Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pasterz, który oddał życie za owce

Świadectwo życia i męczeństwo ks. Paula Sawatzke, powinno być dla nas mobilizacją do odważnego wyznawania wiary i wierności Bogu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2021, str. V

Archiwum prywatne

Ks. Paul Sawatzke

Ks. Paul Sawatzke

Ksiądz Paul Sawatzke był pierwszym proboszczem parafii Jesionowo w latach 1935-45. W lutym 1945 r. zginął śmiercią męczeńską, zastrzelony przez jednego z plądrujących okolicę żołnierzy Armii Czerwonej, podczas pełnienia obowiązków duszpasterskich. Według danych historycznych i świadectwa pewnej kobiety, która była na pogrzebie księdza, został on pochowany na miejscowym cmentarzu w czerwonym płaszczu, na dowód, na wzór zakrwawionego Martyra – świadka-męczennika.

Heroizm i obrona wartości

Był kapłanem pochodzenia niemieckiego, który występował w obronie godności kobiet i dzieci. Bronił je przed nieludzkim traktowaniem i ukrywał w kościele parafialnym, a także na plebanii w Jesionowie. W obecnych czasach należy przypominać takich bohaterskich kapłanów. Wielu z nich – według uznania ludzi – to męczennicy za wiarę. Nie wolno ich wykluczać z naszych dziejów. To kapłani, którzy w heroiczny sposób zrealizowali przykazanie miłości Boga i bliźniego, a tym samym wpisali się w nasze dzieje. Ksiądz Paul Sawatzke jest jednym z nich. To piękny przykład ale również i zadanie, które trzeba podjąć i wypełnić przede wszystkim dla dobra przyszłych pokoleń. Męczeństwo to najwyższy stopień miłości. „Nikt nie ma większej miłości, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13).

Ksiądz Sawatzke nie jest jeszcze wyniesiony na ołtarze, ale dla jedynego żyjącego świadka Franza von der Heide, którego ks. Paul ochrzcił, przygotował do Pierwszej Komunii św. i udzielił sakramentu Eucharystii w kościele parafialnym w Jesionowie, również dla kobiet z Oldenburgu, które dały świadectwo męczeństwa ks. Paula, a także dla miejscowych parafian, jest on męczennikiem za wiarę.

Pamięć

24 lutego 2018 r. w Jesionowie z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, oraz licznej rzeszy wiernych, na mocy uchwały Rady Gminy Przelewice z 26 września 2017 r., odsłonięto Skwer ks. Paula Sawatzke. Jest to nazwa symboliczna. Odsłonięta została również pamiątkowa tablica przy plebani w Jesionowie. Zostały na niej umieszczone słowa: „Ksiądz Paul Sawatzke – pierwszy proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jesionowie w latach 1935-45, zginął śmiercią męczeńską zastrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej broniąc godności kobiet i dzieci. Pasterz wierny i cierpiący, zasłużony w służbie człowiekowi. W dowód pamięci i dla potomnych”.

Reklama

Z okazji 76. rocznicy śmierci ks. Paula Sawatzke, 28 lutego 2021 r. w kościele parafialnym w Jesionowie została odprawiona Msza św. celebrowana przez obecnego proboszcza ks. Adama Polanowskiego, który w homilii ukazał wielkość kapłana – męczennika. Powiedział m.in. – Ksiądz Paul oczekuje od nas autentycznej realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego w naszym codziennym życiu. Jego męczeństwo powinno nas wszystkich mobilizować do tego, by być dla drugich. Takim jestem człowiekiem – jakim jestem dla innych!

Podążajmy drogą miłości

Czas pandemii w szczególny sposób zobowiązuje wszystkich, by być dla drugich. „I wszystko psu na budę bez miłości” (ks. Jan Twardowski). Miłość i nienawiść. Dwa przeciwstawne bieguny, które dzisiaj są bardzo widoczne w naszej Ojczyźnie. Co wybierzesz? Którą drogą pójdziesz?! Jest jedyna droga, która zawsze doprowadzi człowieka do Boga, do bliźniego i do szczęśliwej wieczności. Jest to droga pewna i bezpieczna, a przede wszystkim trudna i wymagająca, dlatego dzisiaj jest przez wielu wyśmiewana i odrzucana. To droga miłości. Pójdziesz nią?!

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję