Reklama

Niedziela Podlaska

Budowanie wiary w realiach epidemii

Pod takim hasłem w dniach 23-24 kwietnia, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa, w ramach formacji permanentnej odbyły się kolejne warsztaty kapłanów diecezji drohiczyńskiej wyświęconych w latach 2015-20.

Niedziela podlaska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

warsztaty kapłańskie

Ks. Piotr Jarosiewicz

Jednym z punktów programu warsztatów formacyjnych dla kapłanów była konferencja bp. Piotra Sawczuka

Jednym z punktów programu warsztatów formacyjnych dla kapłanów była konferencja bp. Piotra Sawczuka

Nad tematem warsztatów pochylili się młodzi prezbiterzy wraz z dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji, liderem Wspólnoty Jednego Ducha, rekolekcjonistą ks. dr. Tomaszem Bielińskim, prelegentem i prowadzącym.

Nieustanne radowanie się

Wspólną Liturgią Godzin rozpoczął formację bp Piotr Sawczuk, który za motyw przewodni wybrał tekst św. Pawła z odmawianych Nieszporów, by „nieustannie się radować”. – Czym w obecnej sytuacji mamy się radować? – pytał ksiądz biskup. Przede wszystkim darem wiary, która pozwala, pomimo zmagania ze światem, z wrogami czy z pandemią, szukać nieustannie okazji, by wychodzić do ludzi, głosząc Ewangelię, by ich wspierać oraz by modlić się za siebie wzajemnie. Ponadto, by umacniać się w motywacji ciągłego, świeżego kroczenia za Chrystusem, ponieważ raz wybrawszy, ciągle musimy wybierać.

Reklama

„Co widzą i czego pragną dziś świeccy?” – takim tematem kapłani rozpoczęli warsztaty. Ksiądz Tomasz zreferował wypowiedzi członków grup formacyjnych nt. inicjatyw pastoralnych, które warto podjąć w wakacje. Następnie miało miejsce warsztatowe dzielenie się przez księży pomysłami dla wypracowania projektów duszpasterskich na nadchodzące wakacje. Na zakończenie dnia kapłani kompletą uwielbili Boga.

Wartość posługi kapłana

Następnego dnia ks. dr Dariusz Kucharek rozpoczął moduł pastoralno--duchowy. Ojciec duchowny WSD w Drohiczynie, poprzez rozmyślanie i konferencję, ukazał wartość wydawania owoców kapłana zakorzenionego w Bogu. Następnie prezbiterzy mieli możliwość podzielenia się swoją osobistą oceną sytuacji pastoralnej w Kościele oraz wysłuchania świadectwa ks. Bielińskiego pt. „Co buduje wspólnotę wiary”. Po modlitwie Anioł Pański, miało miejsce warsztatowe szukanie nowych form, metod i sposobów posługi duszpasterskiej w realiach stanu epidemicznego pt.: „Co mówi Duch do Kościoła o tym, co możemy i powinniśmy robić już dziś”.

Podsumowanie księdza biskupa było z jednej strony podziękowaniem za pracę młodych kapłanów, a z drugiej zaproszeniem do gorliwości, sumienności i systematyczności w tym, co na co dzień powoduje wzrost wiary wśród parafian, a jest wynikiem pracy kapłanów.

Niech zachętą do kroczenia za Chrystusem będą słowa: „I rzekł do nich: Pójdźcie za mną, a zrobię was rybakami ludzi! A oni natychmiast porzucili sieci i poszli za nim. I odszedłszy stamtąd dalej, ujrzał innych dwu braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata jego, którzy wraz z ojcem swoim, Zebedeuszem, naprawiali w łodzi swoje sieci, i powołał ich. A oni zaraz opuścili łódź oraz ojca swego i poszli za nim” (Mt 4, 18-22).

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję