Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 9

Jasna Góra pamięta

W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze wybrzmiała modlitwa za dusze śp. pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich i wszystkich ofiar tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. Mszę św. w intencji ofiar katastrofy, a także pogrążonych w żałobie rodzin, odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Eucharystię wraz z nim koncelebrowali: o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, i o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści i przedstawiciele władz wojewódzkich. – Prosimy dla nich wszystkich o radość życia wiecznego. Modlimy się także w intencjach rodzin, tych, którzy pamięć o tych osobach noszą w swych sercach – mówił o. Chrapkowski. – Tak jak w ich życie wpisany był trud świadectwa i cierpienia dla Chrystusa, teraz ich najbliżsi: rodziny, przyjaciele, znajomi noszą w sobie smoleński dramat i wszystko to, co jest z nim związane. Rodziny, których losy związała katastrofa smoleńska, z jednej strony chcą ciszy i spokoju, aby zapomnieć o dramacie i żyć dalej, a z drugiej – jak mówi przedstawicielka jednej z rodzin, chcą się dowiedzieć o tym, jak doszło do tej katastrofy. Trzeba te wszystkie postawy uszanować – podkreślił o. Chrapkowski. Po Eucharystii uczestnicy modlitwy przeszli pod Epitafium Smoleńskie, by złożyć kwiaty i modlić się za dusze tragicznie zmarłych.

Modlitwa motocyklistów

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego odbył się 11 kwietnia na Jasnej Górze. Mszą św. na jasnogórskich błoniach zainaugurowano tegoroczny sezon motocyklowy. Organizatorem było Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Zloty jasnogórskie zainicjował śp. Wiktor Węgrzyn, pierwszy komandor.

– Przyjechałem tak jak wszyscy motocykliści na rozpoczęcie sezonu. Oby był on bez żadnego wypadku – powiedział Marcel, jeden z uczestników zlotu. – Wykorzystuję też ten moment, żeby pomodlić się za zdrowie bliskich i prosić o koniec pandemii – dodał kolejny uczestnik Marcin.

Reklama

Mszy św., połączonej z poświęceniem motocykli, przewodniczył ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Przyjeżdżamy do tronu naszej Matki, bo tu zawsze byliśmy wolni, mimo okupacji i zaborów; bo to jest święte miejsce dla każdego serca polskiego – powiedział ks. Cisło. – Dziękuję wam, moi drodzy, za to, że tu jesteście. Wielu z naszych przyjaciół z różnych powodów nie przyjechało, szanujemy ich decyzje, ale dziękuję wam gorąco za wasze świadectwo, bo odważnych chrześcijan będzie trzeba nam coraz więcej. To m.in. od was zależy, czy pozwolimy, jak chce tego wielu, uczynić z naszego Kościoła „Kościół milczenia”, zamkniętego w zakrystii i przepraszającego, że żyje, czy powtórzymy za prymasem Tysiąclecia: non possumus – mówił w homilii ks. Cisło.

Tradycyjnie spotkanie miało też charakter patriotyczny i charytatywny; było wyrazem pamięci o Polakach zamordowanych na Kresach i solidarności z rodakami żyjącymi na Wschodzie. Jak przypominali organizatorzy, każdy z uczestników zobowiązany był do przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych, czyli do posiadania maseczki ochronnej, a także zachowania dystansu 1,5 m od innych uczestników.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że głoszenie nadziei na życie przyszłe było główną misją pierwotnego Kościoła i zadecydowało też o powodzeniu ewangelizacji w starożytnym świecie. „Jednym z czynników, który zadecydował o szybkim szerzeniu się wiary na początku chrześcijaństwa, było chrześcijańskie głoszenie życia po śmierci, nieskończenie piękniejszego i radośniejszego niż życie na ziemi. Cesarz Hadrian wybudował sobie w różnych miejscach na świecie wspaniałe wille i przygotował dla siebie mauzoleum, które dziś jest Zamkiem Anioła, niedaleko stąd. Kiedy zbliżał się już do śmierci, napisał też dla siebie nagrobne epitafium. Zwracając się do swej duszy, kazał jej po raz ostatni spojrzeć na piękno i rozrywki tego świata, bo, jak mówił, zstępujesz w miejsca bezbarwne, uciążliwe i ogołocone. Do Hadesu! Można sobie wyobrazić jak wielkim szok duchowy musiało wywoływać głoszenie w takich okolicznościach życia nieskończenie pełniejszego i jaśniejszego niż to, które kończyło się w chwili śmierci. I to też tłumaczy, dlaczego wyobrażenia i symbole życia wiecznego tak często pojawiają się na chrześcijańskich grobach w katakumbach” – wyjaśnił kard. Cantalamessa.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję