Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ksiądz nagrywa podcast

Obco brzmiące słowo „podcast” to nic innego, jak forma dźwiękowej lub filmowej audycji dostępnej w Internecie w postaci regularnych odcinków o określonej tematyce.

Niedziela sosnowiecka 16/2021, str. VIII

Jarosław Ciszek

Ks. Paweł Gielec przy pracy

Ks. Paweł Gielec przy pracy

Podcast o nazwie „Tu i Teraz” można znaleźć na platformach YouTube oraz Facebook. Prowadzi go ks. Paweł Gielec, wikariusz sosnowieckiej parafii św. Jacka. Skąd pomysł? – To była spontaniczna decyzja – wyjaśnia ks. Gielec. – Po namowach ludzi zacząłem nagrywać i przekazywać innym swoje kazania na nośniku – dodaje. Ks. Gielec to także zaprawiony pielgrzym, wędrujący po kilkaset kilometrów do Santiago de Compostela, a w 2016 r. uczestniczący w projekcie jaworznickiej wspólnoty „Betlejem” Droga pojednania – pieszej pielgrzymki o dystansie 1600 km do Lisieux. Ta pielgrzymka jest ważną częścią podcastu, bo po przekazywaniu nagranych kazań ks. Gielec zaczął w tej samej formie przekazywać spisane na komputer notatki z wyprawy. Podobnie jak w przypadku kazań reakcje ludzi były bardzo pozytywne. – Chcieli, żeby dotarło to do jeszcze większej liczby ludzi. Tak zrodziła się idea podcastu – sam także jako odbiorca korzystam z takich kanałów – zdradza.

Reklama

Pierwszy odcinek pojawił się pod koniec stycznia – kolejne, trwające od 20 do 40 minut, lądują na kanale co dwa tygodnie. Co można tam znaleźć? Poza osobistymi wspomnieniami z drogi, m.in. rozmowę z Markiem – mieszkańcem „Betlejem”, współtowarzyszem podróży do Lisieux, w której opowiada o swoim niełatwym życiu. Ale także wiele przemyśleń, które mogą być motywacją do lepszego i pełniejszego życia.

Dlaczego „Tu i Teraz”? – Bo żyjemy w konkretnym czasie i momencie, a bardzo często tego nie potrafimy – wyjaśnia autor podcastu. – Jesteśmy nieraz w tyle, nieraz myślimy do przodu. A chodzi o to, żeby cieszyć się życiem, nie być ciągle zapracowanym, poukładać wartości, przyjąć na spokojnie pozytywne treści, podjąć rzucone wyzwanie. To też jest przesłanie ewangeliczne – musimy żyć Ewangelią właśnie tu i teraz! – dodaje kapłan. – Chciałbym rozwijać tę formę kontaktu z ludźmi i poszerzać grono odbiorców – mówi ks. Gielec. Ma niezły mikrofon ze specjalnym sitkiem, podłączony do komputera i specjalnego programu do nagrywania i obróbki dźwięku oraz przenośny dyktafon oraz podstawkę, dzięki której może wygodnie nagrywać przygotowany tekst. W zalewie bylejakości, propozycja ks. Gielca wydaje się strzałem w dziesiątkę i szansą na dotarcie z Dobrą Nowiną także do osób spoza parafii, diecezji, a nawet spoza grona wierzących, bowiem przekazywane prawdy – choć osadzone w duchu chrześcijańskim – mówią o uniwersalnych wartościach.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję