Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 13/2021, str. 9

Rok Rodziny rozpoczęty

W uroczystość św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona Msza św. oficjalnie inaugurująca obchody Roku Rodziny. Przewodniczył jej przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Przypomniał, że inauguracja Roku Rodziny w Polsce przebiega w duchu łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Podkreślił, że intencją modlitwy jest prośba, by polskie rodziny przeżywały swoje powołanie w atmosferze czułości na wzór ojcowskiego serca św. Józefa, w radosnej miłości i „z równoczesną świadomością, jak doniosła i niezbywalna jest odpowiedzialność każdego małżeństwa za życie i rozwój całej rodziny ludzkiej”. Podczas Eucharystii zawierzone zostały Maryi i św. Józefowi wszystkie polskie małżeństwa i rodziny. We Mszy św. udział wzięli przedstawiciele Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W wigilię dnia inaugurującego Rok Rodziny podczas Apelu Jasnogórskiego nadchodzący czas zawierzył Maryi ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski. – Rodzina jest szczególnym miejscem przeżywania radości miłości. Chcemy troszczyć się o nią, wspierać ją przez modlitwę i działania duszpasterstwa rodzin, wspólnot i ruchów o charyzmacie rodzinnym – zaznaczył. – Papież Franciszek tak bardzo pragnie, aby Rok Amoris laetitia przeżyć najgłębiej na poziomie rodziny. Tam właśnie mamy odkrywać tajemnicę miłości, rozeznawać, przyjmować, towarzyszyć i integrować ją – podkreślił.

Nasze oparcie w Maryi Jasnogórskiej

Reklama

Doroczna Pielgrzymka Obrońców Życia odbyła się 20 marca z udziałem reprezentantów. Zebranych przywitał o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry. – Wszyscy mierzymy się dzisiaj z antropologicznym sporem o to, kim jest człowiek, ze sporem o istotę życia, jego początek i kres. To zmaganie z cywilizacją śmierci z pewnością będzie trwało zawsze. I dlatego bardzo potrzebujemy oparcia w Matce Bożej, oparcia w Jej wierze, w Jej modlitwie – powiedział.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Już przeszło 40. Pielgrzymka Obrońców Życia nie jest krucjatą antydemokratyczną czy antypolską, lecz dowodem na to, że kolejne pokolenie Polaków, z pomocą Ducha Świętego, którego przywoływał Jan Paweł II na pl. Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 r., jest przebudzone prawdą w sumieniach. Bez pomocy Bożej właściwie nie wiemy, kim jesteśmy, bo prawo do życia, podobnie jak prawo do prawdy, jest elementarnym prawem ludzkim i wymiarem sprawiedliwości społecznej – powiedział w homilii abp Depo.

Pielgrzymka Obrońców Życia od początku organizowana jest przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Prośba o kapłanów

Reklama

Biskup Jean-Louis Balsa z diecezji Viviers we Francji modlił się 15 marca na Jasnej Górze o nowych księży dla swojej diecezji i całego kraju. – Mamy tę radość, że w naszej diecezji mamy księży z Polski, którzy przyjechali nam pomóc ewangelizować Francję – powiedział dla Radia Jasna Góra. – Francja jest starym chrześcijańskim krajem. Niestety, z powodu wielu zmiennych historycznych gdzieś ta wiara się utraciła. Jest jednak nadzieja: wśród młodych jest bardzo dużo osób, które szukają duchowości i Pana Boga. Stąd we Francji potrzebujemy księży, którzy pomogą nam ewangelizować, zanosić Dobrą Nowinę w imię Jezusa Chrystusa.

Biskup Balsa podziękował wszystkim, którzy modlitwą wspierają Francję, oraz kapłanom, którzy tam posługują, także z Polski, i zaprosił kolejnych do głoszenia tam Dobrej Nowiny: – Wszyscy, którzy chcą przeżyć piękną przygodę z Ewangelią, z ewangelizacją, są mile widziani we Francji i w naszej diecezji.

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję