Reklama

Niedziela Rzeszowska

Patronka w czasach zarazy

W wielu kościołach diecezji rzeszowskiej często odmawiana jest Litania do św. Rozalii o ustanie pandemii i uzdrowienie zakażonych.

Niedziela rzeszowska 16/2021, str. I

[ TEMATY ]

patron

zaraza

Archiwum Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie

Św. Rozalia, rzeźba z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie

Św. Rozalia, rzeźba z kolekcji
Muzeum Etnograficznego
im. F. Kotuli w Rzeszowie

Kim była średniowieczna mieszkanka Sycylii, która dziś jest świętą Kościoła katolickiego, patronką chroniącą od zarazy i chorób zakaźnych?

Rozalia urodziła się w Palermo ok. 1130 r., jako córka księcia Sinibalda, służącego królowi Normanów Rogerowi II. Według legendy imię Rozalia zostało przekazane jej matce „nakazem z nieba” jeszcze przed narodzinami dziecka.

Dziewczynka dorastała w zamożnym domu, ale posiadanie majątku i bogactwa nie było najważniejszą rzeczą w jej życiu. Jako młoda dziewczyna oddawała się życiu modlitewnemu, ascezie i surowym praktykom pokutnym. Z upływem lat coraz bardziej odczuwała niebiański smak miłości do Boga. W tajemnicy przed rodziną poświęciła się Bogu składając śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Reklama

Nie chcąc wyjść za mąż, do czego skłaniała ją rodzina, podjęła decyzję o ucieczce. Legenda głosi, że na dzień przed zaślubinami Rozalia zobaczyła w lustrze twarz Chrystusa. To utwierdziło ją w przekonaniu, że Bóg jest jedynym i prawdziwym źródłem miłości.

Po opuszczeniu zamku podjęła życie pustelnicze w jaskini na górze w pobliżu Palermo. Ogromu cierpień przysporzyło jej słabe zdrowie. Według zapisów zmarła 4 września 1160 r. w wieku 31 lat. Podania głoszą, że na kilka dni przed śmiercią Rozalia kazała się zamurować.

Po śmierci Rozalia nie dała jednak o sobie zapomnieć. Kiedy w 1624 r. na Sycylii wybuchała epidemia dżumy, ukazała się pewnej kobiecie. Opisując miejsce swojego spoczynku poprosiła, aby przenieść jej szczątki do Palermo w uroczystej procesji. 22 lutego 1625 r. ciało św. Rozalii powróciło do miasta. Od tego momentu zaraza przestała się rozprzestrzeniać. Zafascynowany żywotem Rozalii papież Urban VIII wpisał jej imię do Martyrologium Rzymskiego w 1630 r. Kult św. Rozalii jest bardzo silny na Sycylii. Od XVII wieku szczątki świętej są umieszczone w relikwiarzu w katedrze w Palermo.

W Rzeszowie znajduje się zabytkowa rzeźba z 1850 r. przedstawiająca św. Rozalię. Przechowywana jest obecnie w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Rzeźba datowana jest na 1850 r. i pochodzi z zabytkowej kapliczki w Albigowej. Już wtedy wzywano pomocy świętej z Palermo. Ówcześni mieszkańcy prosili nie tylko o zdrowie i oddalenie chorób, ale i siły duchowe. W dobie pandemii COVID-19 wierni szczególnie wzywają wstawiennictwa św. Rozalii i proszą o ochronę przed chorobą.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reformator i strażnik

Niedziela Ogólnopolska 7/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

źródło: wikipedia

św. Piotr Damiani

św. Piotr Damiani

Św. Piotr Damiani ur. w 1007 r. w Rawennie zm. 22 lutego 1072 r. w klasztorze Benedyktynów w Faenzie. Biskup i doktor Kościoła, który pracował nad wewnętrzną odnową Kościoła.

W tamtym czasie jednymi z problemów, które dręczyły wspólnotę Kościoła, były symonia i inwestytura. W swoich pismach Piotr Damiani piętnował te nadużycia oraz nieobyczajność duchowieństwa. Czas był bardzo trudny. Władcy i możni panowie świeccy bardzo często pod pozorem zasług, które położyli dla Kościołów lokalnych, żądali dla siebie w zamian przywilejów mianowania duchownych na stanowiska proboszczów, przełożonych klasztorów, rektorów świątyń, a nawet biskupów. Piotrowi Damianiemu zależało na uwolnieniu wspólnoty Kościoła od takich zależności. Bronił również godności papiestwa. Jako wielki znawca Biblii i Ojców Kościoła oraz znakomity prawnik kanonista był też wielokrotnie legatem papieskim na synodach i pełnił funkcję mediatora w trudnych sprawach. Zawsze było mu jednak bliskie życie pustelnicze. Wśród dzieł ascetycznych, które napisał, na uwagę zasługuje właśnie rozprawa o życiu pustelniczym. Należał do najpłodniejszych pisarzy swoich czasów – zostawił po sobie ok. 240 utworów poetyckich, 170 listów, 53 kazania, 7 życiorysów i kilka innych tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję