Reklama

Aspekty

Dla małżeństwa i rodziny

Zapraszam nie tylko tych, którzy chcą być doradcami życia rodzinnego, ale przede wszystkim tych, którzy chcą zainwestować w swoje małżeństwo i rodzinę – mówi ks. dr Mariusz Dudka.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum Aspektów

Ks. dr Mariusz Dudka

Ks. dr Mariusz Dudka

Pierwsze spotkanie w ramach Studium Nad Małżeństwem i Rodziną im. Bp. Wilhelma Pluty odbędzie się 24 kwietnia w Instytucie Edyty Stein przy parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Pogłębienie wiedzy

Studium jest szkołą składającą się z wykładów, warsztatów, konwersatoriów, mających na celu pogłębienie wiedzy na temat małżeństwa i rodziny w aspekcie teologii i etyki katolickiej oraz współczesnych nauk o człowieku – psychologii, pedagogiki, socjologii, prawa, medycyny. W ramach studium realizowany będzie certyfikowany kurs rozpoznawania płodności I i II stopnia prowadzony przez instruktorów Naturalnego Planowania Rodziny. – Studium jest przestrzenią, w której dokonuje się forma intelektualnego zgłębienia wielu rzeczywistości związanych z życiem małżeńskim i rodzinnym. Podejmuje kwestie związane z pojęciem teologicznym, psychologicznym, prawnym, a także bardzo dużo kwestii medycznych, ponieważ studium to również ukształtowuje nowych doradców życia rodzinnego – mówi ks. dr Mariusz Dudka. – Doradca życia rodzinnego w najczęstszym odniesieniu spotyka się z parami przed zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego, aby poruszyć kwestie z dziedziny płodności, ale nie tylko. Bardzo często pokazuje konieczność budowania właściwych relacji, budowania więzi na poziomie komunikacji, rozwiązywania różnego rodzaju trudności, konfliktów. Stąd do poradni w pierwszej fazie mogą przyjść osoby potrzebujące, których trzeba będzie wysłuchać, przekazać pewną poradę, a może też właściwie ukierunkować na jakąś specjalistyczną pomoc.

Dobra inwestycja

Propozycja edukacji w studium skierowana jest do wszystkich, którzy chcą zgłębić refleksję nad życiem i rozwojem człowieka w małżeństwie i rodzinie, a zdobytą wiedzę pragną wykorzystać we własnym życiu bądź pomagać innym. Ukończenie studium daje kwalifikacje do zaangażowania się i pracy w parafialnym poradnictwie rodzinnym. Jak mówi ks. Dudka, formalne aspekty uczestnictwa w studium są uwarunkowane od oczekiwań jego uczestników. – Jeśli ktoś chce wziąć udział w studium jako wolny słuchacz, a nie chce być doradcą życia rodzinnego, to nie wymagamy od takiej osoby właściwie żadnych dokumentów. W momencie, gdy robi to w celu uzyskania odpowiednich kwalifikacji, by pracować w poradni, wtedy oczekujemy od takiej osoby zakończenia egzaminu I stopnia z Naturalnych Metod Rozpoznawania Płodności oraz pozytywnej opinii proboszcza, który rekomenduje danego uczestnika studium, ponieważ docelowo będzie on jego najbliższym współpracownikiem w dziedzinie poradni przy parafii – wyjaśnia ks. Dudka. – Tak jak lekarz, który po kilkunastu latach pełnienia zawodu, nic nie doczytuje, nie robi nic w dziedzinie swojego rozwoju w kwestii medycyny, to tym samym się uwstecznia. Wydaje się, że podobnie jest z realizacją życia małżeńskiego i życia w rodzinie. To naturalne, że należałoby zainwestować swój czas i przestrzeń na poziomie małżeństwa i rodziny, żeby zrobić coś więcej w celu zwiększenia swoich kompetencji do realizacji takiego powołania. Dlatego zapraszam do studium nie tylko tych, którzy chcą być doradcami życia rodzinnego, ale przede wszystkim tych, którzy chcą zainwestować w swoje małżeństwo i rodzinę – kończy diecezjalny duszpasterz rodzin.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Pawlukiewicz: słowo „przepraszam” powinno być częstsze w małżeństwie niż „kocham cię”

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Voyagerix/Fotolia.com

Słowo „przepraszam” powinno częściej funkcjonować w małżeństwie niż „kocham cię” - powiedział w Bydgoszczy znany rekolekcjonista i kaznodzieja ks. Piotr Pawlukiewicz. „Nazaret. Żyli długo i szczęśliwie?” - to tytuł spotkania, które zostało zorganizowane przy bydgoskim Sanktuarium Zawierzenia w ramach Bydgoskiej Akademii Rodziny, prowadzonej przez Rodziny Szensztackie.

- Często mamy wyobrażenie idealnej rodziny, w której panuje spokój, życzliwość, uczynność i słychać same miłe słowa. Wygrywają ci, którzy idą przez życie z poczuciem realizmu – mówił ks. Pawlukiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję