Reklama

Głos z Torunia

Uczniowie i misjonarze

Każdy członek Kościoła powinien być zaangażowany w Nową Ewangelizację – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas jubileuszowej Mszy św. w intencji członków Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej.

Niedziela toruńska 13/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Szkoła Nowej Ewangelizacji

Ewa Melerska

Jubileusz to okazja do dzielenia się radością

Jubileusz to okazja do dzielenia się radością

Biskup toruński 16 marca w katedrze Świętych Janów sprawował Eucharystię, która była centralnym punktem obchodów 25-lecia istnienia Szkoły Nowej Ewangelizacji w diecezji toruńskiej.

We Mszy św. udział wzięli kapłani oraz osoby świeckie angażujący się w dzieła SNE z naszej diecezji oraz z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji: płockiej, bydgoskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i włocławskiej. Uczestniczył w niej również o. Jacek Dubel, redemptorysta, który był pierwszym dyrektorem SNE Diecezji Toruńskiej.

Odnalezieni

Reklama

– Pośród dobrych dzieł, oraz znając własne ograniczenia i słabości, rozpoznajemy ogrom Bożej łaski w niczym niezasłużonym sobie powołaniu do bycia uczniem i misjonarzem – rozpoczął jubileuszowe spotkanie ks. Andrzej Kowalski, dyrektor SNE Diecezji Toruńskiej św. Jana Umiłowanego Ucznia. – To zawsze Pan Bóg jest pierwszy w twórczym poszukiwaniu człowieka wszystkich pokoleń. On znalazł nas, tak jak kiedyś odnalazł św. Jana. Świadomi, że jesteśmy umiłowanymi uczniami, biegniemy, by innych przyprowadzać do Jezusa – dodał.

Zadanie na dziś i jutro

Biskup Śmigiel w homilii przypomniał, że „od początku powstania diecezji toruńskiej, kiedy zaczęły pojawiać się struktury diecezjalne, towarzyszyła im Nowa Ewangelizacja, troska o wspólnotę, troska o to, aby słowo Pana mogło dotrzeć do każdego”. – 25 lat istnienia Szkoły Nowej Ewangelizacji za nami. Myślę, że przed nami jeszcze większe zadanie. Trzeba zobaczyć jak dzisiejszy świat, nasza diecezja potrzebują Nowej Ewangelizacji. Jest ona potrzebna dziś i jutro – mówił.

Ksiądz Biskup w nawiązaniu do Liturgii Słowa zauważył, że każdy, kto nie poznał Jezusa Chrystusa, kto jest daleko od Boga, kto jest przygnieciony ciężarem grzechu jest wspominanym „pewnym człowiekiem” z Janowej Ewangelii. – Bardzo często dziś nie ma człowieka, który by nam wskazał Boga i podprowadził nas do Niego. Nie ma człowieka, który byłby świadkiem, pokazał nam, że bycie blisko Pana to szczęście, radość, to odpowiedź na pytania, które nas dręczą – mówił bp Śmigiel. Podkreślił, że dramatem współczesnego człowieka jest to, że łatwo przyzwyczajamy się do życia w grzechu, nie pragniemy zmiany. – Człowiek, który wpada w grzech, który oddala się od Boga, nie zawsze chce się podnieść. Może być taka sytuacja, że nie pragnie już lepszego życia – mówił. Dopiero, gdy wyrazi chęć poprawy i nawrócenia, otrzymuje łaskę zdrowia.

Świadomi, że jesteśmy umiłowanymi uczniami, biegniemy, by innych przyprowadzać do Jezusa.

Podziel się cytatem

Pragnąć Boga

Istotą Nowej Ewangelizacji jest bycie dla innych pomocą, wsparciem w drodze do Chrystusa, do uzdrowienia. – Wszyscy jesteśmy wezwani do dzieła Nowej Ewangelizacji oraz do tego, by pomagać ludziom przygniecionym sprawami świata wchodzić do wody życia – mówił pasterz diecezji. – Zadaniem SNE jest, aby człowiek współczesny powiedział „pragnę”. Wtedy możemy podarować mu Pana Jezusa przez Słowo, sakramenty, przez wspólnotę wiary – dodał.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Groźna pentekostalizacja?

Niedziela toruńska 18/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

charyzmatycy

Szkoła Nowej Ewangelizacji

Joanna Powichrowska

Podczas 20-lecia Szkoły Nowej Ewangelizacji

Podczas 20-lecia Szkoły Nowej Ewangelizacji

Z ks. dr. Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej św. Jana Umiłowanego Ucznia, kapłanem odpowiedzialnym za Referat ds. Nowej Ewangelizacji i Formacji Wiernych Świeckich oraz ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Toruńskiej, rozmawia Joanna Kruczyńska

JOANNA KRUCZYŃSKA: – W ramach reorganizacji Wydziału Duszpasterskiego kurii toruńskiej został Ksiądz odpowiedzialnym za Referat ds. Nowej Ewangelizacji i Formacji Wiernych Świeckich oraz dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej św. Jana umiłowanego ucznia (SNE). Czym jest Szkoła Nowej Ewangelizacji?

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję