Reklama

Niedziela Przemyska

Misterium Męki Pańskiej w czasach epidemii

Kiedy dochodzą do nas kolejne informacje związane z sytuacją epidemiologiczną na świecie, w parafialnych i gminnych ośrodkach powstają już nowe pomysły na przybliżenie tajemnic męki i zmartwychwstania Chrystusa.

Niedziela przemyska 13/2021, str. VI

[ TEMATY ]

misterium

męka pańska

Adam Robel

W role biblijne wcielają się mieszkańcy Beska

W role biblijne wcielają się mieszkańcy Beska

Pierwsze prace zaczynają się już po Orszaku Trzech Króli, czyli początkiem stycznia. Zabierają wiele czasu i energii. Na wszystkie działania składają się: stworzenie oryginalnego scenariusza, każdego roku innego; następnie pomysł na ujęcie historii Męki Pańskiej należy dostosować do istniejących warunków, możliwości lokalowych, a także umiejętności aktorów mających się wcielić w poszczególne role.

Różne ujęcia tej samej historii

Misterium Męki Pańskiej w Besku odbywa się od 2014 r. W tym czasie przedstawiono je w różnych wersjach. – W różny sposób była prowadzona narracja – mówi Aneta Szałankiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Besku. – Mieliśmy już opowieść z perspektywy Marii Magdaleny, mieliśmy misteria wyrażane poprzez teatr cieni, były także misteria tradycyjne, oparte na przekazach z Ewangelii oraz misterium plenerowe, odgrywane w przestrzeni pomiędzy kościołem parafialnym a parkiem.

Reklama

– Chcieliśmy wówczas zaproponować widzowi coś innego. Okazało się trafionym pomysłem, w informacji zwrotnej otrzymywaliśmy przekaz, że ludziom takie ujęcie pomagało bardziej przeżyć i zagłębić się w te treści i lepiej wejść w obchody Wielkiego Tygodnia – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. – Tłumy, pochodnie, półmrok panujący już wówczas, to wszystko budowało atmosferę Jerozolimy sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to Zbawiciel przeżywał swoją agonię – dodaje.

Misterium w trudnych czasach

W ubiegłym roku Misterium Męki Pańskiej także zostało przygotowane, ale z uwagi na pandemię widowisko nie odbyło się. Jedynie w formie internetowej, na stronie GOK opublikowano materiały filmowe z poprzednich lat, tak by choćby w taki sposób mieszkańcy mogli zakosztować atmosfery Wielkiego Tygodnia.

W tym roku zostanie zrealizowany scenariusz, który pierwotnie miał być zaprezentowany rok temu. – W tym roku, podobnie jak w poprzednim misterium nie może odbyć się w wersji tradycyjnej, nie możemy zaprosić publiczności tutaj, na salę, dlatego misterium zostanie nagrane. Z jednej strony to ułatwienie, ponieważ możemy dostosować scenografię do warunków przekazu internetowego, nie musimy na szybko jej zmieniać, ale z drugiej strony kamera wybacza dużo mniej niż publiczność, więc ta forma wymaga dużo więcej mobilizacji i koncentracji, szczególnie od aktorów – mówi Aneta Szałankiewicz. – Niemniej dekoracje, stroje i zaangażowanie aktorów będą jak zawsze na najwyższym poziomie, ponieważ zależy nam, aby ci, którzy będą oglądali misterium, rzeczywiście poczuli się jakby uczestniczyli w tych wydarzeniach zbawczych. Natomiast ujęcie o tyle będzie inne, że do scen tradycyjnie kojarzonych z misterium paschalnym zostaną dodane sceny z życia codziennego. Sceny z biblijnego przekazu męki Pańskiej zestawimy ze scenami, które dzieją się w czasach współczesnych. Będą dotyczyć problemu uzależnienia od narkotyków. Postaramy się odnieść go do wydarzeń sprzed dwu tysięcy lat. Mamy nadzieję, że to się uda, że widzowie, którzy będą oglądać misterium przed komputerami, przyjmą ten przekaz i trafi on do serc, i stanie się wstępem do tego, co będzie się odbywać w całym Wielkim Tygodniu – mówi Aneta Szałankiewicz. Droga krzyżowa dzieje się dziś w życiu każdego człowieka, także i dzisiaj Chrystus jest krzyżowany przez współczesnych tego świata, każdy niesie też krzyż swojej codzienności.

Wokoło wydarzenia

Reklama

Przygotowanie całego spektaklu gromadzi niemałą rzeszę ludzi. W normalnych warunkach ok. 60 osób włącza się w odgrywanie poszczególnych ról. Do tego dochodzi obsługa techniczna, odpowiedzialna za stroje, dekoracje i inne potrzebne do przedstawienia rzeczy. W tym roku, ze względu na pandemię, znacznie ograniczono liczbę osób angażujących się w całe dzieło. W całości przedsięwzięcia biorą udział mieszkańcy Beska. Począwszy od uczniów szkoły podstawowej, średniej, studentów, rodziców dzieci i młodzieży, zaangażowanych w realizację misterium. Są też ludzie, którzy na co dzień wykonują zupełnie inne obowiązki, ale zawsze bardzo chętnie wspierają tworzenie Misterium Męki Pańskiej w Besku.

Na kilka tygodni przed premierą cała społeczność żyje misterium. Ludzie pytają, czy w tym roku się odbędzie, kiedy i gdzie. Po wszystkim podchodzą do aktorów, gratulują i wspominają misteria z poprzednich lat. Jest to wydarzenie, które jednoczy całą społeczność, a także wpisuje się do kalendarza wydarzeń kulturalnych.

Na kilka tygodni przed tym wydarzeniem cała społeczność żyje misterium. Ludzie pytają, czy w tym roku się odbędzie, kiedy i gdzie. Po wszystkim podchodzą do aktorów, gratulują i wspominają misteria z poprzednich lat.

Podziel się cytatem

– Misterium odbywa się tradycyjnie w Niedzielę Palmową, w godzinach wieczornych, jak wstęp do wydarzeń z Wielkiego Tygodnia. W tym roku premiera internetowa również odbędzie się w Niedzielę Palmową. Organizatorzy zapraszają na kanał YouTube: GOK Besko, a także na profil facebookowy ośrodka kultury.

– Słowo, dźwięk i ruch – trzy elementy przybliżają nam tajemnicę naszego zbawienia i odkupienia. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy organizują Misterium Męki Pańskiej i włączają się w to wydarzenie, ponieważ misterium pomaga nam przeżywać najważniejsze tajemnice naszej wiary – mówi ks. Andrzej Gil, proboszcz parafii w Besku.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niechobrzska Golgota

Niedziela rzeszowska 16/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

misterium

Tadeusz Poźniak

Sąd Piłata

Sąd Piłata

Święta Paschalne, które przeżywamy, to głębokie doświadczenie największego daru miłości Boga do człowieka, która zaprowadziła Go aż na krzyż. Okazją do wejścia w ten czas stało się plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu

W Niedzielę Palmową 29 marca, w godzinach wieczornych, otoczenie tutejszej świątyni stało się miejscem odgrywania scen biblijnych przypominających najważniejszą prawdę naszej wiary.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję