Reklama

Prasa Zagraniczna

O krok od schizmy?

O możliwej schizmie Kościoła w Niemczech mówią już wszyscy. Sytuacja jest poważna, tym bardziej że – jak przekonuje „The Pillar” – biskupi niemieccy już utracili kontrolę nad postępem tzw. drogi synodalnej. Można nawet mówić o otwartym sprzeciwie wobec Watykanu szczególnie w dwóch kwestiach: błogosławienia związków jednopłciowych i interkomunii z protestantami. Niektórzy pokładają nadzieję w przyszłorocznym synodzie generalnym nt. synodalności w Rzymie. Liczą, że ta dyskusja doprowadzi do uspokojenia nastrojów w Niemczech i zapobiegnie głębokiemu podziałowi.

Register
Żądają usunięcia biskupa

Nie wszystkim wiernym podoba się to, że ich pasterze sympatyzują, jawnie lub skrycie, ze środowiskiem LGBT. Bardzo sprzeciwia się temu lud powierzony trosce bp. Vincenta Long Văn Nguy?na, który kieruje diecezją Parramatta w Australii. Na koniec kwietnia z kraju do Kongregacji Nauki Wiary wysłano petycję, podpisaną przez kilka tysięcy osób, z żądaniem usunięcia biskupa. Zarzuty dotyczą nie tylko promowania ideologii LGBT, ale również złego zarządzania sprawami finansowymi. Pismo z uzasadnieniem liczy 24 strony, a dodatkowo dołączono do niego 43 załączniki, które mają potwierdzić złe zarządzanie Kościołem lokalnym przez biskupa. Na razie Watykan nie odniósł się do petycji.

Reklama

Biskup Vincent Long Văn Nguy?n kieruje diecezją Parramatta od 5 lat. Księży, którzy nie podzielają jego wizji, usuwa, a otacza się tylko tymi, którzy mają zdanie takie jak on. Wierni mają również pretensje do wikariusza generalnego i wikariusza ds. edukacji.

ICN
Synod w kolejnym kraju

Z kolejnych części świata napływają zapowiedzi zwołania synodów Kościołów lokalnych – m.in. we Włoszech, gdzie od dłuższego czasu toczy się dyskusja, czy synod zwoływać, do czego zachęca papież Franciszek. Do Australii, gdzie podjęto już decyzję, że się on odbędzie, dołączyła Irlandia. W tym kraju synod prawdopodobnie zostanie otwarty za 2 lata. Ten czas jest potrzebny na dyskusję presynodalną. Irlandzcy biskupi rozpoczęli konsultacje, które mają doprowadzić do opracowania metodyki dyskusji, aby odzwierciedlała ona całe spektrum opinii w Kościele na Zielonej Wyspie i doprowadziła do wykrystalizowania stanowiska zgodnie z natchnieniem Ducha Świętego. Biskupi zastrzegli jednocześnie, że ten pierwszy etap, na który dano sobie czas do 23 maja, nie jest po to, aby przedstawić tematy dyskusji synodalnej – na to przyjdzie czas później. Na razie celem jest zainicjowanie dyskusji.

AsiaNews.it
Chiński kłopot

Chiny mają poważny problem. Gospodarka co prawda rośnie, globalne polityczne znaczenie także, ale sny o jeszcze większej potędze spędza demograficzna zima. W 2020 r. urodziło się tam 12 mln obywateli, podczas gdy rok wcześniej – 14,65 mln. Liczba dzieci maleje już od 4 lat z rzędu, więc nie jest to tylko przejściowy efekt pandemii. Chińskie społeczeństwo po prostu szybko się starzeje. Paradoksem będzie, gdy to najludniejsze państwo świata będzie zmuszone szukać rąk do pracy w innych krajach.

The World
Gości muzułmanów

Reklama

Na przełomie kwietnia i maja muzułmanie świętują ramadan – miesiąc postu, w którym od świtu do zmroku nic nie jedzą, dopiero potem spożywają jedyny posiłek, zwany iftar. Przed pandemią zwykli to czynić wspólnie, w meczetach czy restauracjach. Przez ostatnie 2 lata spożywali go w swoich domach. W Barcelonie naprzeciw ich potrzebom wyszedł rektor średniowiecznego kościoła św. Anny, który udostępnił im duży dziedziniec. Zachowując rygory sanitarne, mogą tam spożyć iftar na świeżym powietrzu w grupie. Zwykle w tym miejscu posiłek jedzą bezdomni i ubodzy – rektorat prowadzi bowiem dla nich regularną kuchnię.

Gromadzi się tam teraz ok. sześćdziesięciu muzułmanów. Jest to dla nich nieco krępujące, nie chcą podawać swoich nazwisk – być może w obawie przed współwyznawcami. Rektor kościoła – ks. Peio Sánchez, tłumacząc zaproszenie, mówi, że wyzwania, w tym przypadku covidowe, stwarzają nowe możliwości. Liczy, że tym gestem przysłuży się dialogowi międzyreligijnemu.

2021-05-18 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję