Reklama

Niedziela Przemyska

Stowarzyszenie przyjaciół Słowa

W Tygodniu Biblijnym bardziej niż kiedykolwiek zwracamy uwagę na księgę Pisma Świętego, bierzemy ją do ręki, czytamy i rozważamy. W tym czasie warto także poznać grupę, która pochyla się nad formacją do właściwego rozumienia słowa Bożego i życia nim na co dzień.

Niedziela przemyska 16/2021, str. IV-V

Archiwum

W Kongresie Biblijny wzięli udział wierni z całej archidiecezji

W Kongresie Biblijny wzięli udział wierni z całej archidiecezji

Niezwykle ważnym wydarzeniem dla Kościoła w Polsce było powołanie do istnienia Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II (2005 r.). Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych o zasięgu ogólnopolskim, które może działać na terenie poszczególnych diecezji za zgodą miejscowego biskupa. W naszej archidiecezji Dzieło Biblijne ustanowił abp Józef Michalik 4 lutego 2006 r., a jego moderatorem mianował ks. Stanisława Haręzgę. Celem Dzieła jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie w kaznodziejstwie i katechezie, a także w formacji indywidualnej wiernych.

Formacja

Pierwszorzędną troską Dzieła Biblijnego jest przygotowywanie i formacja członków zwyczajnych oraz wszystkich zainteresowanych poznawaniem i lekturą Pisma Świętego. Członkiem zwyczajnym stowarzyszenia może zostać każdy, kto ukończył kurs wprowadzający w zrozumienie i lekturę Biblii. Ostatnio taki kurs rozpoczął się w Leżajsku, lecz z racji epidemii został przerwany i będzie dokończony dopiero w sprzyjających ku temu warunkach. Obecnie Dzieło Biblijne w archidiecezji liczy 111 członków. Samo członkostwo nie wiąże się z jakimiś specjalnymi dodatkowymi obowiązkami. Istotne jest bycie apostołem słowa Bożego w rodzinie, parafii, środowisku życia i pracy. W związku z tym konieczna jest osobista troska o ciągle żywy kontakt ze słowem Bożym oraz pogłębianie swej formacji biblijnej. Dzieło Biblijne umożliwia ją swoim członkom i wszystkim zainteresowanym Biblią poprzez organizowanie dni skupienia, kursów, warsztatów, sympozjów czy rekolekcji biblijnych. Informacje o tych propozycjach są podawane przez diecezjalne media (Niedziela, Radio Fara), na stronie internetowej archidiecezji oraz na łamach rocznika Zamieszkać w Słowie. Od 2019 r. jest to oficjalne pismo Dzieła Biblijnego, którego celem jest wspieranie szeroko rozumianej odnowy i apostolatu biblijnego w archidiecezji. Zgodnie ze swoim tytułem rocznik chce być pomocą i wsparciem w byciu przyjacielem Jezusa Chrystusa – Wcielonego Słowa, ucząc korzystania z Pisma Świętego w celu słuchania słowa Bożego, przyjmowania go w Kościele i byciu jego apostołem w świecie.

Kongres biblijny

Reklama

Podsumowaniem działalności duszpasterskiej przemyskiego Dzieła Biblijnego w latach 2006-2019 był ogólnodiecezjalny kongres biblijny pod hasłem „Panie, uświęć nas w prawdzie”. Trwał on od 21 września do 9 listopada 2019 r. i był wielkim świętem Biblii. Objął całą archidiecezję w ramach sześciu archiprezbiteratów ze stacjami w Polańczyku, Strachocinie, Łańcucie, Jarosławiu, Krośnie i Przemyślu. Kongresowi w całości został poświęcony drugi numer rocznika Zamieszkać w Słowie (2020 r.). Na program każdej uroczystości kongresowej składały się następujące punkty: rozpoczęcie i obrzęd otwarcia kongresu, dwa wykłady biblijne, lokalny program kulturalny o tematyce biblijnej, przerwa na posiłek, wspólnotowa modlitwa słowem Bożym przed Najświętszym Sakramentem oraz Msza św. pod przewodnictwem jednego z przemyskich biskupów.

Odnowa biblijna parafii

Kongres biblijny stał się inspiracją do powstania duszpasterskiego projektu odnowy biblijnej parafii. Przystąpiło do niego 39 parafii archidiecezji. Kongres był też okazją do wyłonienia 58 grup i wspólnot, które skupiają miłośników Pisma Świętego. Proboszczowie tych parafii zostali także zaproszeni do udziału w projekcie odnowy biblijnej. Istotnym jej narzędziem jest systematyczne prowadzenie parafialnej szkoły słowa Bożego, dającej wiernym możliwość poznawania Biblii, uczenia się jej lektury i modlitwy słowem Bożym. Zadaniem Dzieła Biblijnego stało się podtrzymywanie i ożywianie zapoczątkowanego „ruchu biblijnego”. Na pierwszym miejscu chodzi o coroczne przygotowanie materiałów potrzebnych do prowadzenia szkoły słowa Bożego, ściśle powiązanych z duszpasterskim programem diecezjalnym i całego Kościoła w Polsce, czy też dodatkowych materiałów związanych z potrzebami apostolatu biblijnego. W obecnym roku duszpasterskim 2020/2021 materiały Dzieła Biblijnego dotyczą Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej. Do ich przygotowania zostały wykorzystane opisy ewangelicznych uczt z Jezusem. Odkrywając ich przesłanie, można bowiem uczyć się, jak powinno przeżywać się ucztę eucharystyczną, tę niezwykłą wspólnotę stołu z Panem oraz braćmi i siostrami w wierze.

Niedziela Słowa Bożego i Tydzień Biblijny

Każdego roku Dzieło Biblijne angażuje się w obchód dwóch ważnych wydarzeń duszpasterstwa biblijnego. Od 2020 r. jest to ogólnokościelna Niedziela Słowa Bożego, ustanowiona przez papieża Franciszka listem apostolskim wydanym 30 września 2019 r. Natomiast od 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła ogólnopolską Niedzielę i Tydzień Biblijny, wyznaczając dla niego czas od III do IV Niedzieli Wielkanocnej. W tym roku jest to tydzień od 18 do 24 kwietnia. Rozpoczynająca go niedziela jest równocześnie Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego. Ogólnopolskie uroczystości z nim związane odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze. Na okoliczność Tygodnia Biblijnego ogólnopolskie Dzieło Biblijne przygotowało bogate materiały duszpasterskie w biuletynie Przegląd Biblijny 13 (2021). Otrzymała go każda parafia w archidiecezji. Choć wykorzystanie tych materiałów ograniczone jest z racji panującej epidemii, warto, by duszpasterze z nich skorzystali czy to w ramach odbywających się celebracji, czy też szukając nowych pomysłów i możliwości dotarcia do wiernych poprzez transmisje on-line. Na tegoroczny Tydzień Biblijny przemyskie Dzieło Biblijne proponuje konferencje pt. „Od lektury do życia słowem Bożym”. Codziennie będzie je transmitować nasze Radio Fara. Bliższe informacje na ten temat, z możliwością odsłuchania wygłoszonych konferencji, znajdziemy na stronie internetowej radia (radiofara.pl) czy archidiecezji przemyskiej (przemyska.pl).

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję