Reklama

Niedziela Przemyska

Diakonat to służba

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 16 maja, kiedy Kościół wspomina także św. Andrzeja Bobolę, w trzech parafiach naszej archidiecezji odbyły się święcenia diakonatu.

Niedziela przemyska 21/2021, str. III

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Archiwum WSD Przemyśl

Nowi diakoni archidiecezji przemyskiej

Nowi diakoni archidiecezji przemyskiej

Wydarzenia, jakie miały miejsce w Ustrzykach Dolnych, Nozdrzcu i Wisłoku Wielkim wzbogaciły nasz lokalny Kościół o sześciu nowych diakonów. W tej szczególnej chwili upatrujemy wielki dar dla nas samych, mając nadzieję, iż przyniesiemy obfity owoc służąc przemyskiemu Kościołowi.

Z rąk metropolity przemyskiego abp. Adama Szala w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych święcenia przyjęli dk. Mariusz Fal oraz dk. Krzysztof Kawulka. Mszy św. koncelebrowanej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nozdrzcu przewodniczył natomiast biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Krzysztof Chudzio. Dzięki jego posłudze święcenia przyjęli dk. Adam Jakielaszek oraz dk. Sebastian Pilszak. W parafii św. Onufrego w Wisłoku Wielkim biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek udzielił święceń diakonatu dwóm pozostałym kandydatom: dk. Dominikowi Świetlakowi oraz dk. Sebastianowi Turkowi. Cieszymy się z faktu, że w tym roku udało się, mimo sytuacji epidemiologicznej, zorganizować święcenia na terenach parafii naszej archidiecezji, wracając tym samym do wieloletniej tradycji.

Reklama

Święcenia diakonatu to wyjątkowy moment w życiu każdego kleryka. Jest on zwieńczeniem pięcioletniej formacji, w czasie której alumn, dojrzewając zarówno pod względem intelektualnym, jak i osobowościowym, decyduje się na to, aby swoje życie poświęcić Panu Bogu. Można zobaczyć to szczególnie w trzech zobowiązaniach, które z tego faktu wynikają. Pierwszym z nich jest posłuszeństwo wyrażone względem biskupa diecezjalnego, polegające na gorliwym wypełnianiu powierzonych przez niego obowiązków. Drugie z nich stanowi modlitwa brewiarzowa za cały Kościół na świecie, którą odmawia się pięć razy w ciągu dnia. Ostatnim ze zobowiązań jest celibat, czyli bezżeństwo dla Królestwa Bożego. Dzięki niemu każdy diakon, jak i kapłan może zupełnie poświęcić się służbie Panu Bogu oraz drugiemu człowiekowi.

Aby pokrótce przedstawić zakres obowiązków, jakie niesie ze sobą sprawowanie zaszczytnej posługi diakona, niech posłużą słowa homilii obrzędowej, podczas których biskup zwraca się do wiernych: „Umocnieni darem Ducha Świętego, (diakoni) będą pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską”.

W tym szczególnym czasie pragniemy uwielbić Pana Boga za dary, którymi nas obdarzył, pozwalając nam tym samym pełnić służbę w przemyskim Kościele. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do wzrostu naszego powołania. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem Rodziców, Rodzeństwa, wszystkich Księży zaangażowanych w naszą formację, a także ludzi dobrej woli, którzy wspierali nas modlitwą, cierpieniem oraz dobrym słowem. Mamy nadzieję, że przyjęty przez nas sakrament pozwoli nam coraz głębiej odkrywać piękno Pana Boga i ukazywać Go ludziom spotkanym na naszej drodze.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W polskim La Salette

Niedziela rzeszowska 23/2021, str. IV

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

święcenia prezbiteratu

Iwona Józefiak

Uroczystość święceń w Dębowcu

Uroczystość święceń w Dębowcu

W uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w sanktuarium w Dębowcu wpisały się w tym roku święcenia diakonatu i prezbiteratu oraz kapłańskie jubileusze.

Tegoroczny odpust zbiegł się także z uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Zbąszynek. Uczcili św. ojca Pio

2021-09-27 12:33

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Jerzy Ganecki (FB.com/Parafia.Zbaszynek)

Błogosławieństwo relikwiami

Błogosławieństwo relikwiami

Czciciele ojca Pio mieli niedawno okazję do świętowania, w związku ze wspomnieniem liturgicznym świętego stygmatyka. Jednym z miejsc, gdzie czci się go szczególnie, jest parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku.

Do obchodów wspomnienia parafia przygotowywała się w trakcie rozpoczętej 14 września nowenny. 23 września odprawiona została uroczysta Msza święta, odmówiono Litanię do św. Ojca Pio, a kapłan błogosławił parafian jego relikwiami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję