Reklama

Niedziela Świdnicka

„Boży szaleńcy” na rekolekcjach

Pomimo pandemii nie zapominają, że Wielki Post to szczególny czas. Podczas codziennych spotkań motywują się wzajemnie w walce ze swoimi słabościami.

Niedziela świdnicka 12/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Świdnica

Hubert Gościmski

Rekolekcje opierają się na materiałach Crosspost

Rekolekcje opierają się na materiałach Crosspost

Ile razy słyszałeś, że Wielki Post to szczególnie ważny czas? Ile razy podejmowałeś postanowienia, których nie dotrzymywałeś? Ile razy powtarzałeś sobie, że możesz odpuścić, bo kolejny post już za rok? Takie pytania postawił młodzieży ks. Paweł Traczykowski, a następnie zachęcił ich do udziału w internetowych rekolekcjach. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 lutego i od tego dnia uczestnicy gromadzą się codziennie na wieczornych transmisjach na facebookowej grupie „Crosspost 2021. X Paweł i Boży szaleńcy”. Ks. Paweł wyjaśnia, że podjęcie drogi wielkopostnej łączy się z odwagą i dobrym szaleństwem, stąd pomysł na taką nazwę grupy.

Czas duchowego wzrostu

Rekolekcje opierają się na materiałach Crosspost przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Głównym założeniem jest praca nad sobą poprzez dobre zaplanowanie dnia. Podstawą jest tygodniowy plan treningowy, do którego wpisuje się zadania do wykonania podczas konkretnego dnia. Ma to pomóc młodym ludziom w owocnym przeżyciu Wielkiego Postu.

Reklama

– Pamiętajcie, że bez elementu wysiłku i walki z sobą, ani nie poznamy siebie, ani też nie będziemy w stanie pójść dalej we własnym rozwoju. Czas Wielkiego Postu jest okazją do duchowego wzrostu. Jezus wychodzi na pustynię razem z nami i pokazuje cel naszej drogi – Królestwo Boże. Dlatego chcę was zaprosić do włączenia się w wielkopostne wyzwanie. Zaufajcie, że pustynia jest miejscem, w którym Pan Bóg działa – zachęcał ks. Traczykowski podczas pierwszej transmisji.

Wspólnota

Każde spotkanie rozpoczyna się od symbolicznego zapalenia świecy. Jak wyjaśnia ks. Paweł, w ten sposób chce pokazać swoją łączność z wszystkimi, którzy uczestniczą w transmisji na żywo lub później wrócą do tego spotkania. Jest to także znak obecności Chrystusa. Kolejnym stałym punktem jest modlitwa dziesiątką różańca, po której następuje odczytanie tekstu Ewangelii na następny dzień i refleksja na temat jej przesłania. Czasami pojawiają się także krótkie konferencje poruszające ważne i ciekawe zagadnienia. W piątki natomiast odbywa się wirtualna Droga Krzyżowa.

Bez wysiłku i walki z sobą, ani nie poznamy siebie, ani też nie będziemy w stanie pójść dalej we własnym rozwoju.

Podziel się cytatem

Forma spotkań przypadła do gustu młodym ludziom, którzy bardzo chętnie wyrażają swoją aprobatę dla rekolekcji: – Podczas oglądania codziennych live’ów na Facebooku, prowadzonych przez księdza Pawła, można odkryć wiele rzeczy, na które może bardzo często nie zwracaliśmy uwagi. W ramach postanowienia wielkopostnego można spróbować zastosować to w swoim życiu, pogłębić swoją relację z Bogiem, a może nawet poznać Go jeszcze lepiej – opisuje Adam Cisek, jeden z uczestników.

Owoce spotkań

Grupa liczy ponad 60 osób i ks. Paweł przyznaje, że jest pozytywnie zaskoczony odzewem młodzieży: – Ufam, że będzie to dla nich okazja do przeżycia Wielkiego Postu w innej formie i ukazania, że praca nad sobą przynosi efekty. Mam też nadzieję, że nasze spotkania wydadzą dobre owoce w życiu tych osób. Jeśli te rekolekcje sprawią, że komuś uda się przezwyciężyć swoje słabości, to będzie to przede wszystkim wielka radość Pana Boga. Ja za to będę wdzięczny, że mogłem być narzędziem w Jego rękach – podsumowuje ks. Traczykowski.

2021-03-16 11:05

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszył remont dachu w Pożarzysku

Niedziela świdnicka 30/2013, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

Świdnica

Przemysław Awdankiewicz

Do końca sierpnia potrwa kolejny etap prac remontowych w kościele pw. św. Józefa w Pożarzysku. Nowy dach powstanie dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i datków parafian.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję