-Brzezinka: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

[ TEMATY ]

trzeźwość

pielgrzymka

Mazur/episkopat.pl

„W tym miejscu, gdzie tyle osób chciało żyć, chciałem podziękować Bogu za to, że dotąd wytrwałem przez 25 lat mojej abstynencji” –powiedział jeden z uczestników Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu, która odbyła się 18 marca terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II-Birkenau. Ścieżkami obozowymi wśród ruin krematoriów, obok obozowych baraków, przeszło w strumieniach rzęsistego deszczu kilka tysięcy osób. Uczestnicy nabożeństwa rozważali Mękę Pańską, modlili się na różańcach, wsłuchiwali się w słowa „Dzienniczka” s. Faustyny i prezentowali osobiste świadectwa walki z nałogiem.

Ks. prałat Władysław Zązel, bielsko-żywiecki duszpasterz trzeźwości i kapelan klubów abstynenckich, który przewodniczył sobotniej Drodze Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu, zwrócił uwagę, że nabożeństwo odbywa się niemal w przededniu 25. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję