Reklama

Niedziela Częstochowska

Łączy serdeczność z wymaganiami

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie wychowuje w duchu chrześcijańskich wartości, realizując zasady pedagogiki lasaliańskiej.

Niedziela częstochowska 19/2021, str. V

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katolicka Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle/Facebook

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W szkole tworzy się wspólnota uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Tutaj każdy uczeń jest ważny. Wszystkim przyświeca jeden cel – dobro dziecka. Nauczyciele przekazują rodzicom wyczerpujące informacje na temat procesu kształcenia i wychowania dziecka. Współpraca rodziców i nauczycieli opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. W szkole uznaje się wzajemny autorytet w oczach dziecka. Dla jego dobra rozmawia się o trudnościach.

Miłość pedagogiczna

Szkoła to zespół, dlatego szczególny nacisk kładzie się na poznanie psychiki dziecka, tak aby dobrać jak najlepsze metody wychowawcze. Jedną z głównych zasad głoszonych przez św. Jana de La Salle jest miłość pedagogiczna. Działania nauczycieli ukierunkowane są na zainteresowanie dzieckiem i poznanie jego wrażliwości. W relacjach stosuje się zasady serdeczności i zaufania, przy jednoczesnym stawianiu wymagań i wspieraniu w samodzielności. W szkole szanowane są uczucia religijne. Szkoła jest otwarta dla wszystkich, ponieważ bardzo ważne jest to, co mówił św. Jan de La Salle: „Młodzieży! Nie zapominaj o przykazaniach boskich – bądź wierna w swoich powinnościach, nie daj się zwodzić ni mową ni przykładami tych, co lekkomyślnie wzgardzili cnotą. (...) Gdybyś jednak miała nieszczęście zbłądzić, powróć do Tego, który ku tobie wyciąga ramiona”.

Głos absolwenta

Reklama

– Wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, bardzo wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo i kameralna atmosfera – to największe zalety szkoły – podkreśla Maciej Orman, absolwent z 2008 r., redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela. Przyznaje, że wiele zawdzięcza szkole. – Właśnie tutaj przygotowałem się do sakramentów Pierwszej Komunii św. i bierzmowania. Co miesiąc uczestniczyłem też z nauczycielami i kolegami w szkolnej Mszy św. Ponadto bardzo miło wspominam udział w różnych uroczystościach i przedstawieniach – opowiada. Redaktor Niedzieli zwraca szczególną uwagę na dużą liczbę zajęć z języków obcych – 5 godzin języka angielskiego od „zerówki” i 4 godziny drugiego języka, w jego przypadku niemieckiego, od kl. 4. – To wielki kapitał, który nie raz i nie dwa miałem okazję wykorzystać – podkreśla. – Zawsze z dumą będę powtarzał, że jestem absolwentem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie. To najlepsze miejsce, w którym do tej pory się uczyłem – podsumowuje.

Patron i założyciel

15 maja obchodzimy uroczystość św. Jana de La Salle, patrona naszej szkoły i założyciela Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, popularnie nazywanego braćmi szkolnymi. Święty Jan bardzo wcześnie wybrał drogę służby Bogu. Po śmierci rodziców zajął się wychowaniem młodszego rodzeństwa. Jako kapłan i doktor teologii zgromadził wokół siebie grupę nauczycieli, z których stopniowo wyłonił się instytut zakonny całkowicie oddany chrześcijańskiej edukacji dzieci i młodzieży. Braciom szkolnym przekazał oryginalną duchowość i własny system pedagogiczny.

Ambasadorzy Jezusa

Bracia szkolni całkowicie poświęcają się pracy edukacyjnej. Będąc „ambasadorami i ministrantami Jezusa” oraz „szafarzami Jego tajemnic”, niosą Ewangelię jako katecheci i nauczyciele oraz wychowawcy w specjalnych ośrodkach wychowawczych. Całe ich życie i posłannictwo ożywia duch wiary i gorliwości.

Więcej o szkole na: www.delasalle.edu.pl

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak niegasnące światło

Niedziela częstochowska 17/2021, str. III

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katolicka Szkoła Podstawowa

Beata Pieczykura/Niedziela

Młodzi chcą być wierni Chrystusowi

Młodzi chcą być wierni Chrystusowi

Na jakim fundamencie młodzi chcą budować przyszłość życia? Jak funkcjonuje szkoła w czasie pandemii? Odpowiedzi na te pytania dostarcza uroczystość z życia Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK w Częstochowie.

Ta młodzież staje wobec wezwań. Pierwszym takim wezwaniem jest sprawa jedności między domem, szkołą i Kościołem. Prosimy Boga o dar rozumu, mądrości, bojaźni Bożej i pobożności po to, abyśmy byli jedno, jedno w rodzinach, szkole i Kościele – powiedział abp Wacław Depo 15 kwietnia w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie podczas Mszy św. połączonej z udzieleniem bierzmowania 9 uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK przy ul. Górnej.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: módlmy się, aby chleb był dla wszystkich

2021-06-17 18:02

Norbert Polak

Uniwersytet Ekonomiczny obchodził swoje święto w sanktuarium św. Józefa w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny obchodził swoje święto w sanktuarium św. Józefa w Krakowie

W sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie odbyła się Msza św. z okazji 96. rocznicy założenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Wskazał, że w życiu człowieka obok potrzeb duchowych istnieją także te innego rodzaju: - Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj. Oczywiście wielu autorów od samego początku wskazuje na prośbę o Chleb Eucharystyczny i słusznie, ale przecież to wezwanie odnosi się także do tych wszystkich potrzeb człowieczych, które związane są z jego życiem, z jego cielesnością, z jego codzienną egzystencją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję