Reklama

Prasa zagraniczna

Zmarł kontrowersyjny teolog

Hans Küng, wpływowy i kontrowersyjny szwajcarski teolog, zmarł we wtorek po Wielkanocy w swoim domu w Tybindze, na zachodzie Niemiec. Miał 93 lata. W czasie Soboru Watykańskiego II służył biskupom jako doradca. Później jego kontrowersyjne nauczanie doprowadziło do stwierdzenia Kongregacji Nauki Wiary z 1979 r., że Küng „odszedł od integralnej prawdy wiary katolickiej, a zatem nie można go już uważać za teologa katolickiego, ani nie może pełnić jako takiej funkcji w nauczaniu”. Nigdy nie odzyskał misji katolickiej, choć w czasie pontyfikatu Benedykta XVI spotkał się z papieżem.

The Tablet

Drakońskie restrykcje

W Irlandii Kościoły i inne miejsca kultu pozostają zamknięte już od 6 miesięcy, z krótką przerwą w czasie Bożego Narodzenia. W państwie obowiązuje piąty stopień restrykcji pandemicznych, a otwarcie kościołów będzie możliwe, gdy zostanie ogłoszony poziom drugi. Biskupi coraz częściej podnoszą głos w obronie potrzeb katolików oraz przedstawicieli mniejszości religijnych w Irlandii. Podkreślają, że rząd lekceważy potrzeby duchowe obywateli, a przedsięwzięte środki są nieproporcjonalne do zagrożenia epidemicznego w zachowujących rygory sanitarne budynkach kościelnych.

Pew Research Center

Dla kogo Komunia św?

Odkąd Joe Biden, jako drugi w historii USA katolicki polityk, został prezydentem, na nowo odżyła sprawa, czy powinien on przyjmować Komunię św., czy duchowni powinni mu jej odmawiać. Sprawa dotyczy tego, że Biden jest zadeklarowanym zwolennikiem zabijania nienarodzonych dzieci, choć swoje stanowisko przedstawia w zawoaloowanej formie, jako akceptację wyroku Sądu Najwyższego w USA z 1973 r., który dozwolił na przerywanie ciąży.

Amerykański episkopat, który w tej kwestii jest podzielony, wypracowuje stanowisko w tej sprawie. Pew Research Center postanowił zapytać o zdanie amerykańskich katolików. Za tym, by Bidenowi odmawiać Komunii św., jest jedna trzecia katolickich respondentów, a dwie trzecie jest przeciwnego zdania. Spośród katolików głosujących na republikanów ponad połowa nie udzielałaby mu Komunii św., w przypadku afiliacji demokratycznej natomiast przytłaczająca większość jest za. Przy okazji zapytano też o kilka innych kwestii, takich jak: kara śmierci, nauczanie nt. homoseksualizmu czy sprawa imigrantów.

Reklama

Orthodox Times

Ujednolicić kalendarz

Swego rodzaju zgorszeniem i jednym z najbardziej wyraźnych znaków podziału pozostaje świętowanie najważniejszych świąt Zmartwychwstania Pana przez chrześcijan różnych wyznań w innych datach. Dotyczy to przede wszystkim Kościóła prawosławnego. Sprawa nie jest nowa, bo kwestia ujednolicenia kalendarza liturgicznego została przedstawiona już na soborze w Nicei w 325 r. Chrześcijański świat będzie obchodził 1700. rocznicę tego wydarzenia za 4 lata, a co najciekawsze, obchody zbiegną się z wyjątkowym zrównaniem kalendarza Kościołów zachodniego i wschodniego. W 2025 r. Wielkanoc na Wschodzie i Zachodzie przypadnie bowiem w tym samym dniu. Na te ważne okoliczności zwrócił uwagę abp Hiob (Gecza) – współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a prawosławnym i stały przedstawiciel Patriarchatu Konstantynopolskiego w Światowej Radzie Kościołów. Hierarcha uznał, że to dobry moment, aby wypełnić zalecenia soboru w Nicei w tej kwestii.

L´Unione Sarda

Kardynał Becciu jest zadowolony

W Wielki Piątek na wielu portalach religijnych była to jedna z pierwszych informacji. Początkowo przyjmowano ją z niedowierzaniem, wiadomość ta jednak okazała się pewna.

Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek papież Franciszek odprawił razem z kard. Angelo Becciu, którego we wrześniu ub.r. równie niespodziewanie odwołał z szefowania Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Tamten ruch papieża odczytywano w kontekście informacji o niejasnym zarządzaniu funduszami finansowymi, które były wtedy w dyspozycji Sekretariatu Stanu. Obecnie niektórzy piszą, że Ojciec Święty chciał tym symbolicznym gestem przyznać się do błędu w ocenie sytuacji. Sardyńska prasa donosiła, że kardynał jest bardzo zadowolony z takiego obrotu sprawy. Podobnie jego rodzina, szczególnie brat. Tonio Becciu zdradził, że jego brat poinformował go o tym osobiście. – Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni. To wspaniała rzecz – dodał.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję