Reklama

Niedziela Legnicka

Była taka bitwa

2 czerwca 1997 r. na płycie poradzieckiego lotniska w Legnicy, podczas wizyty apostolskiej Jan Paweł II, widząc na horyzoncie wieże bazyliki w Legnickim Polu, odniósł się do wydarzenia sprzed lat.

Niedziela legnicka 16/2021, str. VIII

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W homilii papież powiedział: „Wasza diecezja jest młoda, ale chrześcijaństwo na tych ziemiach ma swoją długą i bogatą tradycję. Pamiętamy, że Legnica to miejsce historyczne – miejsce, na którym książę piastowski Henryk, zwany Pobożnym, syn św. Jadwigi, stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu – Tatarom – wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa została przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy. Ma ona również wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia wiary. Trudno określić, jakie motywy przeważały w sercu Henryka – chęć obrony ojczystej ziemi i udręczonego ludu, czy też wola powstrzymania wojsk mahometańskich, zagrażających chrześcijaństwu. Wydaje się, że motywy te były nierozłączne. Henryk, oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. I to był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegły i zachowały jako przydomek: Henryk Pobożny”.

Rocznica

W bieżącym roku przypada 780. rocznica Bitwy pod Legnicą, rozegranej 9 kwietnia 1241 r. Mówi się, że spotkały się tu dwa światy. Z jednej strony stanęli Mongołowie, zwani w Europie Tatarami, przybywający z głębi azjatyckiego stepu. Z drugiej, stający w obronie swej ziemi rycerstwo śląskie na czele z księciem Henrykiem II Pobożnym, wspomagane posiłkami z innych części Polski i cudzoziemskimi. Mongołowie bitwę wygrali, jednak zwycięstwo na odległym krańcu ich świata było mało znaczącym epizodem. Z kolei porażka chrześcijan oraz śmierć ich wodza, księcia Henryka II, mocno wryła się w pamięć mieszkańców Śląska, Polski i Europy, ale powstrzymała też dalszą ekspansję Tatarów w Europie.

Upamiętnienia

Miejscem upamiętniającym bitwę jest podlegnicka miejscowość Legnickie Pole. Znajduje się w niej świątynia Trójcy Świętej i Najświętszej Maryi Panny, która została wzniesiona w 2 połowie XIV wieku, według tradycji w miejscu odnalezienia zwłok księcia Henryka Pobożnego. Do 1945 r. była kościołem ewangelickim. Po II wojnie światowej opuszczona, popadała w ruinę. W 1960 r. zabytkowy obiekt odremontowano i zaadaptowano na cele muzealne. Obecnie jest oddziałem Muzeum Miedzi w Legnicy.

Reklama

Ponadto od XVIII wieku obecny jest tu pobenedyktyński kościół Podwyższenia Krzyża św. i Jadwigi Śląskiej, mający rangę bazyliki mniejszej, służący jako kościół parafialny i miejsce uroczystości i wydarzeń diecezjalnych upamiętniających bitwę. Z chwilą bowiem powstania diecezji legnickiej, rocznica Bitwy Pod Legnicą została wpisana do kalendarza wydarzeń duszpasterskich, które stały się okazją do wspólnej modlitwy z udziałem przedstawicieli różnych służb mundurowych, które przybywały do Legnickiego Pola.

Z czasem pojawiły się i inne inicjatywy: bieg i inscenizacja bitwy, okolicznościowe sympozja i konferencje, a szczególnym dziełem stało się powołanie do życia Bractwa Henryka Pobożnego i księżnej Anny, które wystąpiło z inicjatywą wyniesienia na ołtarze książęcej pary.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza, paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

2022-11-23 17:51

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

bp Jan Wątroba

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i bpa Jana Wątroby na Bachledówce koło Zakopanego 23 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Stanisława Jarosza, znanego paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sanktuarium na Bachledówce w parafii w Czerwiennem niedaleko Zakopanego. Przewodniczył im metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, wcześniej bp pomocniczy w Częstochowie. - Nasze drogi z ojcem Stanisławem ciągle się przenikały, współpracowaliśmy na wielu polach. Świadczył swoim życiem o Bogu, umacniał w powołaniu wielu kapłanów, pomagał duchowo świeckim. A do tego ciągle był człowiekiem uśmiechniętym i radosnym - mówił bp Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję