Reklama

Niedziela Wrocławska

Biorą przykład od św. Józefa

Trwa Rok św. Józefa ustanowiony przez Papieża Franciszka. W tym wyjątkowym czasie w archidiecezji wrocławskiej nie brakuje inicjatyw związanych z Opiekunem Świętej Rodziny.

Niedziela wrocławska 12/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Grzegorz Kryszczuk

Mariusz Trębicki (od lewej) i Jacek Posturak dają świadectwo o tym, jak św. Józef działa w ich życiu

Mariusz Trębicki (od lewej) i Jacek Posturak dają świadectwo o tym, jak św. Józef działa w ich życiu

Jedną z nich jest działalność Wspólnoty „Mężczyźni św. Józefa”, która rok temu obchodziła jubileusz 10-lecia istnienia. Teraz otrzymała prezent, jakim jest rok Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Patron jest dużą pomocą w tym trudnym czasie. Podkreśla to Ojciec Święty w liście apostolskim Patris Corde. „Wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych. Święty Józef przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na «drugiej linii», mają wyjątkowy czynny udział w historii zbawienia. Im wszystkim należy się słowo uznania i wdzięczności” – czytamy w liście.

Od Mężczyzn św. Józefa może proboszcz i wikary usłyszeć: my się za was modlimy, wspieramy duchowo, możecie na nas liczyć.

Podziel się cytatem

Czy kocham?

W Patris Corde Papież Franciszek podaje siedem cech św. Józefa. – We mnie najbardziej pracuje ta pierwsza „Ojciec umiłowany”. I stawiam sobie pytanie, czy jest mi łatwo kochać? Czy miłuję swoich najbliższych? Patrzę na moją żonę, dzieci, rodzinę i ludzi, z którymi pracuję, i zastanawiam się, czy może muszę coś zmienić w sobie, żeby inni widzieli we mnie tego, który kocha? – zastanawia się Mariusz Trębicki, koordynator wspólnoty. W papieskim liście na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiedni fragment, cytat, który poruszy męskie serce. Jak podkreśla Jacek Posturak, słowa Franciszka zostały odebrane we wspólnocie jako apel, żeby po świętowaniu jubileuszu nie odpoczywać, tylko jeszcze mocniej działać. – Św. Józef jest patronem na trudne czasy, trudne dni i momenty w małżeństwie i rodzinie. Warto bliżej zapoznać się z tym świętym, a można to zrobić również w naszej wspólnocie. Jesteśmy otwarci dla wszystkich, którzy chcą się mocno zaprzyjaźnić z Opiekunem Świętej Rodziny – zachęca do działania Jacek.

Duchowy zastrzyk

Reklama

„Mężczyźni św. Józefa” kierują zachętę do panów, którzy chcieliby zorganizować małą grupę parafialną. Jest to pomysł, który zrodził się po ostatnim spotkaniu i konferencji ks. Jana Kruczyńskiego, który ma ogromne doświadczenie w inicjowaniu życia duszpasterskiego. Co trzeba zrobić, kiedy poczujemy, że chcemy działać w tym zakresie? Wystarczy podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz parafię, w której mogłaby się rozwijać wspólnota mężczyzn. Taki animator może liczyć na wsparcie i krótkie szkolenie, w jaki sposób funkcjonować.

– W jednej grupie docelowo będzie się spotykać raz w miesiącu około 10 osób. Życzymy sobie, żeby w każdej wrocławskiej parafii były po 2-3 takie grupy, co jest potężnym zastrzykiem duchowym dla kapłanów, którzy tam posługują. Od „Mężczyzn św. Józefa” może wtedy ksiądz proboszcz i wikary usłyszeć: – my się za was modlimy, wspieramy duchowo, możecie na nas liczyć. Szczególnie dzisiaj brakuje kapłanom dobrego słowa ze strony świeckich – przekonuje Mariusz Trębicki.

Mężczyźni zapraszają

Przed wspólnotą bardzo intensywny czas formacji. Już w piątek 26 marca o godz. 19.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju odbędzie się spotkanie z Tomaszem Terlikowskim. Tematem konferencji będzie Quo vadis, katoliku? , czyli próba odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary. W kwietniu rozpoczną się w Bardzie Śląskim Dni Odnowy Duchowej Mężczyzn. Podczas tych trzech dni konferencje wygłosi o. Michał Legan, paulin i wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie jest otwarte dla każdego mężczyzny.

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór świętości

Niedziela toruńska 20/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ewa Melerska

Peregrynacja obrazu Świętej Rodziny w naszej diecezji rozpoczęła się 1 maja

Peregrynacja obrazu Świętej Rodziny w naszej diecezji rozpoczęła się 1 maja

Rok Świętego Józefa obfituje w wydarzenia, które wzmacniają ducha i przybliżają do Boga. Z tej okazji w diecezji toruńskiej trwa peregrynacja obrazu Świętej Rodziny.

We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika podczas diecezjalnych obchodów Roku Świętego Józefa w toruńskim kościele stacyjnym Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Obecni byli również bp Józef Szamocki, bp Andrzej Suski, księża i ojcowie redemptoryści, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego w Komańczy

2021-09-27 09:40

ks. Maciej Flader

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Prymasie Tysiąclecia, przyjdź i powiedz jeszcze raz na Wiejskiej i w Brukseli „non possumus”. Panowie, dalej nie możemy. Niech zapełnią się kościoły. Księże Prymasie, przyjdź i stań po naszej stronie – mówił w Komańczy ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec w trakcie uroczystości dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, której przewodniczył abp Adam Szal.

We wstępie do modlitwy metropolita przemyskich wyjaśniał, że każda Eucharystia jest dziękczynieniem Panu Bogu. – „Soli Deo”, czyli „jedynie samemu Bogu” chcemy dzisiaj służyć, chcemy złożyć tę Najświętszą Ofiarę. Eucharystia jest dziękczynieniem, a to dzisiejsze dziękczynienie jest związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział abp Szal. – Jedna z intencji, która towarzyszy tej Eucharystii, to modlitwa o dobre wychowanie młodego pokolenia – powiedział metropolita przemyski, ponieważ Eucharystia celebrowana była na ołtarzu polowym przy Szkole Podstawowej w Komańczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję