Reklama

Wiara

wideoEWANGELIA dla dzieci

Nie rozumiem tej Ewangelii. O co tu chodzi? – często mierzymy się z tym jako ludzie dorośli, a co dopiero dzieci i młodzież... To właśnie dla nich ruszył projekt „Droga do Jezusa”, realizowany przez rodziców ze Wspólnoty Emmanuel.

Niedziela Ogólnopolska 13/2021, str. 52

[ TEMATY ]

dzieci

Ewangelia

Jaga Koprowska

Inicjatorzy projektu: Tomasz i Agata opielowie oraz Edyta i Dominik Ziętarowie

Inicjatorzy projektu: Tomasz i Agata opielowie oraz Edyta i Dominik Ziętarowie

To codzienne komentarze do Ewangelii w formie trzyminutowych filmów. W zrozumiały sposób, adekwatny do wieku dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej, prostym językiem tłumaczą nauczanie Pana Jezusa zawarte w Liturgii Słowa poszczególnych dni roku. To innowacyjny projekt, jakiego do tej pory w Polsce nie było.

Skąd pomysł i kto za nim stoi?

– Codziennie modląc się z dziećmi w drodze do szkoły lub podczas wieczornej modlitwy rodzinnej, słuchaliśmy Ewangelii na każdy dzień, a następnie komentarza do niej. Do tej pory korzystaliśmy z propozycji dla dorosłych, jednakże przekaz tych komentarzy był często zbyt trudny dla naszych dzieci. Tak zrodził się pomysł na komentarze do Ewangelii dla dzieci – mówi autor projektu Tomasz Opiela ze Wspólnoty Emmanuel, tata pięciorga dzieci. To właśnie rodziny, które chciały czegoś więcej dla swoich pociech, nie znajdując odpowiednich narzędzi, wzięły sprawę w swoje ręce. I tak od początku Wielkiego Postu umieszczają w internecie krótkie filmy, pokazujące, co Jezus mówi do każdego człowieka każdego dnia, jakie konkretne wskazówki daje na dany dzień. – Pismo Święte to jest ta skała, na której będą budować swoje życie. Chcemy zainspirować i dzieci, i rodziców do rozmowy na temat Ewangelii, a także do jej wspólnego czytania i rozważania nie tylko w niedzielę po Mszy św. dla dzieci, ale codziennie. Wideokomentarze to idealna propozycja dla całej rodziny – wyjaśnia Edyta Ziętara, mama trojga dzieci, współtwórczyni projektu.

Treści aktualne na teraz

Reklama

Komentarze do codziennej Ewangelii są przygotowane przez osoby duchowne i świeckie, w tym także rodziców. Mogą one towarzyszyć porannej lub wieczornej modlitwie, zarówno w rodzinie, jak i indywidualnie. Można ich słuchać w samochodzie, w drodze do szkoły albo w każdym innym dogodnym miejscu i czasie. Mogą też stanowić uzupełnienie szkolnych lekcji religii.

Co ważne, treści rozważań nie są oderwane od rzeczywistości, ale dotykają tego wszystkiego, czym żyje młody człowiek – w domu, w szkole, w relacjach z koleżankami i kolegami. Nawiązują zarówno do tych radośniejszych, łatwiejszych, jak i trudniejszych chwil, które ranią i nasuwają wiele pytań.

Dużą wartość stanowią zadania, które komentatorzy stawiają na zakończenie każdego rozważania. I tak raz będzie to zachęta do bycia superbohaterem albo do zrobienia czegoś dobrego tak po prostu – cicho i niezauważalnie, innym razem zaproszenie do głośnego zapytania Jezusa na krzyżu: Jezu, czy Ty mnie naprawdę kochasz? Naucz mnie kochać tak jak Ty.

Reklama

Szczególną uwagę twórcy „Drogi do Jezusa” przykładają do Wielkiego Tygodnia – pełnego treści, w których gubi się niejeden dorosły. Przez tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa będą prowadzić kolejno: bp Antoni Długosz (znany z prowadzenia Ziarna), s. Anna Pudełko, muzyk Darek Malejonek, raper Michał „PAX” Bukowski, bp Michał Janocha z Warszawy, aktorzy Adam Woronowicz oraz Dariusz Kowalski, Jasiek Mela – pierwszy niepełnosprawny i jednocześnie najmłodszy zdobywaca biegunów północnego i południowego oraz dziennikarz Przemysław Babiarz.

***

To, co w dzieciach zakiełkuje teraz, zostanie z nimi na zawsze. Jeśli zarazimy je miłością do słowa Bożego i zachęcimy do szukania w Biblii odpowiedzi na trudne pytania, to one będą wiedzieć, z czego czerpać w dorosłym życiu. Projekt rodzin ze Wspólnoty Emmanuel może być świetną pomocą.

www.drogadojezusa.com , YouTube: http: //bityl.pl/5MBXs

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia i sport

Niedziela Ogólnopolska 43/2017, str. 34

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Ewangelia

filipefrazao/fotolia.com

Ośmielony porzekadłem, że każdy Polak zna się na dwóch rzeczach: piłce nożnej i polityce – zacznę dziś od piłki nożnej. Jest po temu okazja, bo nasza futbolowa reprezentacja osiągnęła niebagatelny sukces, którym jest awans do finałów piłkarskich mistrzostw świata. Ale sport może mieć także drugą, ciemniejszą stronę medalu

Przed laty byłem wielkim fanem futbolu, choć przesadą byłoby ocenić, że byłem fanatykiem. W piłkę grałem dużo jako nastolatek, w seminarium także sporo, a i później, w kapłaństwie, jak tylko nadarzyła się okazja. W telewizji również lubiłem oglądać piłkę, i to od pierwszego do ostatniego gwizdka, czasem nawet wstawałem w środku nocy, gdy na drugiej półkuli działo się coś ciekawego na boisku. Dziś jest już inaczej. W piłkę ostatni raz grałem 5 lat temu, z konieczności – ministrantom brakowało kogoś na bramkę. Namawiany stanąłem między słupkami. Ten ostatni mecz – skończyłem z bolesną kontuzją żeber – nauczył mnie, że już raczej nie powinienem naśladować Lewandowskiego, Messiego czy Ronaldo, bo może skończyć się gorzej. Całego meczu przed telewizorem też już nie wytrzymam. Nie, nie o to chodzi, że jest to czynność kontuzjogenna, ale po prostu piłka na srebrnym ekranie zaczęła mnie nudzić. Dlatego myślę, że jako osoba emocjonalnie średnio zaangażowana, bez ryzyka konfliktu interesów, nadaję się w tej materii na w miarę sprawiedliwego sędziego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę w Jarosławiu

2021-09-21 10:32

Henryk Grymuza

Na placu przed Kolegiatą.

Na placu przed Kolegiatą.

Każda rocznica sowieckiej agresji na Polskę wzrusza do głębi serca Polaków, czego przykładem były uroczystości zorganizowane w Jarosławiu. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz, wojska i  innych służb mundurowych, Sybiraków oraz młodzież z kilkunastu szkół. Młodych ludzi uczestniczących w rocznicowych obchodach było znacznie więcej iż w minionych latach.

Uroczysta Eucharystia w Kolegiacie Bożego Ciała zgromadziła liczne rzesze wiernych, byłych zesłańców Sybiru, uczniów, nauczycieli i tych wszystkich, który Polskę w sercu noszą. Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Anny Jenke przekazano sztandar jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków. Przed ołtarzem akt przekazania podpisali: ks. Grzegorz Delmanowicz, dyrektor i prezes jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków Witold Garczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję