Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Perłowy jubileusz kapłaństwa

28 marca proboszcz parafii konkatedralnej, dziekan dekanatu Lubaczów – ks. kan. Andrzej Stopyra obchodził jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 16/2021, str. IV-V

Archiwum ks. Andrzeja. Stopyry

W lubaczowskiej konkatedrze

W lubaczowskiej konkatedrze

W radosne dziękczynienie włączyli się również kapłani wyświęceni przed 30 laty: ks. Stanisław Szałański z Bełżca, ks. Piotr Ciećkiewicz z Dubienki i ks. Stanisław Solilak z Cieszanowa. Po dziękczynnej Mszy św. były życzenia i gratulacje od władz samorządowych, przedstawicieli wspólnot, stowarzyszeń, organizacji i fundacji działających przy parafii św. Stanisława BM.

Ks. Andrzej Stopyra otrzymał święcenia kapłańskie z rąk metropolity lwowskiego abp. Mariana Jaworskiego 28 marca 1991 r. w Lubaczowie. Pozostał w tym mieście jako gorliwy wikariusz i sumienny katecheta. Posługę tę pełnił przez 4 lata. Jako młody kapłan włączył się w przygotowania wizyty papieża Jana Pawła II w Lubaczowie w czasie jego 4. pielgrzymki do Ojczyzny.

Od 21 czerwca 1995 r. do 18 czerwca 1998 r. był wikariuszem w parafii św. Jana Chrzciciela w Lipsku koło Zamościa. Jesienią 1997 r. ówczesny ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, bp Jan Śrutwa polecił mu zorganizowanie diecezjalnej rozgłośni radiowej. Ks. Andrzej Stopyra był wcześniej korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej i miał doświadczenie pracy medialnej. Najtrudniejszą wówczas sprawą było zdobycie niezbędnych materiałów. Niektóre przywiózł z Niemiec, gdzie co roku wyjeżdżał z pomocą wakacyjną. Zgromadził wokół siebie ludzi, którzy mu pomogli. Pierwsza audycja Katolickiego Radia Zamość została nadana 25 marca 1998 r. Ks. Stopyra był pierwszym dyrektorem tego „Radia dobrych wiadomości”. W latach 2002-07 r. był proboszczem parafii św. Izydora w Topólczy. W trakcie podjętej restauracji wnętrza kościoła odkrył zabytkowe ikony i obrazy. Pełnił także posługę kapelana zamojskich energetyków.

Serce swoje pragnę wam dać

Od 3 sierpnia 2007 r. ks. Stopyra pełni funkcję proboszcza konkatedralnej parafii i dziekana dekanatu Lubaczów. Na ten urząd wprowadził go ordynariusz diecezji bp Wacław Depo w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W słowie końcowym odprawianej Mszy św. nowy proboszcz ks. Andrzej Stopyra powiedział: „Na progu mojego pasterzowania w tej wspólnocie proszę o dar modlitwy i wzajemnej odpowiedzialności. Tworzymy wspólnotę parafialną, ludzi wiary, miłujących się nawzajem. Staję w tym miejscu świadom wielkiego dziedzictwa Kościoła lwowskiego i zamojsko-lubaczowskiego. Będę to dziedzictwo podtrzymywał i ubogacał. (…) Dzisiaj chcę wam powiedzieć, że serce swoje pragnę wam dać”.

Reklama

Jak widać po efektach pracy duszpasterskiej, słowa dotrzymuje. Całym sercem służy wiernym.

Proboszczowski trud

Dla zwiększenia pobożności wiernych, lubaczowski kościół dzięki jego staraniom wzbogacił się o relikwie św. Jana Pawła II, lwowskiego abp. Józefa Bilczewskiego, św. Zygmunta Gorazdowskiego, bł. Anieli Salawy, bł. Jerzego Popiełuszki. Od 2009 r. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej odbywają się papieskie odpusty połączone z pielgrzymką samorządowców z Podkarpacia i ziemi lubelskiej.

Ks. Stopyra wielką troską otacza świątynie. Odrestaurował ołtarz główny w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej i w nim 2 boczne ołtarze: św. Anny i Matki Bożej Lubaczowskiej. Na swoje miejsce powróciła rozebrana wcześniej ambona. W murze otaczającym kościół zachowało się 5 kaplic Drogi Krzyżowej. Ks. Andrzej dobudował 9 brakujących kaplic i umieścił w nich wykonane z brązu płaskorzeźby, przedstawiające sceny z męki Pana Jezusa.

Obok plebanii wzniesiony został okazały Dom św. Zygmunta Gorazdowskiego. W konkatedrze powstał ołtarz św. Jana Pawła II, zawisła tablica upamiętniająca pobyt papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1991 r., a w podziemiach utworzono salę teatralną i izbę pamiątek.

Do prokatedry zakupiono nowe organy, które umożliwiają odbywanie co roku Międzynarodowych Letnich Koncertów Organowych. Ks. Andrzej Stopyra jest inicjatorem organizowanych w Lubaczowie Orszaków Trzech Króli, Dni Papieskich, współorganizatorem Regionalnych Przeglądów Chórów – Pieśni Maryjne.

Reklama

Duszpasterskie działania

Dzięki posłudze i zaangażowaniu ks. Stopyry w ostatnich 2 latach konkatedra zmienia się radykalnie. Założono centralne ogrzewanie podłogowe, mury konkatedry i sanktuarium ocieplono, wymieniono stolarkę, poprawiono nagłośnienie, zmieniono oświetlenie – są nowe żyrandole, przebudowano schody, trwa malowanie kościoła.

Internauci dokonali o księdzu takich zapisów: „Wspaniały człowiek, gospodarz, kapłan. Potrafi mówić do ludzi prosto i zrozumiale, a to wielka sztuka. Psycholog i gospodarz z księdza dziekana wyborny. Oby jak najdłużej sprawował posługę kapłańską w naszym mieście, bo ma mnóstwo pomysłów i potrafi je skutecznie realizować. Umie żyć z ludźmi i dla ludzi”.

Tak zacnemu kapłanowi życzymy dalszych jubileuszy.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję