Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 9

Prymas Jasnogórski

Kardynał Stefan Wyszyński miał bezgraniczne zaufanie do Matki Bożej w znaku jasnogórskiego wizerunku. Często odpowiadał na pytanie, dlaczego wszystko postawił na Matkę Bożą. Wyjaśniał: „Wydaje mi się, że najbardziej bezpośrednią mocą w moim życiu jest Maryja. Przez szczególną tajemnicę, której w pełni nie rozumiem, została Ona postawiona na mej drodze. Wiem jednak, że z tej drogi zejść nie mogę i nie chcę!”.

Kardynał Wyszyński sam nazwał siebie prymasem jasnogórskim, całe jego życie upływało bowiem w łączności z jasnogórską Maryją – Królową Polski. Pragnął nawet zostać paulinem. Z Mszą św. prymicyjną przyjechał na Jasną Górę, aby „mieć Matkę, która nie umiera”. Po sakrę biskupią przybył także w to miejsce, a w herbie biskupim i prymasowskim umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Prymas Wyszyński uczynił z Jasnej Góry ambonę i parafię swoją oraz Episkopatu. Tu wypracowywał projekty, plany i akcje duszpasterskie.

28 maja, w 40. rocznicę śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego, na Jasnej Górze trwać będzie dziękczynna modlitwa za jego służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Młodzi bibliści

To dla nas kolejna okazja do uczenia się od św. Jana Pawła II wielkiego zawierzenia Bogu na wzór Maryi – podkreślili uczestnicy i organizatorzy Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Od 14 lat wpisuje się ono w Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zadedykował młodym słowa św. Jana Pawła II: Nawet sami nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak jesteście piękni, gdy pozostajecie w świetle słowa Bożego i w tajemnicy Eucharystii.

Corocznie na zaproszenie „Civitas Christiana” do lektury Pisma Świętego odpowiada ok. 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadpodstawowych.

Jasnogórski flesz

12 maja Odbyło się 146. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Zgromadzeni na nim zakonnicy podziękowali współbraciom za solidarną miłość wyrażoną w pomocy chorym i potrzebującym w czasie pandemii. Co najmniej 230 zakonników pracowało w szpitalach, domach pomocy społecznej lub izolatoriach, bezpośrednio służąc przy łóżkach chorych i umierających z powodu COVID-19 – poinformowała KWPZM.

Przełożeni Zakonów Męskich na Jasnej Górze

Trwają pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych – każdego dnia przybywają ich niewielkie grupy. 16 maja odbyła się uroczystość komunijna uczniów Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Modlitwa była też wyrazem wdzięczności przewodnika Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki za pomoc w ochronie jej znaku.

• 26 maja – uroczysta Msza św. w intencji mam; Zakończenie nowenny „Civitas Christiana” przed rocznicą śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

• 28 maja – 40. rocznica śmierci prymasa Wyszyńskiego. Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 13.30; 41. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

• 29 maja – paulińskie święcenia prezbiteratu; Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi.

• 30 maja – Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży; Pielgrzymka Kupiectwa; Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego.

Informacje z Jasnej Góry dostępne są już nie tylko na Twitterze i Facebooku, ale także na Instagramie.

2021-05-18 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję