Reklama

Kościół

Prawnik wyjaśnia

Pierwsza Komunia św. poza parafią

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 59

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

AdobeStock.pl

Chciałabym zapytać o uroczystość Pierwszej Komunii św. poza parafią. Czy proboszcz ma prawo się nie zgodzić, by dziecko poszło do Komunii św. np. w szkole katolickiej?

Reklama

Odpowiedź eksperta

Maj tradycyjnie kojarzy nam się nie tylko z nabożeństwami ku czci Matki Bożej, ale również z uroczystościami Pierwszej Komunii św. W związku z tym rodzą się czasami wątpliwości, które sprowadzają się do pytania: gdzie dziecko ma przystępować do Pierwszej Komunii św. – czy razem z klasą czy może w swojej parafii zamieszkania? Sytuacje takie mogą mieć miejsce w parafiach, które nie mają szkoły na swoim terenie (trudno sobie jednak wyobrazić, że proboszcz takiej parafii zupełnie zrezygnuje z przygotowania dzieci do przyjęcia Eucharystii i parafia będzie pozbawiona tej uroczystości), a także w większych miejscowościach, gdzie w granicach terytorium parafii znajduje się jedna szkoła lub więcej. Zdajemy sobie sprawę, że w takich przypadkach nie można postawić znaku równości między przynależnością klasową a zamieszkaniem w danej parafii. Dzieci, które uczęszczają do konkretnej szkoły, mogą przecież pochodzić z różnych parafii. Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko chce przystąpić do uroczystości razem ze swoją klasą? Rozumiem, oczywiście, pragnienia dzieci i oczekiwania rodziców, którzy chcieliby, aby dziecko szło do Pierwszej Komunii św. ze swoją klasą, ale należy traktować to raczej w kategorii pewnego wyjątku niż przyjętej normy.

Zasady dotyczące przygotowania i przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii św. określa biskup diecezjalny. W polskich warunkach mamy również do dyspozycji wskazania Konferencji Episkopatu Polski w tym zakresie. Dokument ten podkreśla, że uprzywilejowanym środowiskiem przygotowania bezpośredniego do sakramentu Eucharystii jest parafia zamieszkania dziecka, a nie parafia, na której terenie znajduje się szkoła. To, oczywiście, nie wyklucza, aby dziecko szło do Pierwszej Komunii św. poza własną parafią, ale powinno to mieć miejsce w uzasadnionych przypadkach i na podstawie stosownego zaświadczenia o odbyciu przygotowania. Widzimy więc, że nie mamy do czynienia z kategorycznym zakazem przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii św. poza własną parafią, a wskazania mówią jedynie o uprzywilejowanym miejscu, którym jest parafia zamieszkania. Wydaje się, że duszpasterze nie odmawiają takiej prośbie rodziców bez poważnych powodów. Bardzo ważne jest jednak, aby swoją wolę przyjęcia Pierwszej Komunii św. określić już na początku przygotowania oraz współpracować z duszpasterzami i katechetami. W mojej ocenie, ważniejsze od miejsca przeżywania uroczystości są jakość przygotowania i odpowiedzialność ze strony wszystkich zaangażowanych w formację religijną dzieci przystępujących do stołu Eucharystii.

2021-05-18 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Komunia Święta w diecezji kieleckiej dopiero po wakacjach

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

bp Piotrowski Jan

Bożena Sztajner

Biskup kielecki Jan Piotrowski wydał dekret dotyczący organizacji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej – odbędą się one dopiero po wakacjach.

„Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej i Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej należy organizować w miesiącach powakacyjnych” – napisał w dekrecie biskup Jan Piotrowski.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję