Reklama

Niedziela Lubelska

Pokochać Pismo Święte

Odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w życiu osobistym to główne zadanie Tygodnia Biblijnego.

W niedzielę, 18 kwietnia, rozpoczął się 13. Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Przeżywany jest pod hasłem: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6, 35). Motto nawiązuje do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej. W Niedzielę Biblijną odbywa się też Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Piąta edycja tego wydarzenia przyjęła za lekturę Ewangelię według św. Marka. Z powodu pandemii większość akcji przeniosła się do internetu. Jak podkreśla ks. prof. Mirosław Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, celem tych wydarzeń jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.

Diecezjalne obchody Niedzieli Biblijnej odbędą się w kościele rektoralnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 nastąpi włączenie nowych członków do Dzieła Biblijnego. Eucharystii będzie przewodniczył ks. M. Wróbel, a homilię wygłosi ks. dr Marcin Zieliński. Transmisja liturgii dostępna pod linkiem: www.pobrygidkowski.pl . Podczas Mszy św. wierni otrzymają fragmenty tekstów biblijnych do osobistego rozważania i aktualizowania w życiu. Ponadto w parafiach odbędzie się uroczysta intronizacja Pisma Świętego. Duszpasterze wygłoszą homilie biblijne, zachęcając do systematycznego czytania Słowa Bożego w rodzinach i w grupach parafialnych. Dopełnieniem biblijnych wydarzeń będą spotkania on-line. 20 kwietnia o godz. 18.00 kolejne spotkanie z cyklu W Blasku i Mocy Słowa Bożego poprowadzi ks. M. Wróbel; tematyka spotkania koncentrować się będzie na symbolice chrzcielnej w Apokalipsie św. Jana. 21 kwietnia o godz. 17.30 Biblijną Drogę Światła prowadzi ks. M. Zieliński. W kolejnych dniach odbędzie się Szkoła Słowa Bożego (22 kwietnia, godz. 18.00) i spotkanie nt. Msza św. w nauczaniu św. Pawła (23 kwietnia, godz. 19.00). Więcej informacji na www.biblista.pl/diecezja-lubelska .

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeglądać się w Biblii jak w lustrze

Niedziela Plus 18/2022, str. II

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Archiwum ks. Piotra Domarosa

Pismo Święte może być świetnym narzędziem budowania żywej wspólnoty wiary. Takie doświadczenie mają wierni w niewielkiej miejscowości niedaleko Szczecinka.

Parsęcko, bo o nim mowa, to wieś o bardzo starej metryce. Jej początki sięgają osadnictwa słowiańskiego na Pomorzu środkowym. Usytuowane jest ok. 6 km od centrum Szczecinka. Należy do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Miejscowość jest siedzibą parafii Matki Bożej Różańcowej, która składa się z 4 kościołów i kilku wsi. Liczy ok. 2 tys. parafian. Proboszczem jest tu ks. Piotr Domaros. Wraz z jego przyjściem do parafii pojawiła się nowa inicjatywa duszpasterska pod nazwą Spotkania z Biblią. Dziś przynosi ona piękne owoce w życiu tej niewielkiej wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję