Reklama

Niedziela Sandomierska

Tradycja nie może zaginąć

Przez kilka lat na Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu organizowane były warsztaty robienia palm. W tym roku ze względu na epidemię ogłoszono konkurs.

Niedziela sandomierska 13/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

palma

Archiwum

Tradycja łączy pokolenia

Tradycja łączy pokolenia

W zorganizowanym konkursie na najpiękniejszą palmę udział wziąć mógł praktycznie każdy. Jego celem jest kultywowanie tradycji naszego regionu poprzez ręczne przygotowanie palmy (barwnych kwiatów z bibuły, wplatanie zielonych elementów, wiązanie wstążek itp.) oraz uświetnienie uroczystości kościelnych – mówiła Barbara Sroczyńska, jedna ze współorganizatorek konkursu.

We wcześniejszych latach dla dzieci i młodzieży organizowane były warsztaty robienia palm. Niestety, pandemia i obostrzenia sanitarne nie pozwalają zorganizować takiego przedsięwzięcia w tym roku w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Jednak tradycja jest podtrzymywana przez panie z Zespołu „Lasowiaczki” oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z Baranowa Sandomierskiego przez ogłoszony po raz 10. konkurs na najpiękniejszą palmę. W latach ubiegłych warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Panie pokazywały, jak według tradycji lasowiackiej przygotować palmę na Niedzielę Palmową oraz z jakich materiałów i roślin powinna być zrobiona.

Już po raz 10. zorganizowano konkurs na najpiękniejszą palmę.

Podziel się cytatem

Jak opowiadała Barbara Sroczyńska: – Na warsztatach pokazywałyśmy, jak się robi nasze tradycyjne palmy, ale jednocześnie wyjaśniamy, dlaczego używamy takich a nie innych roślin. Obowiązkowo musi być trzcina, bazie, bukszpan lub cis oraz kwiaty wykonane z bibuły. Trzcina ma przypominać chwilę, kiedy po ubiczowaniu Pana Jezusa, włożono Mu na głowę koronę cierniową, zaś do ręki zamiast berła dano trzcinę, by w ten sposób jeszcze bardziej Go poniżyć, wyśmiać. Natomiast bukszpan lub tuja to rośliny zimozielone, zachowujące cały czas swe listki. Ponieważ święta wielkanocne to czas budzenia się przyrody do życia, jakby powstawania po zimowej przerwie ze śmierci, nie może zabraknąć więc zielonego akcentu. Święta przypadają w różnym czasie. Bywa, że są bardzo wcześnie, a zima nie bardzo chce odpuścić. Wówczas trudno o zielone gałązki drzew czy krzewów, dlatego idealne są rośliny zimozielone, jak np. bukszpan. Kwiaty zaś to symbol rozkwitającego życia, a są z bibuły z prostego względu – wczesną wiosną trudno bowiem o kwiaty w ogrodzie.

Reklama

Panie z zespołu mówią, że przez organizowane warsztaty oraz konkurs palm kontynuują dzieło Marii Kozłowej, założycielki zespołu, oraz Anny Rzeszut. Te dwie wyjątkowe kobiety, które ukochały tutejszą kulturę, chociaż nieobecne na ziemi, to patrzą zapewne na poczynania pań z zespołu i im patronują. Jak same „Lasowiaczki” zaznaczają, ich obowiązkiem jest kultywowanie i promowanie kultury lasowiackiej, której tak wiele sił, czasu i zaangażowania poświęciły pani Maria i babcia Hanka, nieżyjące członkinie zespołu. Przez organizowane w latach wcześniejszych warsztaty oraz konkurs na najpiękniejszą palmę „Lasowiaczki” wypełniają niejako niepisane testamenty zmarłych pań.

Palmy wykonane na konkurs mają być prezentowane w Niedzielę Palmową w jednej z parafii Gminy Baranów Sandomierski, a rozstrzygniecie konkursu nastąpi w Domu Kultury.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Palma wielkanocna

[ TEMATY ]

konkurs

palma

Zofia Białas

W dniu 20 marca 2016 r. Filia Biblioteczna Mi G BP w Wieluniu we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Rudzie wzięła udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej w kościele św. Wojciecha. Na tę okoliczność, w ramach warsztatów ludowych "Ocalić od zapomnienia...", z inicjatywy Biblioteki, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Rudzie, wykonano trzymetrową palmę wielkanocną.

CZYTAJ DALEJ

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie

2022-10-06 13:20

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie w dniach 3-6 listopada opublikowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Czwartek 3 listopada 2022

CZYTAJ DALEJ

Miał zawsze paciorki różańca w ręku - o. Pio do Matki Bożej kierował swe prośby nieustannie

2022-10-06 21:27

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Ojciec Pio wielbił Maryję także w milczeniu. Jego wieczorną modlitwę bez słów, na zakończenie pracowitego dnia, z prośbą o opiekę na nadchodzącą noc, zauważył o. Carmelo z San Giovanni in Galdo. Ojciec Pio, leżąc w łóżku, miał wzrok przykuty do obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego na ścianie. Wpatrzony był w Maryję jak dziecko, które czeka na pocałunek i czuły gest swojej mamy na dobranoc.

Miłość do Matki Najświętszej Ojciec Pio łączył z wielką czcią dla św. Józefa. Współbracia zaświadczyli, że bardzo często modlił się przed jego wizerunkiem znajdującym się na werandzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję