Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sosnowo

Sosnowskie inicjatywy

Obok dużych kościołów archidiecezji są te mniejsze, w których spotkać można cenne projekty, gdzie kwitnie modlitewne życie. Do takich miejsc należy Sosnowo w parafii Lubanowo.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2021, str. III

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. prob. Dariusz Ferdynus prezentuje nowe ławki w kościele w Sosnowie

Ks. prob. Dariusz Ferdynus prezentuje nowe ławki w kościele w Sosnowie

Miejscowy kościół został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku. Była to prosta, prostokątna budowla, składająca się z jednej sali bez prezbiterium, czy wieży. Na przełomie XIV i XV wieku nastąpiła jego przebudowa, w wyniku której powstała granitowo-ceglana wieża u zachodniego szczytu świątyni. Historia mocno naznaczyła tę miejscowość. Największe zniszczenia przyniosła wojna trzydziestoletnia, a później 1945 r. Świątynia została odbudowana dopiero w 1991 r., ale już bez wieży. Zmieniono wygląd kościoła: ubytki zostały wypełnione cegłami i zamonotowano nowy kształt okien. Przez wiele lat wnętrze świątyni było niezwykle ubogie. Dopiero remont przeprowadzony przez ks. Jacka Mankielewicza i dopełniony przez śp. ks. Tadeusza Giedrysa sprawił, że świątynia nabrała odpowiedniego wyglądu liturgicznego i architektonicznego.

Od grudnia 2020 r. proboszczem parafii jest ks. Dariusz Ferdynus, który z ogromnym zapałem podjął dzieło doposażenia kościoła w Sosnowie. Mobilizacja wszystkich mieszkańców liczącego pond 200 osób Sosnowa przyniosła wspaniały efekt, w postaci zainstalowania tuż przed Niedzielą Palmową kompletu nowych jesionowych ławek, które wykonano w zakładzie stolarskim Wojciecha Szydły z Tetynia. W ten sposób kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nabrał nowego blasku, a tutejsi wierni dumni z nowego przedsięwzięcia, już myślą nad nowymi pomysłami upiększenia swojej świątyni.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję