Reklama

Niedziela Częstochowska

Modlitwa w regionach

W Tygodniu Modlitw o Powołania bp Andrzej Przybylski odprawiał Msze św. o powołania z regionów radomszczańskiego, zawierciańskiego i wieluńskiego.

Niedziela częstochowska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Powołania

Zofia Białas

Być może na zdjęciu widzimy również przyszłych księży?

Być może na zdjęciu widzimy również przyszłych księży?

W Niedzielę Dobrego Pasterza duchowny modlił się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach, która wydała najwięcej kapłanów w archidiecezji częstochowskiej. Dzień później przewodniczył Eucharystii w kościele św. Lamberta w Radomsku.

Skarby w naczyniach glinianych

My, księża, jesteśmy tylko palcem, który pokazuje na niebo – powiedział. W homilii podkreślił, że powołania rodzą się nie z woli człowieka, ale Boga, i że moc kapłana pochodzi od Boga. Dlatego zachęcał: – Nie dajcie się sprowokować światu, żeby na księży patrzeć tylko po ludzku, widzieć w nich zwykłych pracowników Kościoła i gospodarzy. Trzeba popatrzeć na nich jako na tych, których wybrał Pan, tak jak chciał, i w tym kapłanie zamieszkał. Jeżeli to zrozumiemy, nie będziemy ich tylko oskarżać, krytykować i obmawiać. Jeśli zobaczymy w nich Boga, zrozumiemy, że Bóg dał im wielkie rzeczy, choć, tak jak wszyscy ludzie, niosą skarby w naczyniach glinianych.

Nie spadają z nieba

Reklama

– Modlitwa w poszczególnych parafiach naszej archidiecezji ma nam przypomnieć, że księża nie spadają z nieba, ale rodzą się w zwykłych rodzinach – zaznaczył bp Przybylski 27 kwietnia w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. – Nikt z nas nie wybrał się sam. Kapłan to człowiek, który idzie za głosem Boga, nie za swoimi zainteresowaniami. Całe życie księdza to słuchanie głosu Boga. Na tej zasadzie powiemy, że mamy słuchać księży – wskazał. Przypomniał, że kapłan nie głosi siebie. – Ksiądz nie wychodzi i nie mówi: zobaczcie, jaki jestem idealny, ale: nie patrzcie na mnie. Jestem takim samym grzesznikiem jak wy. Daję tylko Jezusowi swój głos i głoszę Jego Ewangelię. Biskup zwrócił uwagę, że kapłani głoszą słowo Boże „na mocy urzędu, mocą którego zostali powołani”.

Bóg powołuje, kogo chce

28 kwietnia bp Przybylski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu. W homilii zauważył, że dla Żydów Jezus był tylko człowiekiem. – Jezus przygotował dla swoich owiec pokarm na życie wieczne, a także szafarzy tego pokarmu. Ustanowił Eucharystię i kapłaństwo – podkreślił.

Mówiąc o kapłanach, zaznaczył, że są „budowniczymi mostów między niebem i ziemią”. – Modlą się do Boga w intencjach powierzonych sobie owiec, głoszą słowo Boże i udzielają sakramentów świętych. Wszystko to zaś czynią w imię Boga. Są narzędziem w Jego ręku – przypomniał biskup. Duchowny wskazał, że „przychodząc do kościoła, nie przychodzimy do takiego czy innego księdza, ale na spotkanie z Bogiem”. – Ksiądz udzielający sakramentów zawsze jest tylko pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. To jego Bóg powołał, a Bóg powołuje, kogo chce – powiedział. Jak dodał, „kapłan musi umrzeć dla siebie, aby być dobrym pasterzem powierzonych mu owiec i znakiem obecności Boga w świecie”. – Jeśli naprawdę wierzysz w Boga, nigdy się na Niego nie obrazisz tylko dlatego, że obraziłeś się na księdza. Kapłan pomaga ci odnaleźć właściwą drogę życia – tłumaczył.

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Powołania biskup przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk będzie modlił się na Jasnej Górze w intencji powołań

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk w sobotę, 9 maja, będzie przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w intencji rozeznających powołanie, rodzin powołanych i osób wspierających powołania

Biskup pomocniczy-diecezji warszawsko praskiej odprawi Mszę św. na Jasnej Górze o godz. 13.30.W Kościele pod hasłem „Wielka Tajemnica Wiary"  trwa Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który rozpoczęła czwarta niedziela wielkanocna nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję