Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Efekty rewitalizacji

Kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich odzyskuje dawny blask.

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2021, str. VII

[ TEMATY ]

renowacja

rewitalizacja

MR

Mszy św. przewodniczył ks. dr Grzegorz Klaja

Mszy św. przewodniczył ks. dr Grzegorz Klaja

Efekty rewitalizacji prezbiterium oraz konsekracji ołtarza głównego w kościele zaprezentował swoim parafianom 9 maja ks. dr Grzegorz Klaja, proboszcz tamtejszej wspólnoty. Mówiąc o pracach sfinalizowanych przez restauratorów, nie omieszkał wspomnieć o tle historycznym, które przyczyniło się do pozyskania przez parafię cennych dzieł sztuki datowanych na rok 1470.

Ostatnie lata w parafii to szereg inwestycji. Boczny ołtarz maryjny może obecnie pochwalić się nie tylko odnowioną gotycką figurą Madonny, ale i zrekonstruowanymi trzema maryjnymi obrazami: Matki Bożej Różańcowej, Częstochowskiej i Bolesnej. Nie inaczej jest z położonym po przeciwległej stronie ołtarzem, w którym eksponowane są wizerunki Najświętszego Serca Pana Jezusa i Ecce Homo. Niedawno dołączyła do nich przekazana do renowacji neogotycka figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.

Reklama

Aby prezbiterium przywrócić pierwotny wygląd, pozbyto się z niego czerwonej wykładziny oraz betonowej wylewki. Odsłonięty w fazie odkrywki oryginalny stopień wykonany z lastriko w 1927 r. dał asumpt do położenia zupełnie nowej podłogi sporządzonej z dębowych desek o grubości 5 cm. Do tego doszły prace związane z wymianą instalacji elektrycznej oraz z zamontowaniem mechanizmu do opuszczania i podnoszenia tryptyku Rozesłanie Świętych Apostołów w ołtarzu głównym.

Jak zauważył ks. dr G. Klaja, według hipotezy prof. Jerzego Szablowskiego, jednego z najwybitniejszych historyków sztuki, który zajmował się tym dziełem w okresie przedwojennym, tryptyk prawdopodobnie trafił do Mikuszowic bezpośrednio z Katedry Wawelskiej. Wiązało się to z wymianą wyposażenia gotyckiego na barokowe. Po latach użytkowania tryptyk przekazano do konserwacji do Muzeum Narodowego w Krakowie, które zobligowało się, że w zamian za depozyt prześle do parafii jego wierną kopię. Zapewnieniom konserwatorów stało się zadość dopiero w 1987 r.

– To jedno z pierwszych dzieł, które łączy nowe tendencje realistyczne ze starą szkołą ikonograficznego pokazywania przedstawień świętych. Na obrazie środkowym widzimy zmartwychwstałego Pana, który tuż przed Wniebowstąpieniem ukazuje się Apostołom w Galilei, aby im przekazać wypisane na szarfie memento: „Idźcie na cały świat i nauczajcie”. Konsekwencją tego są indywidualne dekrety, które mówią, kto z nich gdzie się ma udać. I tak: Piotr do Rzymu, Tomasz do Indii, Jakub Młodszy do Jerozolimy, Andrzej do Achai, Szymon Kananejczyk do Persji, Jan do Azji, Filip do Syrii, Mateusz do Etiopii, Jakub Większy do Hiszpanii, Juda Tadeusz do Mezopotamii, Bartłomiej do Cylicji, a Maciej do Judei – wyjaśnia ks. G. Klaja.

Reklama

Jak dodaje, to przedstawienie jest o tyle ważne, bo o jego powielanie osobiście zadbał król Władysław Jagiełło, który dzień po wiktorii nad Krzyżakami, czyli we wspomnienie rozesłania Apostołów, nakazał świętować je po wsze czasy. Potwierdza to kronikarz Jan Długosz, który odnotował, że z woli możnowładcy 15 lipca należy eksponować jako pamiątkę dnia, w którym Boża Opatrzność okazała miłosierdzie i łaskę Polakom.

Wraz z tryptykiem w ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Barbary, który będzie z nim zamiennie pokazywany. Przeprowadzona konserwacja przyczyniła się również do odnowienia lichtarzy oraz do wykonania dwóch nowych. Zestaw prac konserwatorskich dopełnia odtworzenie z archiwalnej fotografii podstawy pod tabernakulum, odnowienie balasek i antepedium z różami o tematyce Niepokalanego Serca Maryi, a także wykonanie części kamiennej ołtarza wraz z relikwiami męczenników – Fortunata, Donata i Krescencjusza – oraz stylowej ambony.

2021-05-18 10:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pracowite Piotrkowice

Niedziela kielecka 25/2018, str. IV

[ TEMATY ]

świątynia

renowacja

W ołtarzu głównym znajduje się zabytkowy obraz przedstawiający scenę Prymatu

W ołtarzu głównym
znajduje się zabytkowy
obraz przedstawiający
scenę Prymatu

Niewielkie Piotrkowice-Zarzecze w gminie Wodzisław mogą poszczycić się zabytkową odremontowaną świątynią pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Chociaż parafia nie należy do dużych, wspólnota bardzo dba o swój kościół i cmentarz parafialny. To wizytówki miejscowości, dużo mówiące o pracowitych mieszkańcach

Istnienie wsi i kościoła źródła poświadczają już w roku 1325. Urokliwie położona, obecna świątynia wybudowana została w stylu wczesnobarokowym w l. 1677-1682 z fundacji ks. Franciszka Macieja Mularskiego. Jest jednonawowa z niższym węższym prezbiterium, zakończonym półkoliście. Posiada dach dwuspadowy zwieńczony sygnaturką. Obok kościoła usytuowana jest niższa dzwonnica. Konsekracji kościoła dokonał bp Stanisław Szembek w 1690 r. Duże zasługi dla kościoła i okolicy miał ród Linowskich, będący właścicielem miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję