Reklama

Niedziela Małopolska

Nie bój się, wzywaj Ducha

Żyjemy w czasach lęku… Boimy się utraty pracy, zdrowia, a nawet życia. W jaki sposób Osoba Ducha Świętego może nam skutecznie pomóc pozbyć się strachu przed przyszłością?

Niedziela małopolska 19/2021, str. III

[ TEMATY ]

Duch Święty

Archiwum zgromadzenia

Siostry duchaczki zapraszają do włączenia się w internetową wspólnotę modlitwy do Ducha Świętego

Siostry duchaczki zapraszają do włączenia się w internetową wspólnotę modlitwy do Ducha Świętego

Kiedy ostatnio jechałam autobusem, stojąca przede mną starsza kobieta się przewróciła. Nie chciała pozwolić sobie pomóc. Zbierała się długo, podpierając kulami, które wylądowały razem z nią na podłodze. Czy bała się ludzkiego dotyku? Zakażenia koronawirusem? Nie wiem, ale żyjąc w takich, a nie innych czasach właśnie to przyszło mi na myśl...

Na przekór logice

– W lęku przyjmujemy czasem postawę wycofania, izolacji. Każdy inaczej reaguje w chwilach niepokoju, obaw i inaczej sobie z nimi radzi. Duch Święty jest Tym, który obdarza łagodnością i pokojem. Jeśli choć na chwilę zatrzymamy się, skupimy i wezwiemy Jego pomocy, On wleje w nasze serca balsam Miłości, który pozwoli odpocząć zalęknionemu sercu. To On wypełnia naszą samotność – mówi s. Edyta Wesołowska ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Siostra zakonna podkreśla, że czas, w którym się znaleźliśmy, może być – wbrew ludzkiej logice – czasem uprzywilejowanym, szczególnym, takim, który towarzyszył ludzkości tylko kilka razy w historii: – A co jeśli to czas wyjątkowy? Przecież nigdy wcześniej nie byliśmy bliżej Boga! Doświadczając niemocy, lęku, słabości możemy z głębi serca wołać: „Przyjdź, Pocieszycielu! Obmyj, co nieświęte! Oschłym wlej zachętę! Ulecz serca ranę!”.

Prawdziwy cel

Reklama

Czy pamiętamy, jak Pan Jezus w Ewangelii św. Jana przyszedł do zlęknionych Apostołów i powiedział im „pokój wam”? Zaraz potem Ewangelista dodaje: „weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J, 2, 22). Pytam siostry duchaczki, czy to nie oznacza, że człowieka najbardziej powinien przejmować grzech? Odwrócenie się od Bożej miłości, a nie utrata zdrowia, pracy, dochodów? – Tak, właśnie, współczesny człowiek wierzący trochę zgubił cel w życiu, czyli Niebo – mówi s. Edyta i dodaje: – Zatracił także poczucie grzechu. Łatwo tłumaczymy się, racjonalizujemy, usprawiedliwiamy siebie. A przecież grzech jest odwróceniem się od Boga, zerwaniem z Nim relacji, także z bliźnimi. Duch Święty wzywa natomiast do nawrócenia, odnowy, przemiany życia.

– Ktoś, kto naprawdę szuka odpowiedzi na swoje pytania, różne wątpliwości, smutki, nie będzie szukał ich w mediach, czy nawet w drugim człowieku, tylko pójdzie tam, gdzie pozna całą prawdę. Jezus powiedział, że Duch Święty doprowadzi nas do prawdy, ale nawet trudna prawda będzie nam przekazana z miłością! – tłumaczy s. Pia Kaczmarczyk.

Internetowa wspólnota

Kilka dni przed rozpoczęciem nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego siostry kanoniczki zachęcają do podjęcia modlitewnego wyzwania. – To 9 dni, aby Ducha poznać i pozwolić się Mu prowadzić. To wyjątkowy czas, kiedy możemy, jak uczniowie w Wieczerniku, jeszcze mocniej się modlić i otworzyć serca na Boże działanie – mówi s. Pia.

Siostry kanoniczki zapraszają też do internetowej wspólnoty modlitwy do Ducha Świętego „Przyjaciele Pocieszyciela”. Każdego dnia jej członkowie łączą się duchowo, odmawiając Koronkę do Ducha Świętego i otrzymują comiesięczne rozważania do modlitwy. Duchaczki modlitewnie wspierają wszystkich zaangażowanych w to dzieło. Osób, które przynajmniej przez jakiś czas były w internetowej wspólnocie, jest już ponad 200. Więcej informacji o grupie i nowennie można znaleźć na stronie: www.kanoniczki.pl.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy się Kościół rodzi

Śmierć Jezusa rozproszyła uczniów, na nowo zgromadził ich Wieczernik, ale dopiero w dniu Pięćdziesiątnicy w ich życiu nastąpił przełom. Co tak naprawdę wtedy się wydarzyło i jakie ma to znaczenie dzisiaj?

W tradycji żydowskiej święto Pięćdziesiątnicy było świętem żniw, w diasporze obchodzone nawet przez dwa dni, jak u nas Zielone świątki. Przypada siedem tygodni po święcie Paschy, upamiętnia przekazanie Tory Mojżeszowi na górze Synaj. Wielu Żydów całą noc spędza na czytaniu Świętych Ksiąg, by przygotować się na ich ponowne duchowe przyjęcie. W swoim korzeniu jest to święto dziękczynne, za Torę, a w ludowej tradycji – za zbiory, znak błogosławieństwa i opieki Bożej. Gdy człowiek dziękuje, dostrzega, jak wiele otrzymał.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję