Reklama

Watykan w Warszawie

Arcydzieła z Muzeów Watykańskich, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce, trafiły do Zamku Królew-skiego w Warszawie na wystawę z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II.

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 43

Zamek Królewski

Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było. Unikatową wystawę można zwiedzać obecnie jedynie w internecie. Potrwa do czerwca. Na zdjęciu – Beata Gadomska, kurator wystawy

Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było. Unikatową wystawę można
zwiedzać obecnie jedynie w internecie. Potrwa do czerwca. Na zdjęciu –
Beata Gadomska, kurator wystawy

Wystawa Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II jest wyjątkowa pod wieloma względami. Ma bogatą narrację, bo ukazuje wybitne dzieła sztuki europejskiej przez pryzmat życia Karola Wojtyły. Święty Jan Paweł II był nie tylko koneserem i odbiorcą sztuki, ale także wpływał na twórców kultury. – Chcieliśmy zaprezentować Jana Pawła II przez pryzmat sztuki, która go otaczała na różnych etapach jego życia. Zgromadziliśmy dzieła zarówno z Polski, jak i z Watykanu – podkreśliła Beata Gadomska, kurator wystawy.

Na 101. rocznicę urodzin papieża?

Papieska wystawa na Zamku Królewskim ma swoją niezwykłą historię ze względu na czas pandemii. – Ekspozycja była zaplanowana już roku temu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Była pomyślana jako hołd dla wielkiego Polaka, wybitnego filozofa i kapłana, który odnowił Kościół w Polsce i na świecie – powiedział podczas wirtualnego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Jeszcze kilka tygodni temu twórcy tej niezwykłej wystawy myśleli, że eksponaty będzie można obejrzeć osobiście. Był to czas, gdy muzea i galerie sztuki zostały otwarte. Niestety, nadeszła trzecia fala pandemii i sprowadzone z Watykanu arcydzieła trafiły prosto na zamkniętą wystawę. – Teraz zapraszamy do odwiedzania nas przez internet. Po wystawie oprowadza osobiście pani kurator – zaznaczyła Anna Śmigielska z Zamku Królewskiego. – Wystawa ma być otwarta do połowy czerwca. Liczymy na to, że na 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II będzie można zwiedzać ją osobiście – dodała.

Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Muzeum Watykańskim udało się wypożyczyć aż siedem wybitnych dzieł sztuki. Poparcia udzielił także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Wśród eksponowanych prac znalazły się takie dzieła, jak: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarella, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem. – Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było – podkreśliła Śmigielska.

Reklama

Wystawa ma zwrócić uwagę na rolę kultury w życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, a za trzecią kryje się sztuka Watykanu. Za ostatnią bramą, z symbolem gołębicy, znajdują się m.in. relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Indeks ks. Wojtyły

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny. Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą: sutanny, ornaty, rękopisy i przedmioty codziennego użytku. Wśród nich można zobaczyć rozprawę doktorską ks. Karola Wojtyły, można też sprawdzić, jakie oceny miał w indeksie z okresu studiów w Rzymie. – Mamy papieskie rękopisy odkryte w 2018 r., listy i dokumenty poświadczające fakt studiowania ks. Karola Wojtyły na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza. Po raz pierwszy możemy zobaczyć w Polsce indeks i wynik egzaminu obrony doktoratu – powiedziała Beata Gadomska.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję