Reklama

Niedziela Kielecka

Nowe szaty dla Królowej i Jej Syna

Nazywana jest Królową Wszystkich Świętych, ponieważ patronuje kościołowi w Brzezinach pod tym wezwaniem. Wkrótce Matka Boża razem z Dzieciątkiem Jezus otrzymają nowe szaty i korony.

Niedziela kielecka 16/2021, str. I

Damian Zegadło

Obraz Matki Bożej w Brzezinach czczony jest od trzystu lat

Obraz Matki Bożej w Brzezinach czczony jest
od trzystu lat

Obraz, namalowany w typie Salus Populi Romani, znajduje się w ołtarzu głównym i odbiera cześć od wiernych od ponad trzystu lat. – Od wieków mieszkańcy doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej i Jej Syna wielu łask, dlatego powstała myśl, by wyrazić Maryi podziękowanie, fundując nowe szaty wraz z koronami – opowiada proboszcz ks. Józef Knap.

Na apel proboszcza zaczęły zgłaszać się osoby chcące przekazać na ten cel obrączki po zmarłym współmałżonku, pierścionki zaręczynowe, łańcuszki ze złota. Wpływają też ofiary. – Pragnę serdecznie podziękować za kosztowności i ofiary pieniężne składane na szaty do obrazu w ołtarzu głównym dla Matki Bożej i Pana Jezusa. Przeżywam wiele wzruszających momentów, takich jak ten, kiedy mężczyzna ze łzami w oczach przekazuje złotą obrączkę i mówi: „Proszę księdza, to pamiątka po moim ojcu, chciałbym by ona zdobiła to co dla mnie najświętsze. Niech Matka Boża wyprosi zbawienie dla zmarłego”. Bóg zapłać – dziękował niedawno proboszcz ks. Józef ofiarodawcom. Zbiórka biżuterii i ofiar trwa od trzeciej niedzieli Wielkiego Postu. Wzruszających historii, poświadczających wielkie nabożeństwo mieszkańców do Matki Bożej jest dużo więcej.

Jak wyjaśnia parafianin – Damian Zegadło, prowadzący internetową stronę parafii, który zapoznał się ze źródłami o historii obrazu, z pewnością otaczany był on kultem od wieków. Wskazują na to zapisy o wotach, jakie zamieszczane były dawnej przy obrazie. Mogą one świadczyć o łaskach, otrzymywanych przez modlitwę do Matki Bożej. Już w II poł. XIX wieku wizerunek był pokryty rzeźbioną w drewnie sukienką w złotym kolorze, wykonaną w Warszawie. Ostatnia restauracja samego obrazu została wykonana w 2008 r. podczas prac renowacyjnych ołtarza.

Reklama

– Konserwatorskie badania nad wizerunkiem z brzezińskiej świątyni potwierdziły, że obraz jest barokowy z II poł. XVII wieku. Jednak nie znamy autora, który go namalował. Uroda tego wizerunku odsłania się dopiero po zdjęciu drewnianych sukni. Jest on wykonany na wzór obrazu z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Wizerunek jest częścią pewnej całości, a przed wiekami został prawdopodobnie wycięty z większego obrazu – opowiada Damian Zegadło.

Suknie i korony dla Królowej wszystkich Świętych powstaną w Pracowni Drapikowski Studio Mariusza Drapikowskiego z synem. W tej pracowni powstały również przepiękne nowe sukienki i korony dla słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Na razie obraz przewieziono do pracowni w Gdańsku, aby przygotować na wymiar projekt. Oryginał wizerunku zastąpiono tymczasowo kopią. Ksiądz proboszcz wyraża nadzieję, że nowe suknie i korony będą gotowe na odpust parafialny 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję