Reklama

Niedziela Przemyska

STRACHOCINA

Międzynarodowe czuwanie Rycerstwa Niepokalanej

W różnych językach brzmiała modlitwa różańcowa prowadzona przez młodzież Rycerstwa Niepokalanej do wielu krajów na świecie.

Niedziela przemyska 18/2021, str. III

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

S. Wiktoria M. Komańska SFMI

Modlitwę animowała schola Rycerstwa Niepokalanej

Modlitwę animowała schola Rycerstwa Niepokalanej

Święty Maksymilian powiedział: „Sprawiamy więc na pewno wielką przyjemność Matce Bożej, gdy odmawiamy Różaniec i ściągamy na siebie i rodziny nasze dużo błogosławieństw od Boga”. Od maja 2020 r., co sobotę, członkowie tej wspólnoty o zasięgu międzynarodowym uczestniczą w modlitwie różańcowej prowadzonej w różnych miejscach na całym świecie przez lokalne wspólnoty MI. Podobnie jak z samym założeniem Rycerstwa Niepokalanej, również pomysł cosobotniej modlitwy na różańcu pochodzi z Włoch i to dokładnie z miejsca, w którym św. Maksymilian wraz z kilkoma braćmi zakonnymi założył Rycerstwo Niepokalanej. – Polski franciszkanin, który akurat był w Rzymie, o. Dariusz Mazurek, zaproponował, sam będąc zamkniętym podczas „lockdownu” w klasztorze przy Via San Teodoro, aby co sobotę modlić się Różańcem w intencjach o zakończenie pandemii oraz w intencjach Rycerstwa, które właściwie są intencjami Niepokalanej – wyjaśnia Miquel Bordas Prószyński, prezes Centrali Międzynarodowej MI. Ojciec Dariusz rozpoczął modlitwę w pokoju, w którym powstało Rycerstwo Niepokalanej. – Gdy już wszyscy bracia z klasztoru pomodlili się, pojawił się pomysł: A może to grupy lokalne MI mogą modlić się na Różańcu? – dodaje Prószyński. I tak pomysł rozszedł się na cały świat.

Reklama

Miquel Bordas Prószyński zaprosił młodzież Rycerstwa Niepokalanej z Podkarpacia do zorganizowania tego wydarzenia. W sobotę 17 kwietnia niewielka grupa zgromadzonych w Strachocinie pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka przez transmisję wideo na stronie MI-International dołączyła do inicjatywy Międzynarodowego Centrum Rycerstwa Niepokalanej, by w modlitwie różańcowej prosić o ustanie pandemii oraz w intencjach Rycerstwa Niepokalanej. Szczególna intencja, która nam towarzyszyła, to prośba „Aby radość Zmartwychwstałego wypełniała nasze serce i pozwalała nam przekazywać Jego miłość”.

Ksiądz prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium, przywitał zebranych, a następnie bp Stanisław w języku włoskim zwrócił się do łączących się przez media, a także poprowadził pierwszą tajemnicę. Siostry franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej i młodzież modlili się w językach hiszpańskim, japońskim, łacińskim i polskim. Muzycznie wydarzenie animowała schola w składzie młodzieży ze Strachociny, z Kosiny i z Manasterza pod opieką s. Kamili M. Szczepek. W modlitwie uczestniczyli rycerze Niepokalanej m.in. z Meksyku, Hiszpanii, Brazylii, Filipin i Włoch, m.in. Sycylii. – To było bardzo ciekawe doświadczenie. Pomimo różnic językowych łączyła nas wspólna intencja. Bardzo miłe było to, że rycerze z innych państw docenili nasze zaangażowanie, podzielili się z nami miłymi słowami – relacjonuje rycerka Niepokalanej, Kamila.

W czasie pandemii Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Przemyskiej nie rezygnuje z formacji. Propozycją dla młodzieży są spotkania on-line, o których informacje można znaleźć na stronie internetowej www.rycerstwo.przemyska.pl oraz na stronie Facebook Młodzież MI Podkarpacie.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalana – nasz ideał

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.
Przyjaciel nie zna nauki Kościoła. Nie wie, że zapatrzeć się w Niepokalane Poczęcie to odkryć siłę, która pcha ku niebu, że zapragnąć być jak Niepokalana to stanąć na drodze wypełnienia największej tęsknoty, która mieszka w ludzkim sercu. Nie wie, że ten dogmat jest potrzebny do zbawienia

Być czystym i niewinnym. Mieć oczy, które widzą dobro. Serce, które nie rozumie pokus. Być całym utkanym z myśli Boga i w swej duszy nosić Jego obraz... Każdy z nas tego pragnie.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję