Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święty Józef rozpoczął wędrówkę

1 maja, po wieczornej Eucharystii, w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa.

Niedziela sosnowiecka 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

peregrynacja

Rok. św. Józefa

Piotr Lorenc/Niedziela

Każdy parafianin będzie mógł mieć przez dobę w swoim domu obraz św. Józefa

Każdy parafianin będzie mógł mieć przez dobę w swoim domu obraz św. Józefa

Wizerunek Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny jest darem bp Grzegorza Kaszaka dla parafii. Teraz każdy parafianin będzie go mógł mieć przez dobę w swoim domu. – Pragnę wprowadzić św. Józefa do każdej rodziny naszej parafii. Święty jest przecież patronem wszystkich rodzin w Polsce i na świecie – powiedział podczas liturgii rozpoczynającej peregrynację ks. Józef Handerek, proboszcz czeladzkiej parafii. Kapłan przywołał słowa s. Łucji, która widziała św. Józefa, jak wraz z Panem Jezusem błogosławił wiernych. Oto jej relacja: „Kiedy Nasza Pani znikła w nieskończonej odległości firmamentu, zobaczyliśmy po stronie słońca św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Naszą Dobrą Panią ubraną w bieli, w płaszczu niebieskim. Zdawało się, że św. Józef z Dzieciątkiem błogosławi świat ruchami ręki na kształt krzyża”.

Reklama

– Przyjęcie wizerunku powinno odbyć się tak, jakbyśmy przyjmowali samego św. Józefa. Należy przygotować miejsce intronizacji. Nakryć stół białym obrusem czy serwetą, zapalić świece, udekorować otoczenie kwiatami. Termin przyjęcia obrazu zależy od każdego z was. Od 1 maja będzie możliwość wybrania dogodnego terminu i zapisania się w zakrystii czy też kancelarii parafialnej. W domu można wspólnie odmówić Różaniec, litanię lub inną modlitwę. Wraz z obrazem będzie przekazywane Pismo Święte i Modlitewnik do św. Józefa – tłumaczył proboszcz. Peregrynacja jest przeprowadzona po to, by ukazać wiernym, jak wielkiego mamy patrona – skarb do końca nieodkryty i niedoceniony. – Ciągle jest zbyt mała świadomość potęgi działania św. Józefa, zwłaszcza wśród swoich. W czasie Mszy św. wieczornych będziemy poprzez słowo poznawali jeszcze bardziej św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – zapowiedział ks. Handerek.

Jak wygląda program nawiedzenia w rodzinie? W dniu przyjęcia obrazu rodzina przychodzi do kościoła na Mszę św. o godz. 18.00, po której otrzymuje obraz. Po liturgii kapłan błogosławi przyjmujących i przekazuje obraz rodzinie. W domu po ustawieniu obrazu i Księgi Pisma Świętego na przygotowanym wcześniej domowym ołtarzu, wszyscy obecni klękają, a głowa rodziny prowadzi modlitwę na powitanie św. Józefa. Następnie odbywa się czuwanie przed obrazem. Wspólnie lub indywidualnie można odmówić Różaniec, Litanię do św. Józefa czy inne modlitwy z modlitewnika, według uznania. O godz. 21.00 można odmówić Apel Jasnogórski. Na drugi dzień przewidziane są modlitwy poranne, modlitwy w ciągu dnia: Anioł Pański, czytanie Pisma Świętego. Na zakończenie rodziny odmawiają Akt oddania, zawierzenia i poświęcenia rodziny św. Józefowi. Obraz wraca do kościoła następnego dnia przed godz. 18.00. Po peregrynacji rodziny goszczące obraz mogą w kościele dokonać wpisu do Parafialnej Księgi Zawierzenia św. Józefowi.

– Mam nadzieję, że peregrynacja spełni pokładane nadzieje, scali i zintegruje naszą parafię, rodziny przyjmujące Świętego oraz ukaże wiernym, jak potężnego i skutecznego orędownika mamy u Boga. Słowo „intronizacja” oznacza uroczyste wyniesienie, w tym wypadku obrazu św. Józefa w rodzinach. Forma tego nabożeństwa polega na uroczystym poświęceniu się konkretnej rodziny św. Józefowi, połączonym z umieszczeniem na eksponowanym miejscu obrazu św. Józefa. Chodzi nam o to, aby św. Józef trafił „pod strzechy”, do domostw i rodzin. Żeby był nie tylko znany, ale i kochany, i miał coraz więcej czcicieli. Żeby św. Józef swoją obecnością uświęcił dom i każdą rodzinę, by stawała się domowym Kościołem – powiedział ks. Józef Handerek. – Przyjmijcie św. Józefa do waszej rodziny, a on wam dopomoże, apeluje proboszcz.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beskidzka peregrynacja figury św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

peregrynacja

św. Michał Archanioł

DOROTA ZAŃKO

Św. Michał z Gargano

Św. Michał z Gargano

Do 5 września br. potrwa w diecezji bielsko-żywieckiej peregrynacja cudownej figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na włoskim półwyspie Gargano. Podczas rozpoczętej w Polsce 12 kwietnia br. i trwającej do końca tego roku peregrynacji figura gościć będzie w ponad 50 wspólnotach parafialnych, w których odbywać się będą m.in. Msze św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą wstawienniczą, kazania i konferencje o świecie aniołów i akty oddania św. Michałowi Archaniołowi. Wędrówkę po Beskidach cudowna figura rozpoczęła 16 sierpnia od michalickiej parafii w Pewli Małej na Żywiecczyźnie. Tu została uroczyście przywitana i wniesiona do świątyni. 18 sierpnia rozpoczęła nawiedzenie bielskiej parafii św. Maksymiliana.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję