Reklama

Niedziela Świdnicka

Wyobraźnia miłosierdzia

Wierni z trzech parafii diecezji świdnickiej wspomogli Dom Pomocy Społecznej w Świebodzicach, przeznaczony dla chłopców niepełnosprawnych intelektualnie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

Niedziela świdnicka 16/2021, str. I

Par. św. Jerzego, Wałbrzych

Wśród darczyńców byli parafianie i duszpasterze z wałbrzyskiej parafii na Białym Kamieniu

Wśród darczyńców byli parafianie i duszpasterze z wałbrzyskiej parafii na Białym Kamieniu

Jak pisał święty papież Jan Paweł II: „W naszej epoce wiele jest bowiem potrzeb, które poruszają wrażliwość chrześcijan”. Takiej wyobraźni w ostatnich tygodniach nie zabrakło wiernym i duszpasterzom z par. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach, św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu oraz św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Te wspólnoty parafialne, realizując orędzie o Bożym miłosierdziu, podjęły dzieło wsparcia najbardziej potrzebujących, będące wypełnieniem Chrystusowego przykazania miłości.

Jak pomagać?

Choć Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia katalog uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała, które podejmują chrześcijanie, aby pomagać bliźnim, takie jak: „głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych grzebać”, dziś wobec nowych rodzajów ubóstwa materialnego i duchowego, to nie wystarcza. Trzeba szukać nowych form niesienia pomocy zagubionym, bezradnym, odrzuconym, niezrozumianym, przegranym, obcym. „Potrzebna jest nowa wyobraźnia miłosierdzia” – jak pisał św. Jan Paweł. Przed pandemią wiele przyparafialnych grup młodzieżowych wraz z duszpasterzami odwiedzało domy dziecka, ośrodki opieki nad niepełnosprawnymi, terminalnie chorymi, czy seniorami. Dziś do takich spotkań dochodzi niezwykle rzadko. Jak więc pomóc potrzebującym?

Gest obdarowania

Z takim zapytaniem zwrócił się ks. Wojciech Oleksy duszpasterz ze Świebodzic do miejscowych Ubogich Sióstr Szkolnych de Notre Dame, które prowadzą ośrodek dla chłopców niepełnosprawnych intelektualnie. Siostry z radością odpowiedziały, że przyjmą każdą pomoc w ramach jałmużny wielkopostnej, jednak jeżeli to możliwe to zwracają się z prośbą, aby ofiarowane dary można było wykorzystać w dłuższym terminie. – Takie kryterium najlepiej spełniają środki czystości, więc o nie poprosiłyśmy – mówiła s. Monika Wijas, dyrektorka domu.

– Parafialnie na prośbę wsparcia Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci odpowiedzieli bardzo pozytywnie i hojnie. Przez cały marzec przynosili chemiczne środki czystości, które po Niedzieli Palmowej przekazaliśmy siostrom. Dary wypełniły dwa samochody osobowe – relacjonuje dla Niedzieli Świdnickiej wikariusz z par. św. Brata Alberta, dodając, że ofiarowane dary nie są zwykłą filantropią czy gestem litości wobec ubogich. – Głęboko wierzę, że jest to znak braterstwa i miłości w Chrystusie. Wyobraźnia miłosierdzia pozwala dostrzec w człowieku potrzebującym bliźniego i sprawia, że udzielona pomoc staje się gestem wzajemnego obdarowania. Być może przebywające w ośrodku dzieci, ich niepełnosprawność połączona z Męką Chrystusa, wypraszają nam niezliczone łaski u Boga – podsumował ks. Oleksy.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję