Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dla matek i dzieci

Dom Matki i Dziecka prowadzony przez diecezjalną Caritas obchodzi 6-lecie działalności.

Niedziela sosnowiecka 15/2021, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

Dom matki i dziecka

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Uroczystość otwarcia Domu Matki i Dziecka w 2015 r.

Uroczystość otwarcia Domu Matki i Dziecka w 2015 r.

Diecezjalny Dom Matki i Dziecka został otwarty i poświęcony 25 marca 2015 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – nieprzypadkowo. Uroczystość ta łączy się bowiem z obchodami Dnia Świętości Życia. Jest to okazja do modlitwy i poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Ustanowienie Dnia Świętości Życia przez polski Episkopat w 1998 r. było odpowiedzią na wezwanie, które Ojciec Święty Jan Paweł II zawarł w encyklice Evangelium vitae z 25 marca 1995 r.

Przed 6 laty abp Mieczysław Mokrzycki i bp Grzegorz Kaszak dokonali uroczystego poświęcenia i otwarcia Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. – Misja stworzenia tego miejsca narodziła się z realnych potrzeb. Nie każda mama jest w stanie zapewnić swojemu dziecku ten jakże potrzebny do prawidłowego rozwoju i osiągnięcia późniejszej dojrzałości emocjonalnej komfort. Trudno sobie nawet wyobrazić, jak skomplikowane bywa czasem ludzkie życie. Widząc jak wiele jest potrzebujących matek, stworzyliśmy miejsce, gdzie kobiety znajdujące się w kryzysie i bez środków do samodzielnego życia mogą otrzymać pomoc w postaci mieszkania, posiłków, wsparcia duchowego oraz szybkiej i merytorycznej pomocy specjalistów – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas. Trzeba zaznaczyć, że w uroczystość Zwiastowania Pańskiego wiele osób włącza się również w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przez 9 miesięcy osoba podejmująca Duchową Adopcję każdego dnia modli się w intencji dziecka i jego rodziców, prosząc Boga o szczęśliwe jego narodzenie. – Otwierając dom pragnęliśmy uzupełnić to piękne dzieło, przynosząc nadzieję i stwarzając warunki do prawidłowego wychowywania potomstwa. Dom jest materialną odpowiedzią na zanoszone do Boga modlitwy. Jest odczytaniem znaków czasu. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę naszych darczyńców, bez których stworzenie tak potrzebnego miejsca byłoby niemożliwe – zaznaczył kierujący naszą Caritas ks. Tomasz Folga.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Internationalis: dramatyczna sytuacja na Haiti

[ TEMATY ]

Caritas

katastrofa

Haiti

The U.S. Army / Foter.com / CC BY

Dramat Haiti stał się dla świata „zapomnianą tragedią”, tymczasem mieszkańcy tej wyspy pilnie potrzebują pomocy. Od trzęsienia ziemi, które w 2010 r. spowodowało w tym kraju wiele zniszczeń, ponad 62 tys. osób mieszka w prowizorycznych obozach. 60 proc. Haitańczyków żyje w biedzie, wielu grozi zarażenie wirusem cholery. Sytuacja pogorszyła się jeszcze po przejściu huraganu Matthew, który miesiąc temu nawiedził tę wyspę powodując śmierć co najmniej tysiąca osób.

O panujących tam warunkach mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim sekretarz generalny Caritas Internationalis Michel Roy, który właśnie wrócił z Haiti.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #68

2021-09-26 07:39

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #68

Tym, co najbardziej niszczy życie każdej wspólnoty, jest pycha. Ona sprawia, że koncentrujemy się na sobie, na tym, co nasze, i tylko w naszym sposobie działania i myślenia widzimy dobro. A jak na to wszystko patrzy Pan Jezus? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXIV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję