Reklama

Niedziela Świdnicka

Pascha to przemiana

Czas rekolekcji to prawdziwe święto, uczta dla zmysłów i duszy. W tym okresie doświadczamy w sposób szczególny wiary, pracujemy nad niedoskonałościami, integrujemy w całość przeciwieństwa i oswajamy lęki, czyli ufamy.

Niedziela świdnicka 13/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

Pascha

Par. św. Aniołów Stróżów, Wałbrzych

Ks. kan. Jan Tracz

Ks. kan. Jan Tracz

W dniach 7-9 marca br. odbyły się w wałbrzyskiej kolegiacie rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. kan. Jan Tracz. Apostołował zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, a jego kazania trafiały wprost do serca człowieka.

Wiara to podstawa

Przytaczając przykłady różnych postaci biblijnych, kapłan ukazywał prawdziwe oblicze człowieka – niedoskonałej istoty stworzonej na wzór i podobieństwo Boga. – Zadajmy sobie pytanie, czy w nas samych odnajdujemy ich cechy: żyjącej w ciągłym pośpiechu Marty, wybiegającej myślami daleko od tego, co tu i teraz, wybiórczo patrzącego na dogmaty wiary Greka z Aten, braku pragnienia wiary u Szymona czującego przymus praktyk religijnych, wstydliwego Nikodema, który boi się pokazać swoje prawdziwe oblicze, czy też faryzeusza działającego bez zrozumienia i na pokaz – zachęcał wiernych do refleksji nad sobą rekolekcjonista.

Podstawa to relacja

Reklama

W kolejnych naukach ks. Jan zwracał szczególną uwagę na relacje z bliźnim w Bogu, czyli w miłości. – Panie, całe życie za Tobą podążałem, byłem Ci wierny, tak blisko Ciebie, w codziennej modlitwie, pokornie, pobożnie. A mimo to jestem nieszczęśliwy. Czuję się pusty. Moje życie jest smutne – mówił ks. Tracz, tłumacząc, że bez budowania dwustronnej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, życie traci sens. Nie pachnie, nie sprawia radości. Wypełniając codzienne obowiązki, w pogoni współczesnego świata, dostosowując się do oczekiwań innych, nosząc w sobie lęki, obawy i urazy, robiąc rzeczy na pokaz, działając wbrew wytyczonym zasadom i podważając dogmaty wiary, bez prawdziwego pragnienia nawiązania relacji, zapominamy o najważniejszym – o budowaniu trójstronnej relacji i nawiązaniu więzi z drugim człowiekiem, z bliźnim w Bogu.

Spowiedź to największa, zaraz po Eucharystii, łaska jaką otrzymujemy jako wierzący. Łaska spotkania Boga, Jezusa poprzez pośrednictwo kapłana.

Podziel się cytatem

Czas refleksji

Rekolekcjonista opowiadał także o roli liturgii – o znaczeniu i wadze symboli, zachęcając do poszerzania wiedzy i świadomości czynionych gestów, wypowiadanych słów, prezentowanych postaw i zachowań. Zachęcał do refleksji nad sobą, swoim życiem doczesnym i rozwojem duchowym. Przed Mszą św. odbyła się spowiedź – największa, zaraz po Eucharystii, łaska jaką otrzymujemy jako wierzący. Łaska spotkania Boga, Jezusa poprzez pośrednictwo kapłana. Ks. Tracz zachęcał wiernych do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Tłumaczył też, czym jest dla nas Pascha: – Pascha Chrystusowa, to najważniejsze święto dla katolików. Wiara w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jednoczy zwaśnionych i daje początek nowemu. To odejście złego, a nadejście dobrego czasu.

To zmiana. Zmiana w nas samych, która dokonuje się dzięki zmartwychwstałemu Jezusowi Chrystusowi. Sakrament pokuty i pojednania pozwala nam na dokonanie się pełnej przemiany w nas samych poprzez Jezusa – tłumaczył ks. kan. Jan Tracz.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pascha – istota chrześcijańskiej wiary

Niedziela sandomierska 14/2015, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Pascha

www.dlaksiedza.pl

"Tłocznia Mistyczna" tak nazywany jest łaskami słynący obraz z Sulisławic

Choć w przestrzeni życia Kościoła obecne jest słowo „Pascha” i znamy jego pochodne, np.: paschał – uroczysta świeca liturgiczna oznaczająca Chrystusa Zmartwychwstałego, Paschalis – imię własne i inne, to jednak wspomniane pojęcie nie dla wszystkich jest oczywiste. Jak wiele słów zapożyczonych z innych języków i to stało się własnością naszej ojczystej mowy. Zaskakujące jednak mogą być odpowiedzi, gdy oczekujemy, że nasi rozmówcy znają pierwotne znaczenia tego słowa. – Co to jest Pascha? – pyta kapłan podczas rekolekcji dla młodzieży. I pada pierwsza odpowiedź. – „Tymoteusz” wydał taki album z muzyką religijną, proszę księdza – mówi Łukasz, fan zespołu „2TM2,3”. Natalia dodaje: – Paschę jadłam u cioci, która kiedyś mieszkała na Wschodzie, a teraz jest repatriantką z całą rodzina i mieszka w Nisku – opowiada dalej. – Bardzo dobre serowe ciasto, proszę księdza, ale ona go robi tylko na Wielkanoc. – A jakieś inne znaczenie tego słowa znacie? – pyta dalej ksiądz. Niestety, długie zastanawianie się młodych osób nie przynosi większych rezultatów. Chociaż wyjaśnienia powyższe są jak najbardziej prawdziwe, to nie sięgają istoty rzeczy. Czym zatem jest Pascha? Jaką treść kryje w sobie ta chrześcijańska nazwa?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję