Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź

Odszedł artysta, który łączył pokolenia

Pogrzeb śp. Krzysztofa Krawczyka w łódzkiej archikatedrze.

Niedziela łódzka 16/2021, str. III

Piotr Drzewiecki

Muzyk spoczął na cmentarzu w Grotnikach

Muzyk spoczął na cmentarzu w Grotnikach

W Poniedziałek Wielkanocny odszedł Krzysztof Krawczyk – legendarny Trubadur, gitarzysta, autor piosenek łączących pokolenia i autor ponad 100 muzycznych albumów. W sobotę, 10 kwietnia, w archikatedrze łódzkiej abp Grzegorz Ryś odprawił Mszę św. pogrzebową w jego intencji. – Śpiew to doświadczenie wspólnoty. I właśnie dziś za to doświadczenie dziękujemy, za życie i twórczość pana Krzysztofa Krawczyka, za to, że Pan był jego pieśnią – mówił abp Ryś na początku Eucharystii.

Homilię wygłosił bp senior Antoni Długosz z Częstochowy, który znał muzyka ponad 40 lat. – Kto miłuje nowe życie, ten umie śpiewać pieśń nową. Sami bądźcie tym, co śpiewacie, a jesteście jego pieśnią pochwalną, gdyż wasze życie jest dobre. Wyruszył parostatkiem w piękny rejs, najpiękniejszy, bo wieczny. Wydawać by się mogło, że potrafimy wszystko, to jednak wobec śmierci jesteśmy tak samo bezradni jak przed wiekami. Śmierć ma wymiar najczęściej kościotrupa trzymającego w ręku kosę. Przychodzi po uczonego i po analfabetę, po polityka i robotnika, po szeregowca i generała, po ucznia i nauczyciela. Nie ma oczu, bo nie patrzy. Nie ma uszu, bo nie wzrusza jej lamet. Nie ma języka, bo nikogo nie ostrzega o swoim przyjściu, nie ma czoła, bo jest bezwstydna. Wszędzie wchodzi bez zaproszenia i bez pukania. Nikt się przed nią nie schowa. 5 kwietnia odwiedziła dom państwa Krawczyków w Grotnikach, nieopodal Łodzi. Jak zwykle nieproszona, jak zwykle niechciana, bez zapowiedzi i bez pozwolenia i zabrała ostatnie tchnienie. Jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy, nikt nie zagłuszy tej prawdy. Choć Krzysztof Krawczyk przemierzył cały świat od Las Vegas po Krym, u boku żony Ewy znalazł swój mały raj – mówił bp Długosz.

Za muzyczną oprawę Mszy św. w Łodzi odpowiadał zespół Siewcy Lednicy, związany ze Wspólnotą Lednica 2000, zaś fragment Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian przeczytał aktor Daniel Olbrychski.

Reklama

Na zakończenie odczytano list od Prezydenta RP, w którym Andrzej Duda napisał m.in.: „Odszedł wspaniały artysta, który swoimi dokonaniami zapisał osobny rozdział w historii muzyki. Jego piosenki łączyły i łączą pokolenia. Mimo wielkiej sławy, pozostał sobą, wrażliwym, serdecznym człowiekiem”.

– Sam będąc doświadczonym przez los, Krzysztof Krawczyk kochał ludzi i chętnie im pomagał, wielokrotnie angażując się w działania charytatywne i duchowe, którymi nie epatował opinii publicznej – bo były dla niego ważne przede wszystkim w wymiarze osobistym – mówił prof. Piotr Gliński, minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zmarłego pożegnał jego wieloletni przyjaciel i menedżer Andrzej Kosmala: – Jesteś w moich myślach, wspomnieniach i piosenkach, które wspólnie tworzyliśmy przez 47 lat. Twoja żona prosiła mnie, bym powiedział te słowa, których ona nie jest w stanie wypowiedzieć: nie – „Żegnaj”, ale – „Do widzenia”.

Piotr Drzewiecki

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Jak informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, nie ma i nie będzie żadnych odgórnych ustaleń co do formy kolędy. Wszystko jest w gestii proboszczów. Bp Rafał Markowski, warszawski biskup pomocniczy, wyjaśnia, że to oni najlepiej znają sytuację w parafii, wiedza, jak odpowiedzieć na potrzeby wiernych i dostosować je do własnych możliwości.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję