Reklama

Kościół

Papieskie róże

Współcześnie papieże ofiarowują sanktuariom maryjnym róże wykonane z kosztownych materiałów jako wyraz czci i wdzięczności Matce Bożej. Historia tego daru jest jednak znacznie dłuższa i obfituje w wiele zaskakujących faktów.

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

papież

Wikimedia

Papież Franciszek ofiarowuje Matce Bożej Fatimskiej trzecią złotą różę

Papież Franciszek ofiarowuje Matce Bożej Fatimskiej trzecią złotą różę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Złote róże są nadawane przez kolejnych następców św. Piotra już od ponad 900 lat. Po raz pierwszy ten cenny kwiat otrzymał hrabia Andegawenii Fulko IV w 1096 r. W ciągu wieków róże podarowano ponad 300 razy. Ostatnia, jak do tej pory, została przekazana sanktuarium maryjnemu w ?umuleu Ciuc (Rumunia) przez papieża Franciszka w czerwcu 2019 r.

Wygląd i symbolika

Dzieje tego wyróżnienia są związane z IV niedzielą Wielkiego Postu, zwaną „Laetare”. Tego dnia, co roku, papież przybywał z różą do jednej z rzymskich bazylik, składał ją na ołtarzu i głosił kazanie o jej symbolice; następnie wręczał ją któremuś ze współpracowników. W połowie XI stulecia żywe kwiaty zastąpiono dziełami z drogich kruszców, a namiestnicy Chrystusa zaczęli je dawać dostojnikom. W drugiej połowie XV wieku przyjął się zwyczaj poświęcania darów w niedzielę „Laetare” i przyznawania ich zazwyczaj żonom monarchów (rzadziej władcom). Obecnie papieże nie ofiarowują już kwiatów osobom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ciągu wieków róże były upiększane. Początkowo wykonywano jeden kwiat. Z czasem zaczęto wkładać do niego klejnot (zwykle rubin lub szafir), dodawać gałązki z pączkami, listkami i kolcami, a niekiedy tworzyć krzak róży. Niektóre dzieła zawierają trzynaście kwiatów (dwanaście mniejszych i jeden większy), co symbolizuje Chrystusa wśród Apostołów. Kształt daru zależał od upodobań papieży i gustów danej epoki. Dzieła te mniej lub bardziej naśladują przyrodę. Róże były i są tworzone ze szlachetnych materiałów: złota, srebra i drogich kamieni. Dawniej namaszczano je wonnościami, dzięki czemu wydzielały przyjemny zapach.

Głęboki sens mają elementy kwiatów. Złoto symbolizowało Chrystusa, klejnot – Jego mękę, a woń – triumf nad grzechem i śmiercią. Róża (zwana „królową kwiatów”) oznacza też Matkę Bożą („Różę duchowną”), jest Jej poświęcona. Maryjna symbolika dominuje obecnie. Przykładowo – dar Pawła VI dla sanktuarium w Fatimie (1965 r.) odnosi się do tamtejszych objawień. Składa się z rozkwitłego kwiatu i pączka (symbole Maryi z Dzieciątkiem) oraz trzech listków – oznaczających świętych pastuszków. Całość oplata wstęga z dedykacją, a u dołu widnieje tarcza z herbem ofiarodawcy.

Reklama

Zaszczytne wyróżnienie

Od połowy XIII wieku róże nadawano także kościołom. Dawniej otrzymywały je prawie zawsze włoskie (szczególnie rzymskie) świątynie, m.in. bazyliki: św. Piotra (co najmniej cztery razy), Santa Maria Maggiore i św. Jana na Lateranie (po dwa razy), Święty Dom w Loreto (trzy razy) oraz wiele katedr w Italii. Obecnie róże są przyznawane kościołom na całym świecie, zwłaszcza sanktuariom maryjnym, np. w Lourdes i Guadalupe (po dwa razy) oraz Fatimie i Aparecidzie (po trzy razy). Spośród współczesnych papieży Paweł VI ofiarował Matce Bożej cztery róże, Jan Paweł II – dziewięć, Benedykt XVI – aż dwadzieścia, a Franciszek – do tej pory sześć.

Dawniej różne motywy kierowały papieżami, gdy decydowali o uhonorowaniu danej świątyni. Przykładowo – Paweł III podarował różę katedrze w Parmie, chcąc upamiętnić wizytę w tym mieście. Inni namiestnicy Chrystusa wyrażali w ten sposób cześć dla świętych, zwłaszcza św. Piotra za wybór na Stolicę Apostolską (Klemens VIII), albo Maryi (Grzegorz XIII). Dwa cenne kwiaty dla Bazyliki św. Piotra (od Pawła V i Urbana VIII) były związane z kolejnymi etapami jej budowy. Namiestnicy Chrystusa przyznawali róże katedrom we Włoszech także z uwagi na swoje pochodzenie (Siena – Aleksander VII, Urbino – Klemens XI), wcześniejsze sprawowanie urzędu biskupa (Spoleto – Urban VIII, Benewent – Benedykt XIII), przyjaźń z pasterzem diecezji (Genua – także Benedykt XIII), a nawet rozwiązanie problemów politycznych (Klemens XIV). Współcześnie dar ten wyraża maryjną pobożność papieży. Przyczyną uhonorowania może być też rocznica związana z kultem w świątyni. Z okazji stulecia objawień Matki Bożej kwiaty otrzymały sanktuaria w irlandzkim Knock (Jan Paweł II, 1979 r.) i Fatimie (Franciszek, 2017 r.).

Reklama

Następcy św. Piotra często przekazują cenne dary podczas swoich pielgrzymek. Przykładowo – w 2007 r. Benedykt XVI odwiedził Brazylię i wtedy ofiarował złotą różę Matce Bożej z Aparecidy. To dzieło przedstawia roślinę z jedną łodygą, z której wyrasta kilka gałązek z czterema kwiatami (większymi i mniejszymi) oraz kilkunastoma listkami. Całość jest osadzona w wazonie z papieskim herbem.

Bardziej okazały jest dar Aleksandra VII dla katedry w Sienie (1658 r.). Róża waży ok. 2,5 kg. Zaprojektował ją słynny barokowy architekt i rzeźbiarz Gianlorenzo Bernini. Ma kilkanaście gałązek z kilkoma kwiatami oraz wieloma listkami. W największym kwiecie umieszczono szafir. Dzieło stoi na podstawie w kształcie góry (aluzja do papieskiego herbu).

W Polsce znajduje się pięć róż, które zostały podarowane świątyniom maryjnym. Dar dla Kalwarii Zebrzydowskiej ofiarował Jan Paweł II w 1987 r. Inny cenny kwiat, poświęcony przez Benedykta XVI, trafił do sanktuarium w Gostyniu w 2012 r. Z kolei Jasna Góra została uhonorowana przez trzech kolejnych papieży w latach 1979, 2006 i 2016. Druga z tych róż ma niezwykłą historię. Pierwotnie miał ją ofiarować Paweł VI w 1966 r., ale władze komunistyczne nie dopuściły do wizyty głowy Kościoła. Kwiat został przekazany Matce Bożej Częstochowskiej po 40 latach jako dar Benedykta XVI.

Podczas pisania artykułu korzystałem przede wszystkim z książki ks. Ryszarda Kurka Papieska złota róża 1095 – 2005 (Tarnów 2012).

2021-05-18 10:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: droga do Emaus staje się symbolem naszej drogi wiary

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Droga do Emaus staje się symbolem naszej drogi wiary - powiedział Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Regina Caeli 4 maja w Watykanie. "Pismo Święte i Eucharystia są niezbędnymi elementami spotkania z Panem. Również my przychodzimy na niedzielną Mszę św. z naszymi troskami, trudnościami i rozczarowaniami... Czasami życie nas rani, a my wychodzimy z tego smutni do naszego «Emaus», odwracając się plecami do planu Boga" - mówił papież.

Oto polski tekst rozważań Ojca Świętego:
Drodzy bracia i siostry, dzień dobry,
Ewangelia dzisiejszej, trzeciej niedzieli wielkanocnej mówi o uczniach zmierzających do Emaus (por. Łk 24, 13-35). Byli to dwaj uczniowie Jezusa, którzy po Jego śmierci i po szabacie opuszczają Jerozolimę, powracają smutni i przygnębieni do swego miasteczka, nazywającego się właśnie Emaus. Po drodze podszedł do nich zmartwychwstały Jezus, ale oni Go nie poznali. Widząc, że są tak smutni, najpierw pomógł im zrozumieć, że męka i śmierć Mesjasza zostały przewidziane w planie Bożym i zapowiedziane w Piśmie Świętym. W ten sposób rozbudził w ich sercach na nowo ogień nadziei.
W tym momencie obaj uczniowie odczuli niezwykły urok tajemniczego człowieka i zaprosili Go, aby został z nimi tego wieczoru. Jezus zgodził się i wszedł z nimi do domu. A kiedy stojąc przy stole, pobłogosławił chleb i połamał go, wówczas Go rozpoznali, lecz On zniknął im z oczu, pozostawiając ich w zachwycie. Gdy oświeciło ich Słowo, rozpoznali zmartwychwstałego Jezusa przy łamaniu chleba, które było nowym znakiem Jego obecności. I od razu odczuli potrzebę powrotu do Jerozolimy, aby przekazać innym uczniom swoje doświadczenie, że spotkali Jezusa żywego i rozpoznali Go w tym geście łamania chleba.
W ten sposób droga do Emaus staje się symbolem naszej drogi wiary: Pismo Święte i Eucharystia są niezbędnymi elementami spotkania z Panem. Również my przychodzimy często na niedzielną Mszę św. z naszymi troskami, trudnościami i rozczarowaniami... Czasami życie nas rani, a my wychodzimy z tego smutni do naszego "Emaus", odwracając się plecami do planu Boga. Oddalamy się od Boga. Ale wita nas gościnnie Liturgia Słowa: Jezus wyjaśnia nam Pisma i rozpala na nowo w naszych sercach płomień wiary i nadziei, a w Komunii św. daje nam moc.
Słowo Boże i Eucharystia. Warto czytać codziennie fragment Ewangelii. Dobrze to zapamiętajcie: przeczytać każdego dnia fragment Ewangelii. A w niedzielę przyjmować Komunię św., przyjmować Jezusa. Tak się stało w przypadku uczniów z Emaus: przyjęli Słowo, dzielili się łamaniem Chleba i ze smutnych i przegranych, jakimi się czuli, stali się radośni. Zawsze, drodzy bracia i siostry, Słowo Boże i Eucharystia napełniają nas radością. Dobrze to zapamiętajcie: kiedy jesteś smutny, zaczerpnij ze Słowa Bożego, gdy jesteś przygnębiony, zaczerpnij ze Słowa Bożego i idź na niedzielną Mszę św., przyjmij Komunię św. by uczestniczyć w misterium Jezusa. Słowo Boże i Eucharystia napełniają nas radością.
Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny módlmy się, aby każdy chrześcijanin, przeżywając na nowo doświadczenie uczniów z Emaus, szczególnie w niedzielnej Mszy Świętej, odkrył na nowo łaskę przemieniającego spotkania ze zmartwychwstałym Panem, który jest zawsze z nami. Zawsze jest pewne Słowo Boże, które daje nam wskazówki po naszym zagubieniu. Zawsze na drodze naszego utrudzenia i rozczarowania jest chleb łamany, pozwalający nam iść naprzód naszą drogą.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję