Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ekologia w działaniach Caritas

W diecezji rozstrzygnięto dwa konkursy w ramach projektu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych – skierowane do szkolnych kół oraz parafialnych zespołów Caritas.

Niedziela sosnowiecka 17/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

ekologia

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

Celem konkursów było podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych naszego społeczeństwa poprzez przełożenie zasad ekologii integralnej encykliki Laudato Si’ na wymiar praktyczny w życiu Kościoła i społeczności parafialnych – wyjaśnia Marta Kozak, koordynatorka programu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych w naszej diecezji. Dlatego też nadesłane na konkurs projekty starają się przyczynić do podniesienia świadomości ekologicznej lokalnych wspólnot, zmiany modelu konsumpcji – upowszechniają model ekonomii dzielenia się dobrami, zachęcają do ograniczenia konsumpcji, promowania wielokrotnego wykorzystywania przedmiotów, ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza czy ochrony lub przywracania bioróżnorodności.

Reklama

– W ujęciu chrześcijańskim przyroda sama w sobie nie jest święta, jest ona raczej przestrzenią, w której manifestuje się świętość, mądrość i miłość Stwórcy. Stworzony świat jest bowiem radykalnie różny od stwarzającego go Boga, który wyznaczył światu określone cele. Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje jednoznacznie, że Bóg nie stworzył świata jedynie po to, by bezwarunkowo zaspokajał ludzkie potrzeby. Bóg stworzył świat także „dla objawienia swojej doskonałości przez dobra, jakich udziela stworzeniom”. Wydaje się, że dobrą praktyką w realizacji ekologii dnia codziennego jest edukacja prowadzona od najmłodszych lat. Najlepiej jeśli odbywa się dwutorowo. Po pierwsze powinna skupiać się na wdrażaniu treści ekologicznych za pomocą kształcenia dzieci i młodzieży począwszy od przedszkola, następnie na wszystkich szczeblach edukacji. I po drugie – przy pomocy środków społecznego przekazu lub dowolnych metod kształcenia indywidualnego czy grupowego – tłumaczy Marta Kozak.

W obu wspomnianych wyżej konkursach pojawiła się zaskakująco duża liczba zgłoszeń. Okazało się, że zainteresowanie konkursem przekroczyło przewidywania organizatorów. Wszystkie nadesłane projekty były bardzo ciekawe. Niestety w konkursie zachodzi konieczność wyboru zwycięzców, a ich liczba była ograniczona. W konkursach środki na realizację przedstawionych pomysłów mogły dostać jedynie 4 zespoły projektowe, które uzyskały największą liczbę punktów. I tak zwycięskimi zespołami w ramach inicjatywy ekologicznej Szkolnych Kół Caritas Diecezji Sosnowieckiej zostały placówki: Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Baranowskiego w Sławkowie, a także Przedszkole „Radosna Wyspa” w Sosnowcu. Podkreślmy, że Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych zdobył najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich zgłoszeń. W kategorii parafialnych zespołów Caritas nagrodzone zostały: zespół Caritas z parafii św. Stanisława w Czeladzi, zespół Caritas z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, zespół Caritas stowarzyszenia „Betlejem” w Jaworznie oraz zespół Caritas z parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. – Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i czekamy na owoce waszych prac – zaznacza Marta Kozak.

Projekt Caritas powstał w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom – Ziemię. Jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego realizatorem jest Caritas.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Caritas będzie kwestować dla polskich dzieci w Wilnie

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Sylwia Jurczyńska

Wolontariusze Caritas, harcerze, kawalerzyści i członkowie Rodziny Szwadronowej Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii oraz uczniowie z kilku kieleckich szkół będą 11 listopada, w święto Niepodległości, kwestowali na potrzeby polskich szkół, świetlic i przedszkoli w Wilnie.

„W 2013 r. na te cele przekazaliśmy blisko 6500 zł. Zostały one zebrane 11 listopada i 3 Maja. Kwesta była i jest organizowana we współpracy z Caritas” - informuje Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję