Reklama

Niedziela Świdnicka

Zdrowa rodzina to dobre relacje

W piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia o pięknie i radości miłości w rodzinie bp Marek Mendyk zainaugurował w diecezji świdnickiej Rok Rodziny, który zakończy się 26 czerwca 2022 r.

2021-03-30 10:54

Niedziela świdnicka 14/2021, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk tłumaczył, co oznacza szczęśliwe życie w rodzinie

Bp Marek Mendyk tłumaczył, co oznacza szczęśliwe życie w rodzinie

W atmosferze radosnego przeżywania uroczystości św. Józefa, który jest szczególnym patronem tego roku, za wskazaniem Ojca Świętego Franciszka pochylamy się nad rodziną, której Rok ogłosił obecny papież. – Kiedy patrzymy na Świętą Rodzinę z Nazaretu, uświadamiamy sobie, że oto Bóg wcielony – Jezus Chrystus wybrał ludzką rodzinę, aby przyjść do każdego człowieka i nauczyć go kochać – mówił przewodniczący liturgii biskup świdnicki.

Ludzie przestają wierzyć

Biskup Mendyk w wygłoszonej w tym dniu homilii przypominał, że rodzina, która bierze swój początek w sakramencie małżeństwa jest ciągle dla wielu młodych największym pragnieniem ich życia. Pasterz diecezji wyraził jednak niepokój i ból związany ze wzrostem liczby związków niesakramentalnych wśród katolików, którzy nie mają żadnych przeszkód do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. – Tak jakby ten sakramentalny znak nie stanowił już żadnej wartości. A co to oznacza? To oznacza brak wiary, brak zaufania do Boga, wiary w to, że zapraszając Boga do swojego małżeńskiego i rodzinnego domu może On stać się takim jednoczącym centrum prawdziwie pięknego i szczęśliwego życia. Ludzie przestają wierzyć, że Bóg może mieć wpływa na ich życie – zwłaszcza w rodzinie – mówił biskup, dodając, że konieczne jest wytworzenie w rodzinie atmosfery bliskości i wzajemnego zaufania. – Ta atmosfera rodzi się tylko wtedy, kiedy rodzice mają czas, aby porozmawiać ze swoimi dziećmi, posłuchać o ich codziennych problemach – podkreślał.

Ważne są relacje

Reklama

Nawiązując do patrona dnia – św. Józefa – hierarcha stwierdził, że dziś szczególnie potrzeba odważnych, mądrych i ufnych wobec działania Pana Boga ojców; takich, którzy przejmą się swoim powołaniem do bycia ojcem, opiekunem. Przejmą się ochroną swoich dzieci, kształtowaniem ich osobowości; przejmą się rolą ich wychowania. – To czego doświadczy dziecko do 7. roku życia – to zostaje na całe życie. Warto pytać mądrych i doświadczonych rodziców, dobrych pedagogów i psychologów, jak ważne są relacje pomiędzy ojcem i matką; jak ważne są relacje ojca i matki z synem czy córką; jak ważną rolę ma ojciec w wychowaniu syna albo matka w wychowaniu córki – podkreślał biskup.

Pytania do młodzieży

Biskup Mendyk przytoczył także wyniki raportu na temat młodzieży, z których wynika, że 98% badanych stwierdza, że najważniejszą wartością dla nich w ich życiu jest rodzina, a 66% respondentów z całej listy celów i dążeń życiowych na pierwszym miejscu stawia trwałą miłość i przyjaźń, zaraz potem szczęśliwe życie rodzinne. – Co to wszystko oznacza? – pytał biskup. – Oznacza jedno: rodzice, matka i ojciec muszą koniecznie dbać o dobre relacje w rodzinie; klimat wzajemnego zaufania, szacunku, życzliwości, miłości. Pamiętajmy: najlepszą szkołą wychowania jest zdrowa rodzina i właściwie budowane w niej relacje. I o takie rodziny modlimy się dzisiaj – o takie będziemy wołać stale – zapewniał.

Na zakończenie Mszy św. bp Marek Mendyk kolejny raz zawierzył całą diecezję św. Józefowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizujemy czy tylko sakramentalizujemy?

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

bierzmowanie

Monika Łukaszów

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Przygotowując do sakramentu bierzmowania, ewangelizujemy i rozwijamy wiarę, czy też po prostu sakramentalizujemy? Jeśli to drugie, to aplikujemy sakrament i na tym się kończy. Tymczasem trzeba podjąć problem przygotowania młodzieży do odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana i Boga – powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Wskazania dotyczące przygotowań do sakramentu bierzmowania biskupi omawiali w środę na 374. zebraniu plenarnym Episkopatu.

Chodzi o to, by określić minimum przygotowania do sakramentu bierzmowania. – Bój toczy się o dwa punkty: czy ewangelizujemy, stawiamy wymagania, budzimy i rozwijamy wiarę? Czy po prostu sakramentalizujemy? – powiedział bp Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

M.Korzekwa-Kaliszuk: "Wyrok na niewinnych" to film, dla każdego, komu bliska jest ochrona życia nienarodzonych dzieci

2021-04-19 09:51

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Materiał prasowy

"Wyrok na niewinnych" znakomicie przedstawia manipulacje, jakie posłużyły do legalizacji aborcji w USA - pisze na swoim profilu Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

W dalszej części swojej wypowiedzi znana i ceniona działaczka pro-life dzieli się swoimi spostrzeżeniami po obejrzeniu tego głośnego filmu:

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: korzystanie z dzwonów i nagłośnienia nabożeństw jest w pełni legalne

2021-04-19 16:41

[ TEMATY ]

dzwon

Ordo Iuris

pandemia

Ks. Mariusz Pastuszak

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

W okresie pandemii możliwość uczestnictwa w nabożeństwach jest bardzo poważnie ograniczana. Ponadto, sięgając do przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska, próbuje się ograniczać możliwość korzystania z kościelnych dzwonów czy nagłaśniania nabożeństw na zewnątrz świątyń, co utrudnia uczestnictwo w obrzędach osobom, które nie dostały się do kościoła ze względu na wprowadzone limity wiernych.

Zdaniem Instytutu Ordo Iuris, nie istnieją żadne przepisy wprost ograniczające używanie dzwonów i urządzeń nagłaśniających. Prawnicy postulują także zmiany jednoznacznie wyłączające te praktyki spod zakresu obowiązywania ustawy Prawo ochrony środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję