Reklama

Niedziela Częstochowska

Pascha na kalwarii

Wielki Tydzień to szczególny czas w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

W tym czasie uczestniczymy w celebracjach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa oraz w inscenizacjach tych wydarzeń podczas misteriów i dróżek, które pomagają nam głębiej przeżywać największe tajemnice naszej wiary.

Na dobry początek

W Niedzielę Palmową 28 marca o godz. 10.30 uroczystej procesji z Ogrodu Oliwnego, gdzie rozpoczyna się misterium tego dnia z wjazdem Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy, przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski.

Ostatnia Wieczerza

Reklama

W Wielki Czwartek, dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, wierni na kalwarii w Praszce będą mogli znaleźć się w gronie uczestników Ostatniej Wieczerzy o godz. 18, kiedy celebrowana będzie Msza św. Wieczerzy Pańskiej połączona z misterium wielkoczwartkowym. Wszyscy uczestnicy Liturgii zostaną obdarzeni również Chlebem Miłości Bratniej Świętej Rodziny.

Męka Pańska

W Wielki Piątek zatrzymujemy się w zadumie nad tajemnicą miłości Boga, która wyraziła się przez okrutną mękę i śmierć krzyżową Chrystusa. Tego dnia będziemy uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się o godz. 14.30 procesją z kościoła sanktuaryjnego do kościółka Ecce Homo w Dolinie Męki Pańskiej na kalwarii w Praszce, gdzie znajduje się pierwsza stacja Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo z inscenizacjami wyroku na Pana Jezusa oraz poszczególnych stacji poprowadzi arcybiskup senior Stanisław Nowak. Po misterium przewodniczyć będzie również Liturgii Męki Pańskiej.

Radość ze Zmartwychwstania

Kalwaria w Praszce to jedyne miejsce w archidiecezji częstochowskiej, w którym mają miejsce w plenerze inscenizacje wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Radość z faktu Zmartwychwstania Chrystusa zostanie ogłoszona na kalwaryjskim wzgórzu podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się w sobotę 3 kwietnia o godz. 22. Tę najbogatszą w znaki Liturgię w ciągu całego roku zakończy procesja rezurekcyjna z kościoła parafialnego Świętej Rodziny na szczyt kalwarii w Praszce, gdzie trzykrotnie okrąży ona kościółek Ukrzyżowania i Grobu Chrystusa, wracając Drogą Zmartwychwstania do kościoła parafialnego.

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego znajdzie swoje dopełnienie 11 kwietnia o godz. 15 w celebracji Niedzieli Bożego Miłosierdzia na kalwarii w Praszce. Tego dnia w tamtejszym sanktuarium będzie miał miejsce pierwszy doroczny obchód Drogi Zmartwychwstania Chrystusa. Obchodząc 20 stacji Dróżek Paschalnych, wierni rozważać będą kolejne spotkania ze Zmartwychwstałym, o których czytamy w Ewangelii oraz w Tradycji Kościoła.

Ks. Stanisław Gasiński, kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Triduum święte dni przełomu

Gdyby poszczególnym dniom roku liturgicznego przypisać wartość za pomocą szlachetnego kruszcu, Triduum Paschalne z pewnością zasługiwałoby na złoto. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota należą do najważniejszych dni każdego katolika

To przekonanie staje się prawdopodobnie coraz powszechniejsze. Mimo że formalnie katolicy nie mają obowiązku uczestniczyć w tych dniach w nabożeństwach, kościoły z każdym rokiem wypełniają się wtedy coraz bardziej. Ludzie intuicyjnie wyczuwają doniosłość tych obchodów, a nie bez znaczenia dla ich popularności jest także wyjątkowe bogactwo symboli i piękna liturgia.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję