Reklama

Ostre spięcie o fundusze

Sukces rządu Polska jest już o krok od pozyskania dużych pieniędzy z Brukseli. Ustawę dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy i związanego z nim unijnego Funduszu Odbudowy pomogła rządowi przegłosować Lewica. Zanim jednak Sejm zgodził się na ratyfikację decyzji o zwiększenie zasobów własnych UE, umożliwiających otrzymanie poważnych pieniędzy, doszło do ostrego spięcia, które mogło się zakończyć przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. Czekałyby nas one, gdyby rząd nie potrafił przeforsować ratyfikacji. A mogło do tego dojść, bo znany był sprzeciw wobec ratyfikacji współrządzącej koalicyjnej Solidarnej Polski. Lewica jednak zapowiedziała, że poprze ratyfikację w zamian za uwzględnienie kilku ważnych dla niej uregulowań. Nie podzieliła buńczucznych wezwań Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby cała opozycja zawetowała europejskie środki. Widziano w tym, rzecz jasna, szansę na obalenie rządu. Tak się jednak nie stało: w tym wecie Lewica widziała sprzeniewierzenie się postawie proeuropejskiej. Spotkało ją za to ze strony PO oskarżenie o zdradę... postawy opozycyjnej.

Ta sytuacja – poparcia działań rządu przez Lewicę i blokowanie ich przez Solidarną Polskę – musiała wywołać dywagacje: czy nadal istnieje jedność w opozycji i – znacznie ważniejsze – czy istnieje jedność w... koalicji rządowej? Tak czy inaczej, niewiele już stoi na przeszkodzie, aby uruchomić wypłaty z Funduszu Odbudowy, którego wartość może sięgnąć nawet 750 mld euro (390 mld euro to dotacje, a kolejne 360 mld – pożyczki). Polska może liczyć na 23 mld euro w dotacjach i 34 mld euro pożyczek. Nie ma wątpliwości, że przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy to sukces rządu. Także dlatego, że plan ten jest bardzo ambitny, i to w różnych dziedzinach. Będą pieniądze na wdrożenie Nowego Polskiego Ładu, który ma podnieść poziom życia Polaków. Droga do kolejnego zwycięstwa wyborczego PiS i... Zjednoczonej Prawicy jest otwarta.

2021-05-11 13:39

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ruch Laudato sì i odpowiedzialność katolików za wspólny dom

2021-07-29 20:39

[ TEMATY ]

ekologia

ruch

katolicki

Vatican News

Chcemy zainspirować wspólnotę katolicką do większej troski o wspólny dom i wdrażania sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej. Taki cel stawiają sobie członkowie największej katolickiej organizacji klimatycznej na świecie Global Catholic Climate Movement. Powstała ona w 2015 roku na kanwie papieskiej encykliki ekologicznej i za aprobatą Papieża Franciszka właśnie zmieniła nazwę na Ruch Laudato sì.

„Ta nowa nazwa lepiej oddaje misję nawrócenia ekologicznego, która charakteryzuje nasz ruch i jest czymś więcej niż tylko walką ze zmianami klimatycznymi” – mówi Radiu Watykańskiemu Tomás Insua. Jest on założycielem i dyrektorem wykonawczym Ruchu Laudato sì, który zrzesza ponad 800 organizacji na całym świecie, w tym także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję