Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przyjaciel Boga i ludzi

Odszedł do Pana ks. prał. Wiesław Augustyn, emerytowany proboszcz parafii św. Mikołaja w Niwiskach.

Niedziela rzeszowska 11/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wspomnienie

Archiwum Kurii w Rzeszowie

Ks. Wiesław Augustyn (1941 – 2021)

Ks. Wiesław Augustyn (1941 – 2021)

Mszy św. pogrzebowej w dniu 26 lutego 2021 r. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Biskup podkreślił, że ks. prał. Wiesław Augustyn połączył w sobie przyjaźń z Jezusem i przyjaźń z ludźmi, by lepiej rozumiano prawdę z pieśni: „Jezus jest mym przyjacielem, Jezus jest obrońcą mym”...

Ks. Augustyn urodził się 28 listopada 1941 r. w Lichwinie, jako syn Stanisława i Antoniny z domu Iwaniec. Miał czterech braci i siostrę. Ukończył Szkołę Powszechną w Lichwinie i Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie. W 1960 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Ze względu na słabe zdrowie uniknął zasadniczej służby wojskowej w specjalnej jednostce kleryckiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Jerzego Ablewicza w Tarnowie 26 maja 1966 r.

Naśladowca ks. Blachnickiego

Reklama

Przez pierwsze lata kapłaństwa pracował ofiarnie jako wikariusz w parafiach: Zagorzyce, Sędziszów Małopolski i Czermin, katechizując dzieci i młodzież w licznych wioskach. Jako młody ksiądz zaangażował się w ruch odnowy posoborowej. Współpracował w tym celu z założycielem Ruchu Światło-Życie, sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim, który powierzył mu rozwój Oazy Rodzin na terenie diecezji tarnowskiej. Z pewnością aktywność duszpasterska ks. Augustyna nie była na rękę komunistycznej władzy, dlatego doświadczał on różnych przykrości ze strony Służby Bezpieczeństwa.

W 1975 r. został skierowany do parafii Gawłów, gdzie po czterech latach przejął obowiązki proboszcza. Wybudował dzwonnicę przy kościele parafialnym i kościół dojazdowy w Ostrowie Szlacheckim, fundując z własnych oszczędności jeden witraż. Mieszkańcy zapamiętali go również, jako pioniera nowoczesnego ogrodnictwa i w ślad za nim zakładali ogrody owocowe. Za gorliwą posługę kapłańską został wyróżniony godnością kościelną Expositorium Canonicale (1980) i przywilejem noszenia rokiety i mantoletu (1987).

Pogodny duszpasterz

W czerwcu 1988 r. ks. Wiesława Augustyna wyznaczono na administratora, a trzy tygodnie później na proboszcza parafii w Niwiskach. Tam zastała go reorganizacja struktur Kościoła katolickiego w Polsce w 1992 r., w wyniku której stał się kapłanem diecezji rzeszowskiej. Dał się poznać jako pogodny duszpasterz, szukający różnych dróg dotarcia do wiernych z Dobrą Nowiną. Oprócz remontów kościoła, plebanii i kaplicy cmentarnej, odnowił dawną organistówkę, przeznaczając ją na spotkania grup parafialnych, szczególnie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Drukował bezpłatną gazetkę, założył i przez 21 lat, do 2019 r., aktualizował stronę internetową parafii. Publikował książki i artykuły na temat lokalnej historii, restaurował samodzielnie stare figury i obrazy. Dyskretnie wspierał biedniejsze rodziny.

Reklama

W 2000 r. otrzymał godność Kapelana Honorowego Ojca Świętego, od 2007 r. był kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Kolbuszowej. Pełnił także obowiązki kapelana strażaków powiatu kolbuszowskiego. Od 2010 r. rezydował w Niwiskach jako emeryt.

Zmarł 24 lutego 2021 r. w wieku 80 lat i w 55. roku kapłaństwa. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Niwiskach.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczeciński weteran Armii Krajowej

2021-06-15 12:00

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2021, str. VI

[ TEMATY ]

weterani

wspomnienie

Z.P. Cywiński

Kapitan Staszkiewicz w SP nr 14

Kapitan Staszkiewicz w SP nr 14

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pochowany został kpt. Ryszard Staszkiewicz ps. Łoś. Był on jednym z ostatnich Żołnierzy Wyklętych mieszkających w naszym mieście.

Ryszard Staszkiewicz urodził się 30 sierpnia 1928 r. w Żeligowie, wsi w powiecie oszmiańskim – woj. wileńskie (obecnie Białoruś). Zamieszkiwali ją polscy patrioci, dlatego w czasie II wojny światowej we wsi zawiązał się silny, zorganizowany ruch oporu Armii Krajowej przeciw okupantom. Ryszard Staszkiewicz wyliczył, że na 22 domy Polaków w Żeligowie w 20 były osoby czynnie zaangażowane w działalność konspiracyjną.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: młodzi katolicy przeciw eutanazji

2021-06-21 16:49

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

młodzież

Adobe.Stock.pl

Już za kilka dni, 25 czerwca, w Hiszpanii ma wejść w życie prawo o eutanazji i wspomaganym samobójstwie. Zostało uchwalone w marcu br. bez konsultacji społecznych i „pod płaszczykiem pandemii”. Grupa młodzieży z Madrytu na znak sprzeciwu zorganizowała „Tydzień dla życia” (1Semanaporlavida) - łańcuch modlitwy, która potrwa do 25 czerwca.

Pomysł zorganizowania tygodnia modlitwy zrodził się podczas cyklu wykładów na temat eutanazji pod tytułem: „Wartość życia”. Jego inicjatorem jest grupa młodzieży z madryckiej parafii. Jak mówi Cristina, ustawa o eutanazji „została zatwierdzona bez prawdziwej debaty publicznej. Pomyślałam sobie, że były dni modlitwy o ustanie aborcji i zdziwiło mnie oraz wszystkich moich kolegów, że nic nie zostało podjęte w sprawie eutanazji. Pomyśleliśmy, że jeśli nikt tego nie robi, to my to zrobimy”.

CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ponad 600 lekarzy walczy z domową aborcją

2021-06-21 17:53

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

lekarze

aborcja domowa

Adobe Stock

Ponad 600 lekarzy apeluje do brytyjskiego premiera, a także do szefów rządów Walii i Szkocji o natychmiastowe unieważnienie programu domowej aborcji. Do publicznej wiadomości nie podano jeszcze wyników konsultacji społecznych, w których brytyjski rząd zaproponował trwałą legalizację tego procederu, czyli tzw. aborcji „Do It Yourself” (DIY). Kategoryczny sprzeciw w tej sprawie wyraża także episkopat Anglii i Walii.

W wyniku pandemii Covid-19 Wielka Brytania tymczasowo zalegalizowała aborcję farmakologiczną, którą można przeprowadzić w domu do 10. tygodnia życia dziecka. Pretekstem była obrona przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Obecnie kobiety, w tym również nastolatki, na podstawie rozmowy telefonicznej lub video-konsultacji z lekarzem, otrzymują pocztą tabletki, które mogą zabić poczęte dziecko w każdej fazie życia płodowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję