Reklama

Niedziela Przemyska

Podkarpackie Camino

Początki różnych dobrych dzieł zawsze budzą zainteresowanie. Tutaj początkiem było założenie Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku 13 października 2013 r.

Niedziela przemyska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Camino

Podkarpacka Droga św. Jakuba Via Regia

Trasa Camino oznaczona jest charakterystycznymi muszelkami

Trasa Camino oznaczona jest charakterystycznymi muszelkami

Bractwo to już w dwa tygodnie później,  27 października otwarło odcinek Podkarpackiej Drogi św. Jakuba: Medyka – Przemyśl, a następnie odbyła się inauguracyjna pielgrzymka z Medyki do Przemyśla. W Przemyślu, po sesji naukowej w Seminarium Duchownym, na rynku odsłonięto i poświęcono słup kilometrowy do Santiago de Compostela: 4031 km.

Wieś Korczowa pierwotnie należała do parafii św. Jakuba w Krakowcu. Gdy po drugiej wojnie światowej wschodnie granice Polski przesunięto na zachód, Krakowiec znalazł się  na terenie Związku Radzieckiego, obecnie Ukrainy, zaś wieś Korczowa, przynależąca do Polski, została dołączona do parafii Kalników, a od 1968 r. do nowo utworzonej parafii Młyny. W 1976 r. w Korczowej zaadaptowano budynek gospodarczy na kościół. Gdy mimo represji ówczesnych władz wobec budowniczych prace te ukończono, bp Ignacy Tokarczuk w 1978 r. poświęcił ten kościół, nadając mu tytuł św. Jakuba Apostoła i erygował pod tym samym wezwaniem parafię w Korczowej.

Największe zainteresowanie wzbudzają Bolestraszyce. Można tam oglądać ruiny pancernego fortu XIII „San Rideau” Twierdzy Przemyśl.

Podziel się cytatem

Reklama

Szlak pielgrzymkowy z Korczowej do Przemyśla przebiega przez: Kalników – Stubno – Stubienko – kładkę na Sanie – Niziny – Walawę – Bolestraszyce – Buszkowice.  Na tym szlaku i w jego pobliżu spotykamy szereg interesujących obiektów z przeszłości. Największe jednak zainteresowanie wzbudzają Bolestraszyce. Można tam oglądać ruiny pancernego fortu XIII „San Rideau”, należącego do zewnętrznego pierścienia fortecznego Twierdzy Przemyśl. Drugim interesującym obiektem jest ogród botaniczny „Arboretum’, w którym znajduje się ponad 3800 rzadkich gatunków roślin.

W Medyce Droga św. Jakuba rozpoczyna się na przejściu granicznym dla pieszych, skąd kieruje się ku kościołowi parafialnemu, w którym również są przechowywane i czczone relikwie św. Jakuba. Należałoby zjawić się na przejściu granicznym ok. godz. 7.00, aby zdążyć na Mszę św. w kościele parafialnym w Medyce, rozpoczynającą się o godz. 7.30. Od kościoła w Medyce Droga Jakubowa biegnie przez wieś, a po przekroczeniu głównej szosy łączącej Przemyśl z przejściem granicznym – wchodzi na Szlak Forteczny Zewnętrznego Pierścienia Twierdzy Przemyśl. Przechodzi obok fortu XV Borek i I  Salis Soglio. Na terenie miasta Przemyśla Szlak Jakubowy prowadzi m.in. koło Zespołu Cmentarzy Wojennych Twierdzy Przemyśl, a następnie przez Kopiec Tatarski i obok Krzyża Zawierzenia Miasta Przemyśla Bożemu Miłosierdziu, po czym schodzi w dół do Rynku (22 km).

Odcinek z Medyki do Przemyśla okazał się niezbędny ze względu na istniejące w Medyce przejście graniczne dla pieszych (którego nie ma w Korczowej). Przejście piesze umożliwia przedłużenie szlaku na terytorium Ukrainy, dlatego odcinek ten przejął funkcję głównej trasy szlaku.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamienić kanapę na parę butów

Niedziela przemyska 12/2021, str. I

[ TEMATY ]

Camino

Ks. Maciej Flader

Przez archidiecezję przemyską przechodzi szlak Via Regia, drogi do Santiago de Compostela

Przez archidiecezję przemyską przechodzi szlak Via Regia, drogi do Santiago de Compostela

Papież Franciszek mówił: „aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów” – pora zatem wyruszyć w drogę!

Tymczasem przeżywamy czas pandemii, ograniczający możliwości poruszania się w terenie i międzyludzkich kontaktów. Mamy jednak nadzieję, że ten trudny czas po przeprowadzeniu szczepień się skończy. Nie czekajmy biernie na jego zakończenie. Pandemia nie przyspawała nas do kanapy. Możemy chodzić! Już teraz przygotowujmy się do indywidualnego wyruszenia w drogę. Patrzmy na Jezusa, którego wędrowanie było realizacją Bożego planu zbawienia: „Wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym” (Mk 8, 27). Jesteśmy uczniami Jezusa, który stwierdził: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie” (J 14, 6). Nie mamy więc innej drogi, na której moglibyśmy się w pełni zrealizować i zbawić. Tylko Jezus jest naszą drogą i celem drogi. Jako człowiek – jest drogą; jako Bóg – jest celem.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję