Reklama

Niedziela w Warszawie

Owoc Światowych Dni Młodzieży

Mają powyżej trzydziestu, a nawet czterdziestu lat. I nie wystarczają im media społecznościowe. Wciąż pragną rozwijać się duchowo, utrzymując jednocześnie bliskie więzi towarzyskie.

Niedziela warszawska 19/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wspólnota

Światowe Dni Młodzieży

Archiwum WD

Wspólnota 30+ rozwija własną duchowość i pielęgnuje bezpośrednie kontakty

Wspólnota 30+ rozwija własną duchowość i pielęgnuje bezpośrednie kontakty

Nie tylko w Warszawie i okolicach takie osoby szukają dla siebie przestrzeni. Brak nowoczesnych wspólnot dedykowanych ludziom w tym wieku, jest prawdziwym problemem. Przy parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych już piąty rok istnieje nietypowa wspólnota realizująca oczekiwania tej grupy wiekowej. Tworzą ją ludzie z całej diecezji.

Coś z niczego

– Ludzie w tym wieku mają ogromną potrzebę bycia ze sobą, tylko nie mają gdzie jej zrealizować – zauważa inicjatorka Wspólnoty Dorosłych 30+ Agnieszka Litwin. – Oaza to już nie jest to, tym bardziej, że do nas przychodzi wiele osób samotnych.

Reklama

Ksiądz prał. Jan Szubka, proboszcz parafii, potwierdza, że wspólnota, która wyewoluowała jako pokłosie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, skupia w dużej mierze tzw. singli.

– Grupa powstała tak naprawdę z niczego, a w utworzeniu konkretnej formacji przeszkodziła nam pandemia. Faktycznie jest owocem Światowych Dni Młodzieży i na dobrą sprawę nie powinno nas być – dodaje ze śmiechem pani Agnieszka. – Z młodzieży licealno-akademickiej powstała grupa młodzieżowa, a my zostaliśmy na lodzie.

Postanowili zawalczyć o siebie i swoje miejsce w parafii. Doświadczenie ŚDM było tak silne, że uczestnicy nie chcieli zaprzepaścić dobra, jakie ono ze sobą wniosło w ich życie ani zmarnować nawiązanych relacji. O pomoc zwrócili się do proboszcza. I tak powstała grupa o charakterze formacyjno-towarzyskim. Przewinęło się przez nią jakieś 50 osób, co najlepiej pokazuje zainteresowanie tą formą wspólnoty. Stałych uczestników jest około 30, z czego funkcjonujących od początku do chwili obecnej – 20.

Nie tracą kontaktu

Reklama

Trzonem spotkań są dyskusje biblijne, pomagające zarówno uzupełnić luki w wiedzy, jak też odnieść ją do życia w teraźniejszości. Spotkania opierają się na zasadzie dobrowolności. Nie jest wymagana systematyczna obecność ani status związku małżeńskiego. Przychodzi kto chce i kiedy może. Bywa, że uczestniczy tylko jeden ze współmałżonków, bo drugi nie ma takiej potrzeby.

Zanim wybuchła epidemia, spotkania odbywały się w co drugą sobotę miesiąca o godz. 9. Rozpoczynały się od odmówienia Brewiarza i wspólnego śpiewania. Żeby atmosfera była bardziej domowa, uczestnicy przynosili przygotowany przez siebie poczęstunek. Już wtedy, w celu szybkiej wymiany informacji, grupa porozumiewała się za pomocą Messengera. Aktualnie jest to główna forma łączności.

– Nawet takie spotkania są dla nas czymś bardzo cennym – zapewnia pani Agnieszka. – Nie chcemy jednak tracić kontaktu bezpośredniego. Pomaga w tym fakt, że wiele osób pracuje i współdziała ze sobą w życiu prywatnym. Choć nie spotykamy się teraz w większym gronie, organizujemy spotkania modlitewne czy wspólne Msze św. Wspólnota udziela się także wolontariacko, wspierając Caritas.

Latem grupa organizuje wyjazdy pielgrzymkowe i te bardziej rekreacyjne, niemniej zawsze dba o to, by towarzyszył im ksiądz – proboszcz lub ks. Tomasz, rezydent. Ostatni planowany wyjazd do Ziemi Świętej został odwołany ze względu na epidemię. Dziś wszyscy z niecierpliwością oczekują na powrót normalności.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Goście z biura Światowych Dni Młodzieży

Niedziela legnicka 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Ks. Piotr Nowosielski

Goście z biura Światowych Dni Młodzieży

Goście z biura Światowych Dni Młodzieży

Krajowy duszpasterz młodzieży, a zarazem dyrektor Krajowego Biura ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski oraz Dorota Abdelmoula z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 odwiedzili 12 września diecezję legnicką, aby na spotkaniach z przedstawicielami mediów przybliżyć plany związane z organizacją ŚDM w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję