Reklama

Niedziela Przemyska

Zamienić kanapę na parę butów

Papież Franciszek mówił: „aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów” – pora zatem wyruszyć w drogę!

Niedziela przemyska 12/2021, str. I

[ TEMATY ]

Camino

Ks. Maciej Flader

Przez archidiecezję przemyską przechodzi szlak Via Regia, drogi do Santiago de Compostela

Przez archidiecezję przemyską przechodzi szlak Via Regia, drogi do Santiago de Compostela

Tymczasem przeżywamy czas pandemii, ograniczający możliwości poruszania się w terenie i międzyludzkich kontaktów. Mamy jednak nadzieję, że ten trudny czas po przeprowadzeniu szczepień się skończy. Nie czekajmy biernie na jego zakończenie. Pandemia nie przyspawała nas do kanapy. Możemy chodzić! Już teraz przygotowujmy się do indywidualnego wyruszenia w drogę. Patrzmy na Jezusa, którego wędrowanie było realizacją Bożego planu zbawienia: „Wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym” (Mk 8, 27). Jesteśmy uczniami Jezusa, który stwierdził: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie” (J 14, 6). Nie mamy więc innej drogi, na której moglibyśmy się w pełni zrealizować i zbawić. Tylko Jezus jest naszą drogą i celem drogi. Jako człowiek – jest drogą; jako Bóg – jest celem.

Oczywiście, wyruszając w drogę, powinniśmy zachować nakazane i zalecane środki ostrożności (maseczka, wędrówka w niezwartej grupie, ale luźno, indywidualnie). W Roku Świętym Jakubowym możemy codziennie zyskiwać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: spowiedź co dwa tygodnie, nawiedzenie kościoła św. Jakuba i odmówienie tam modlitwy, np. Ojcze nasz czy Zdrowaś Maryjo. Mamy ku temu sprzyjające okoliczności. Na naszym terenie znajdują się aż trzy kościoły pod wezwaniem św. Jakuba: w Korczowej, w Krzemienicy i w Górze Ropczyckiej.

Pandemia nie przyspawała nas do kanapy. Możemy chodzić! Już teraz przygotowujmy się do indywidualnego wyruszenia w drogę.

Podziel się cytatem

Reklama

Nasze pielgrzymowanie będzie skoncentrowane wokół osoby św. Jakuba Starszego Apostoła. Rozpoczął się już bowiem Composteliański Rok Święty, przedłużony przez papieża Franciszka z powodu pandemii do 31 grudnia 2022 r. Będziemy pielgrzymować Szlakiem Jakubowym, wytyczonym i przygotowanym przez istniejące w Przeworsku Bractwo św. Jakuba. Szlak ten rozpoczyna się równolegle w dwóch przygranicznych miejscowościach: w Korczowej i w Medyce. Na przemyskim Rynku obydwa odcinki szlaku łączą się w jeden. Szlak ten, zwany Via Regia (Droga Królewska) biegnie przez całą Polskę i dalej na zachód.

W poprzednich latach organizowano zbiorowe niedzielne pielgrzymowanie, zasadniczo jeden raz w miesiącu, w okresie od kwietnia do października. W sumie było ono podzielone na osiem dziennych etapów. Kończyło się w Pilźnie. Bractwo św. Jakuba Apostoła w Przeworsku również na ten rok przygotowało terminarz niedzielnego pielgrzymowania. Można trzymać się tego terminarza, mimo iż każdy pątnik będzie wędrował indywidualnie.

Wielką pomocą w czasie pielgrzymki jest, wydany w 2016 r., Modlitewnik pielgrzyma. Obecnie, ze względu na indywidualne pielgrzymowanie, taki modlitewnik jest jeszcze bardziej przydatny.

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Camino – to też pielgrzymka

Niedziela legnicka 7/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Camino

Rok św. Jakuba

Ks. Piotr Nowosielski

Trasę pielgrzyma dokumentują stemple uzyskane na kolejnych etapach

Trasę pielgrzyma dokumentują stemple uzyskane na kolejnych etapach

Weszliśmy w obchody Roku św. Jakuba, przy czym ze względów pandemicznych, będzie on trwał do końca roku 2022.

W naszej diecezji nie brakuje osób, które przeszły odcinkami szlaków św. Jakuba, zwanych popularnie Camino. Jednym z nich jest ks. Marek Kurzawa, proboszcz parafii w Sobinie.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję