Reklama

Niedziela Kielecka

Nowe szaty dla Królowej i Jej Syna

Nazywana jest Królową Wszystkich Świętych, ponieważ patronuje kościołowi w Brzezinach pod tym wezwaniem. Wkrótce Matka Boża razem z Dzieciątkiem Jezus otrzymają nowe szaty i korony.

Niedziela kielecka 16/2021, str. I

Damian Zegadło

Obraz Matki Bożej w Brzezinach czczony jest od trzystu lat

Obraz Matki Bożej w Brzezinach czczony jest
od trzystu lat

Obraz, namalowany w typie Salus Populi Romani, znajduje się w ołtarzu głównym i odbiera cześć od wiernych od ponad trzystu lat. – Od wieków mieszkańcy doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej i Jej Syna wielu łask, dlatego powstała myśl, by wyrazić Maryi podziękowanie, fundując nowe szaty wraz z koronami – opowiada proboszcz ks. Józef Knap.

Na apel proboszcza zaczęły zgłaszać się osoby chcące przekazać na ten cel obrączki po zmarłym współmałżonku, pierścionki zaręczynowe, łańcuszki ze złota. Wpływają też ofiary. – Pragnę serdecznie podziękować za kosztowności i ofiary pieniężne składane na szaty do obrazu w ołtarzu głównym dla Matki Bożej i Pana Jezusa. Przeżywam wiele wzruszających momentów, takich jak ten, kiedy mężczyzna ze łzami w oczach przekazuje złotą obrączkę i mówi: „Proszę księdza, to pamiątka po moim ojcu, chciałbym by ona zdobiła to co dla mnie najświętsze. Niech Matka Boża wyprosi zbawienie dla zmarłego”. Bóg zapłać – dziękował niedawno proboszcz ks. Józef ofiarodawcom. Zbiórka biżuterii i ofiar trwa od trzeciej niedzieli Wielkiego Postu. Wzruszających historii, poświadczających wielkie nabożeństwo mieszkańców do Matki Bożej jest dużo więcej.

Jak wyjaśnia parafianin – Damian Zegadło, prowadzący internetową stronę parafii, który zapoznał się ze źródłami o historii obrazu, z pewnością otaczany był on kultem od wieków. Wskazują na to zapisy o wotach, jakie zamieszczane były dawnej przy obrazie. Mogą one świadczyć o łaskach, otrzymywanych przez modlitwę do Matki Bożej. Już w II poł. XIX wieku wizerunek był pokryty rzeźbioną w drewnie sukienką w złotym kolorze, wykonaną w Warszawie. Ostatnia restauracja samego obrazu została wykonana w 2008 r. podczas prac renowacyjnych ołtarza.

Reklama

– Konserwatorskie badania nad wizerunkiem z brzezińskiej świątyni potwierdziły, że obraz jest barokowy z II poł. XVII wieku. Jednak nie znamy autora, który go namalował. Uroda tego wizerunku odsłania się dopiero po zdjęciu drewnianych sukni. Jest on wykonany na wzór obrazu z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Wizerunek jest częścią pewnej całości, a przed wiekami został prawdopodobnie wycięty z większego obrazu – opowiada Damian Zegadło.

Suknie i korony dla Królowej wszystkich Świętych powstaną w Pracowni Drapikowski Studio Mariusza Drapikowskiego z synem. W tej pracowni powstały również przepiękne nowe sukienki i korony dla słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Na razie obraz przewieziono do pracowni w Gdańsku, aby przygotować na wymiar projekt. Oryginał wizerunku zastąpiono tymczasowo kopią. Ksiądz proboszcz wyraża nadzieję, że nowe suknie i korony będą gotowe na odpust parafialny 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję