Reklama

Obserwator

Francja

Drzewa na Notre Dame

Prawie 2 tys. ponadstuletnich drzew zostanie użytych do odbudowy katedry Notre Dame. Pierwsze z nich – 230-letni dąb – zostało już podstemplowane; pochodzi z królewskiego lasu Berce. Selekcja pod wycinkę kolejnych drzew trwa w wielu regionach Francji. Prawie tysiąc drzew zostanie wykorzystanych do odbudowy ramy iglicy projektu Eugene Viollet-le-Duc, która ma zostać zrekonstruowana w takim samym stylu jak oryginał, oraz do odbudowy transeptu katedry Notre Dame zniszczonej w pożarze 15 kwietnia 2019 r. Kolejne mają zostać wycięte w drugiej połowie roku i posłużą do odtworzenia pozostałych XIII-wiecznych elementów stolarki budynku. – Po dwóch latach zabezpieczania budynku katedry i usuwania zanieczyszczeń po pożarze, m.in. ołowiu, wybór masywnych dębów, które mają podobne cechy do drzewostanu z czasów budowniczych katedr, jest kolejnym etapem odbudowy zniszczonej świątyni – wyjaśnił jeden z pracowników ministerstwa kultury. Przeciwko wycince starych drzew protestują organizacje ekologiczne. Ministerstwo rolnictwa podkreśla natomiast, że wycinka ta stanowi zaledwie 0,1% rocznej wycinki krajowego drzewostanu. Rekonstruktorzy chcą, aby dęby pochodziły z wszystkich regionów Francji, co ma mieć wymiar symboliczny. Połowa drewna będzie pochodzić z lasów państwowych i gminnych, a połowa z lasów prywatnych. Minister kultury podkreśliła podczas spotkania z dziennikarzami w Sarthe, że wyznaczony w noc pożaru katedry przez prezydenta Emmanuela Macrona termin ukończenia odbudowy katedry – rok 2024 – zostanie dotrzymany.

w.d.

Warszawa

Rodzina przede wszystkim

Podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (11 marca) biskupi zajęli się katechezą w szkołach, sytuacją rodzin, sprawą Fundacji Świętego Józefa, zaangażowaniem świeckich w sprawy Kościoła oraz dokumentem dotyczącym formacji prezbiterów w Polsce. Biskupi podziękowali również wszystkim zaangażowanym w troskę o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcili, aby „kierując się przykazaniem miłości Boga i bliźniego wspierać matki i ojców przyjmujących dar nowego życia”.

Reklama

Podczas spotkania abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, przedstawił sprawozdanie z działalności budowanego przez Kościół w Polsce systemu ochrony dzieci i młodzieży oraz pomocy osobom pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi biskupi zachęcili wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Więcej na temat ostatniego zebrania KEP w kolejnym numerze Niedzieli.

za BP KEP

Zbiórka na Ziemię Świętą

Bądźcie hojni

Kardynał Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, zachęca do szczególnej hojności w czasie tradycyjnej zbiórki na Ziemię Świętą, która w kościołach na całym świecie odbędzie się w Wielki Piątek. Przypomina, że chrześcijanie żyjący na tych terenach cierpią nie tylko z powodu trwających wojen – zostali też mocno doświadczeni ograniczeniami wprowadzonymi z powodu pandemii. W Jerozolimie i innych miastach Ziemi Świętej ze względu na koronawirusa zupełnie ustał ruch pielgrzymkowy i turystyczny. Wielu tamtejszych chrześcijan straciło pracę i nie ma z czego utrzymać rodzin. Kardynał podkreśla, że bez pomocnej dłoni coraz trudniej będzie im się oprzeć pokusie emigracji z Bliskiego Wschodu.

Reklama

Dzięki zbieranym co roku środkom udaje się wesprzeć pracę duszpasterską, edukacyjną i medyczną Kościoła w tamtym rejonie, a także stawić czoło najpilniejszym wyzwaniom socjalnym. Kolekta na wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej została ustanowiona przez Pawła VI w 1974 r. adhortacją apostolską Nobis in animo.

j.k.

Watykan

Tęskni za audiencjami

Franciszek ujawnił, że tęskni za obecnością wiernych w czasie audiencji generalnych. W związku z pandemią audiencje odbywają się w bibliotece Pałacu Apostolskiego i są transmitowane. Papież zapowiedział powrót do tradycyjnych audiencji. Nie nastąpi to jednak, dopóki będzie się szerzyła pandemia COVID-19. Audiencje generalne są stosunkowo młodą tradycją – pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w kwietniu 1939 r., za pontyfikatu Piusa XII. Trwały one nieprzerwanie do 1943 r., czyli do czasu niemieckiej okupacji Rzymu. Powróciły dopiero z papieżem Janem XXIII.

j.k.

Polska-Francja

Francuskie ożywienie

W relacjach obu państw widać ożywienie. Francuzi chcą w naszym kraju wejść w lukę po Donaldzie Trumpie. W środku pandemii interesy – dla obu stron – są na wagę złota.

Dowody na ożywienie są namacalne, m.in. przyspieszenie kontaktów na linii Paryż – Warszawa. Polskę, na pierwszą zagraniczną wizytę od wybuchu pandemii, wybrał szef potężnej konfederacji francuskiego przemysłu MEDEF Geoffroy Roux de Bézieux, a w jego ślady poszli minister ds. europejskich Clément Beaune i wicepremier Jarosław Gowin, którego przyjął w Paryżu od dawna opowiadający się za zbliżeniem z Polską minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Wszystko to działo się tuż przed 100. rocznicą zawarcia przymierza polsko-francuskiego. 19 lutego 1921 r. Francja i Polska podpisały porozumienie, które miało zwiększać bezpieczeństwo Polski i wzmacniać jej międzynarodową pozycję, a Francja zyskała strategicznego sojusznika na Wschodzie.

j.k.

Raport

Przywileje LGBT

Wbrew twierdzeniom radykalnych aktywistów, w Polsce nie dochodzi do większej niż gdzie indziej liczby przypadków dyskryminacji ze względu na skłonności homoseksualne lub zaburzenia tożsamości płciowej – brzmi konkluzja raportu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. „Zaniepokojenie budzi fakt, że tego typu nieprawdziwe twierdzenia są bezkrytycznie przyjmowane jako pewnik przez instytucje takie jak Rzecznik Praw Obywatelskich czy Komisarz Praw Człowieka Rady Europy. Dostępne dane przeczą ich narracji” – piszą autorzy raportu. Udało się zaszczepić osobom o skłonnościach homoseksualnych przeświadczenie, że ich sytuacja w Polsce jest zła. Dostęp do zatrudnienia czy służby zdrowia pokazuje jednak, że ich rzeczywisty status jako ludzi i obywateli nie odbiega od tego, którym cieszyłyby się one w państwach Europy Zachodniej.

w.d.

Szwajcaria

Bez burek

Szwajcarzy w referendum poparli zakaz noszenia burek i innych zasłon twarzy. Według zatwierdzonej przez wyborców propozycji, w Szwajcarii zabronione będzie noszenie burek i nikabów, a także kominiarek i chust zasłaniających twarz. Zgłoszona jeszcze przed pandemią COVID-19 przez prawicę inicjatywa wywołała wielkie kontrowersje, choć w całym kraju burki i nikaby nosi jedynie kilkadziesiąt kobiet. Kampanię przeciwko zakazowi prowadził szwajcarski rząd. Oburzenie w związku z wynikiem głosowania wyraziły m.in. Centralna Rada Muzułmanów i Amnesty International. AI oceniła, że nowy zakaz jest kolejną, po zakazie budowy minaretów z 2009 r., antymuzułmańską inicjatywą, której autorem również byli sympatycy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej.

j.k.

2021-03-16 11:04

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję