Reklama

Niedziela Częstochowska

Łączy serdeczność z wymaganiami

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie wychowuje w duchu chrześcijańskich wartości, realizując zasady pedagogiki lasaliańskiej.

Niedziela częstochowska 19/2021, str. V

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katolicka Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle/Facebook

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W szkole tworzy się wspólnota uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Tutaj każdy uczeń jest ważny. Wszystkim przyświeca jeden cel – dobro dziecka. Nauczyciele przekazują rodzicom wyczerpujące informacje na temat procesu kształcenia i wychowania dziecka. Współpraca rodziców i nauczycieli opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. W szkole uznaje się wzajemny autorytet w oczach dziecka. Dla jego dobra rozmawia się o trudnościach.

Miłość pedagogiczna

Szkoła to zespół, dlatego szczególny nacisk kładzie się na poznanie psychiki dziecka, tak aby dobrać jak najlepsze metody wychowawcze. Jedną z głównych zasad głoszonych przez św. Jana de La Salle jest miłość pedagogiczna. Działania nauczycieli ukierunkowane są na zainteresowanie dzieckiem i poznanie jego wrażliwości. W relacjach stosuje się zasady serdeczności i zaufania, przy jednoczesnym stawianiu wymagań i wspieraniu w samodzielności. W szkole szanowane są uczucia religijne. Szkoła jest otwarta dla wszystkich, ponieważ bardzo ważne jest to, co mówił św. Jan de La Salle: „Młodzieży! Nie zapominaj o przykazaniach boskich – bądź wierna w swoich powinnościach, nie daj się zwodzić ni mową ni przykładami tych, co lekkomyślnie wzgardzili cnotą. (...) Gdybyś jednak miała nieszczęście zbłądzić, powróć do Tego, który ku tobie wyciąga ramiona”.

Głos absolwenta

Reklama

– Wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, bardzo wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo i kameralna atmosfera – to największe zalety szkoły – podkreśla Maciej Orman, absolwent z 2008 r., redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela. Przyznaje, że wiele zawdzięcza szkole. – Właśnie tutaj przygotowałem się do sakramentów Pierwszej Komunii św. i bierzmowania. Co miesiąc uczestniczyłem też z nauczycielami i kolegami w szkolnej Mszy św. Ponadto bardzo miło wspominam udział w różnych uroczystościach i przedstawieniach – opowiada. Redaktor Niedzieli zwraca szczególną uwagę na dużą liczbę zajęć z języków obcych – 5 godzin języka angielskiego od „zerówki” i 4 godziny drugiego języka, w jego przypadku niemieckiego, od kl. 4. – To wielki kapitał, który nie raz i nie dwa miałem okazję wykorzystać – podkreśla. – Zawsze z dumą będę powtarzał, że jestem absolwentem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie. To najlepsze miejsce, w którym do tej pory się uczyłem – podsumowuje.

Patron i założyciel

15 maja obchodzimy uroczystość św. Jana de La Salle, patrona naszej szkoły i założyciela Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, popularnie nazywanego braćmi szkolnymi. Święty Jan bardzo wcześnie wybrał drogę służby Bogu. Po śmierci rodziców zajął się wychowaniem młodszego rodzeństwa. Jako kapłan i doktor teologii zgromadził wokół siebie grupę nauczycieli, z których stopniowo wyłonił się instytut zakonny całkowicie oddany chrześcijańskiej edukacji dzieci i młodzieży. Braciom szkolnym przekazał oryginalną duchowość i własny system pedagogiczny.

Ambasadorzy Jezusa

Bracia szkolni całkowicie poświęcają się pracy edukacyjnej. Będąc „ambasadorami i ministrantami Jezusa” oraz „szafarzami Jego tajemnic”, niosą Ewangelię jako katecheci i nauczyciele oraz wychowawcy w specjalnych ośrodkach wychowawczych. Całe ich życie i posłannictwo ożywia duch wiary i gorliwości.

Więcej o szkole na: www.delasalle.edu.pl

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa: Przez oko, okno, lustro

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Agnieszka Małasiewicz

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie zorganizował wystawę fotografii Agnieszki Małasiewicz „Przez oko, okno, lustro”.

Wystawa prezentowana w ramach cyklu „Obrazki z podróży” składa się z 24 fotografii barwnych i czarno-białych. Jest to pierwsza indywidualna wystawa Agnieszki Małasiewicz, która do tej pory publikowała zdjęcia, przede wszystkim w mediach społecznościowych. Zgodnie z przyjętą w „Gaude Mater” tradycją, autorka zaprezentuje prace i opowie o swojej pasji także podczas slideshow w sali dużej Ośrodka 7 marca o godz. 18.00.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję